Skip to main content

Call List

Call lists for Tuesday 15 September 2020

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Chancellor of the Exchequer

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2 + 3

Chris Law (Dundee West)

What fiscal support he is providing to mitigate the economic effects of the covid-19 outbreak.

SNP

Virtual

Chancellor Sunak

2

David Linden (Glasgow East)

What fiscal support he is providing to mitigate the economic effects of the covid-19 outbreak.

SNP

Physical

Chancellor Sunak

3

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

What fiscal support he is providing to mitigate the economic effects of the covid-19 outbreak.

SNP

Physical

Chancellor Sunak

4

Mel Stride (Central Devon)

Supplementary

Con

Virtual

Chancellor Sunak

5, 6

Alison Thewliss (Glasgow Central)

Supplementary

SNP

Physical

Chancellor Sunak

7

Mr Richard Holden (North West Durham)

What estimate he has made of the level of financial support that has been provided to employees by businesses under the Coronavirus Job Retention Scheme.

Con

Physical

Chancellor Sunak

8, 9

Bridget Phillipson (Houghton and Sunderland South)

Supplementary

Lab

Physical

Chancellor Sunak

10 + 11

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

What fiscal steps his Department is taking to protect jobs during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Chancellor Sunak

11

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

What fiscal steps his Department is taking to protect jobs during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Chancellor Sunak

12 + 13 + 14 + 15

Joy Morrissey (Beaconsfield)

What assessment he has made of the effectiveness of the Eat Out to Help Out scheme in supporting the hospitality industry.

Con

Physical

Minister Norman

13

Steve Double (St Austell and Newquay)

What assessment he has made of the effectiveness of the Eat Out to Help Out scheme in supporting the hospitality industry.

Con

Physical

Minister Norman

14

Karl McCartney (Lincoln)

What assessment he has made of the effectiveness of the Eat Out to Help Out scheme in supporting the hospitality industry.

Con

Virtual

Minister Norman

15

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

What assessment he has made of the effectiveness of the Eat Out to Help Out scheme in supporting the hospitality industry.

Con

Physical

Minister Norman

16 + 17 + 18

Bim Afolami (Hitchin and Harpenden)

What fiscal steps his Department is taking to support businesses affected by the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Glen

17

Miriam Cates (Penistone and Stocksbridge)

What fiscal steps his Department is taking to support businesses affected by the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Glen

18

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

What fiscal steps his Department is taking to support businesses affected by the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Glen

19

Duncan Baker (North Norfolk)

What fiscal steps he is taking to support retail and high street businesses affected by the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Norman

20

Wes Streeting (Ilford North)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Norman

21 + 22 + 23 + 24 + