Skip to main content

Call List

Call lists for Tuesday 8 September 2020

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to date information see the parliament website: www.parliament.uk/business/publications/business-papers/commons/agenda-and-order-of-business/

Oral Questions to the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2 + 3

Philip Dunne (Ludlow)

What steps the Government is taking to support the Lebanese people since the explosion in that country on 4 August 2020.

Con

Virtual

Minister Cleverly

2

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

What recent discussions he has had with the Home Secretary on restarting the resettlement of refugees from Lebanon.

LD

Physical

Minister Cleverly

3

Royston Smith (Southampton, Itchen)

What steps the Government is taking to support the Lebanese people since the explosion in that country on 4 August 2020.

Con

Virtual

Minister Cleverly

4

Fabian Hamilton (Leeds North East)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Cleverly

5 + 6 + 7

Dr Luke Evans (Bosworth)

What progress the Government has made through international co-operation on tackling climate change.

Con

Physical

Minister Duddridge

6

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

What progress the Government has made through international co-operation on tackling climate change.

Con

Physical

Minister Duddridge

7

Jerome Mayhew (Broadland)

What progress the Government has made through international co-operation on tackling climate change.

Con

Physical

Minister Duddridge

8

Preet Kaur Gill (Birmingham, Edgbaston)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Duddridge

9 + 10

Paul Holmes (Eastleigh)

What recent assessment the Government has made of the political and humanitarian situation in Yemen.

Con

Physical

Minister Cleverly

10

Alison Thewliss (Glasgow Central)

What recent assessment he has made of the political and humanitarian situation in Yemen.

SNP

Physical

Minister Cleverly

11

Alex Norris (Nottingham North)

What recent assessment he has made of the political and security situation in Cameroon.

Lab

Physical

Minister Duddridge

12 + 13 + 14 + 15

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

What recent discussions he has had with his Belarusian counterpart on (a) democracy and (b) the rule of law in that country.

SNP

Physical

Minister Morton

13

Kerry McCarthy (Bristol East)

What recent representations he has made to his Belarusian counterpart on the arrest and alleged torture of protesters by security forces in that country.

Lab

Physical

Minister Morton

14

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

What diplomatic steps his Department has taken to help ensure media freedom for domestic and international journalists in Belarus.

Con

Virtual

Minister Morton

15

Brendan Clarke-Smith (Bassetlaw)

What recent assessment he has made of the effect of the 2020 presidential elections in Belarus on the political and security situation in that country.

Con

Physical

Minister Morton

16, 17

Alyn Smith (Stirling)

Supplementary

SNP

Physical

Minister Morton

18

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Morton

19 + 20 + 21 + 22

Sam Tarry (Ilford South)

Whether he made representations to his Israeli counterpart on the full withdrawal of proposals to annex parts of the West Bank during his visit to Israel in August 2020.

Lab

Physical

Secretary Raab

20

Rosie Cooper (West Lancashire)

Whether he made representations to his Israeli counterpart on the full withdrawal of proposals to annex parts of the West Bank during his visit to Israel in August 2020.

Lab

Virtual

Secretary Raab

21

Mary Glindon (North Tyneside)

Whether he made representations to his Israeli counterpart on the full withdrawal of proposals to annex parts of the West Bank during his visit to Israel in August 2020.

Lab

Virtual

Secretary Raab

22

Michael Fabricant (Lichfield)

What assessment he has made of the effect of normalisation of relations between the State of Israel and the United Arab Emirates on regional stability and security; and if he will make a statement.

Con

Virtual

Secretary Raab

23

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Supplementary

Con

Physical

Secretary Raab

24

Wayne David (Caerphilly)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Raab

25

Grahame Morris (Easington)

What steps the Government is taking to support human rights defenders in Saudi Arabia.

Lab

Physical

Minister Cleverly

26

Lee Anderson (Ashfield)

If he will make poverty reduction the primary focus of his Department.

Con

Physical

Minister Duddridge

27

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

What steps his Department is taking to promote the rule of law internationally.

Con

Physical

Minister Adams

28

Mr Richard Holden (North West Durham)

What steps he is taking to strengthen the UK's relationship with Egypt.

Con

Physical

Minister Cleverly

29

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

What steps he is taking to use UK influence to improve the education of women and girls throughout the world.

Lab

Virtual

Minister Morton

30 + 31

Angela Crawley (Lanark and Hamilton East)

What recent discussions he has had with (a) Cabinet colleagues and (b) international development stakeholders on the progress of the Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy.

SNP

Physical

Secretary Raab

31

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

What progress the Government has made on the Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy.

Con

Physical

Secretary Raab

32

Sarah Champion (Rotherham)

Supplementary

Lab

Virtual

Secretary Raab

33 + 34

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

What recent discussions he has had with his Chinese counterpart on the arrest of newspaper owner Jimmy Lai and the suppression of freedom of speech and press freedoms in Hong Kong.

Lab

Virtual

Secretary Raab

34

Rob Roberts (Delyn)

What recent assessment he has made of the effect of the National Security Law on the people of Hong Kong.

Con

Physical

Secretary Raab

35

David Mundell (Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale)

What the Government's timescale is for pledging funding for Nutrition for Growth post-2020.

Con

Physical

Minister Morton

36

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

If he will extend the list of people designated for Magnitsky sanctions to include senior Chinese Communist Party officials responsible for human rights violations against the Uyghur people in Xinjiang.

Lab

Virtual

Minister Adams

37

Mrs Pauline Latham (Mid Derbyshire)

What plans he has to help meet all of the Sustainable Development Goals following the merger of the Foreign and Commonwealth Office with the Department for International Development.

Con

Physical

Minister Morton

38

Seema Malhotra (Feltham and Heston)

What steps his Department is taking to help tackle the spread of covid-19 in Gaza.

Lab

Physical

Minister Cleverly

39

Christine Jardine (Edinburgh West)

What his policy is on maintaining the statutory target to spend 0.7 per cent of Gross National Income on Official Development Assistance.

LD

Physical

Minister Morton

40

Christian Matheson (City of Chester)

What recent discussions he has had with his Colombian counterpart on increased incidents of violent conflict in that country.

Lab

Physical

Minister Morton

T1

Suzanne Webb (Stourbridge)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Con

Physical

Secretary Raab

T2, T3

Lisa Nandy (Wigan)

Lab

Physical

T4

Crispin Blunt (Reigate)

Con

Physical

T5

Chris Elmore (Ogmore)

Lab

Physical

T6

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

Con

Physical

T7

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Physical

T8

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

Con

Physical

T9

Mr Virendra Sharma (Ealing, Southall)

Lab

Virtual

T10

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

Con

Physical

T11

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

T12

Paul Holmes (Eastleigh)

Con

Physical

T13

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

SNP

Physical

T14

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Con

Virtual

T15

Kevin Brennan (Cardiff West)

Lab

Physical

T16

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

Con

Physical

T17

Alex Norris (Nottingham North)

Lab

Physical

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Northern Ireland if he will make a statement on the UK’s commitment to its legal obligations under the Northern Ireland Protocol

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Louise Haigh (Sheffield, Heeley)

Lab

Physical

Secretary Lewis

2

Mrs Theresa May (Maidenhead)

Con

Physical

Secretary Lewis

3

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

SNP

Physical

Secretary Lewis

4

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Con

Physical

Secretary Lewis

5

Hilary Benn (Leeds Central)

Lab

Physical

Secretary Lewis

6

Simon Hoare (North Dorset)

Con

Virtual

Secretary Lewis

7

Claire Hanna (Belfast South)

SDLP

Virtual

Secretary Lewis

8

Sir William Cash (Stone)

Con

Virtual

Secretary Lewis

9

Sammy Wilson (East Antrim)

DUP

Physical

Secretary Lewis

10

Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)

Con

Physical

Secretary Lewis

11

Stephen Farry (North Down)

Alliance

Virtual

Secretary Lewis

12

Mr Richard Holden (North West Durham)

Con

Physical

Secretary Lewis

13

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Physical

Secretary Lewis

14

John Redwood (Wokingham)

Con

Physical

Secretary Lewis

15

Olivia Blake (Sheffield, Hallam)

Lab

Physical

Secretary Lewis

16

Sir Desmond Swayne (New Forest West)

Con

Physical

Secretary Lewis

17

Stephen Timms (East Ham)

Lab

Physical

Secretary Lewis

18

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Virtual

Secretary Lewis

19

Hywel Williams (Arfon)

PC

Physical

Secretary Lewis

20

Alun Cairns (Vale of Glamorgan)

Con

Physical

Secretary Lewis

21

Patrick Grady (Glasgow North)

SNP

Physical

Secretary Lewis

22

Mr David Jones (Clwyd West)

Con

Physical

Secretary Lewis

23

Ruth Cadbury (Brentford and Isleworth)

Lab

Virtual

Secretary Lewis

24

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Physical

Secretary Lewis

25

Ian Paisley (North Antrim)

DUP

Physical

Secretary Lewis

26

Jerome Mayhew (Broadland)

Con

Physical

Secretary Lewis

27

Colum Eastwood (Foyle)

SDLP

Virtual

Secretary Lewis

28

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Con

Physical

Secretary Lewis

29

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Secretary Lewis

30

Matt Vickers (Stockton South)

Con

Physical

Secretary Lewis

31

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

SNP

Physical

Secretary Lewis

32

Mr Steve Baker (Wycombe)

Con

Physical

Secretary Lewis

33

Christian Matheson (City of Chester)

Lab

Physical

Secretary Lewis

34

Duncan Baker (North Norfolk)

Con

Physical

Secretary Lewis

35

Wes Streeting (Ilford North)

Lab

Physical

Secretary Lewis

36

James Sunderland (Bracknell)

Con

Physical

Secretary Lewis

37

Daniel Zeichner (Cambridge)

Lab

Physical

Secretary Lewis

38

Nicola Richards (West Bromwich East)

Con

Physical

Secretary Lewis

39

Martin Docherty-Hughes (West Dunbartonshire)

SNP

Physical

Secretary Lewis

40

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Secretary Lewis

41

Fleur Anderson (Putney)

Lab

Physical

Secretary Lewis

42

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Con

Physical

Secretary Lewis

43

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Physical

Secretary Lewis

44

Dr Andrew Murrison (South West Wiltshire)

Con

Physical

Secretary Lewis

45

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Physical

Secretary Lewis

46

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell)

Con

Virtual

Secretary Lewis

47

Mr Gregory Campbell (East Londonderry)

DUP

Physical

Secretary Lewis

48

Rob Butler (Aylesbury)

Con

Physical

Secretary Lewis

49

Jonathan Edwards (Carmarthen East and Dinefwr)

Ind

Physical

Secretary Lewis

50

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Secretary Lewis

Ministerial Statement: Secretary of State for Health and Social Care on Covid-19 update

About 1.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Lab

Physical

Secretary Hancock

2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Physical

Secretary Hancock

3

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

4

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Con

Physical

Secretary Hancock

5

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

6

Anthony Mangnall (Totnes)

Con

Physical

Secretary Hancock

7

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Lab

Physical

Secretary Hancock

8

Stephen Hammond (Wimbledon)

Con

Physical

Secretary Hancock

9

Alyn Smith (Stirling)

Lab

Physical

Secretary Hancock

10

James Cartlidge (South Suffolk)

Con

Physical

Secretary Hancock

11

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Physical

Secretary Hancock

12

Jane Stevenson (Wolverhampton North East)

Con

Physical

Secretary Hancock

13

Nick Smith (Blaenau Gwent)

Lab

Physical

Secretary Hancock

14

Dean Russell (Watford)

Con

Physical

Secretary Hancock

15

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Physical

Secretary Hancock

16

Robbie Moore (Keighley)

Con

Physical

Secretary Hancock

17

Tonia Antoniazzi (Gower)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

18

Tom Randall (Gedling)

Con

Physical

Secretary Hancock

19

Jeff Smith (Manchester, Withington)

Lab

Physical

Secretary Hancock

20

Nicola Richards (West Bromwich East)

Con

Physical

Secretary Hancock

21

Holly Lynch (Halifax)

Lab

Physical

Secretary Hancock

22

Greg Smith (Buckingham)

Con

Physical

Secretary Hancock

23

Chris Stephens (Glasgow South West)

SNP

Physical

Secretary Hancock

24

Miriam Cates (Penistone and Stocksbridge)

Con

Physical

Secretary Hancock

25

Hilary Benn (Leeds Central)

Lab

Physical

Secretary Hancock

26

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Con

Physical

Secretary Hancock

27

Ms Angela Eagle (Wallasey)

Lab

Physical

Secretary Hancock

28

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Ind

Physical

Secretary Hancock

29

Peter Dowd (Bootle)

Lab

Physical

Secretary Hancock

30

Richard Fuller (North East Bedfordshire)

Con

Physical

Secretary Hancock

31

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

Lab

Physical

Secretary Hancock

32

Jerome Mayhew (Broadland)

Con

Physical

Secretary Hancock

33

David Linden (Glasgow East)

SNP

Physical

Secretary Hancock

34

Mrs Maria Miller (Basingstoke)

Con

Physical

Secretary Hancock

35

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

DUP

Physical

Secretary Hancock

36

James Daly (Bury North)

Con

Physical

Secretary Hancock

37

Barry Gardiner (Brent North)

Lab

Physical

Secretary Hancock

38

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Con

Physical

Secretary Hancock

39

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meirionnydd)

PC

Physical

Secretary Hancock

40

Lee Rowley (North East Derbyshire)

Con

Physical

Secretary Hancock

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Expected to begin at about 2.45pm after the Urgent Question, the Statement and the ten minute rule motion. Proceedings in Committee must be concluded no later than 6.00pm.

Order

Member

Debate

Party

1

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Con

2

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

SNP

3

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Con

4

Mary Kelly Foy (City of Durham)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Lab

5

John Redwood (Wokingham)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Con

6

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

LD

7

Alexander Stafford (Rother Valley)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Con

8

Jim Shannon (Strangford)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

DUP

9

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Con

10

Marco Longhi (Dudley North)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Con

11

Shadow Minister Conor McGinn (St Helens North)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Lab

12

Minister James Brokenshire (Old Bexley and Sidcup)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Con

13

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Committee

Con

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

Proceedings on Third Reading must be concluded no later than 7.00pm

Order

Member

Debate

Party

1

Minister James Brokenshire (Old Bexley and Sidcup)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

Con

2

Shadow Minister Conor McGinn (St Helens North)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

Lab

3

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

Con

4

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

SNP

5

John Redwood (Wokingham)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

Con

6

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

LD

7

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

Con

8

Jim Shannon (Strangford)

Extradition (Provisional Arrest) Bill [Lords]: Third Reading

DUP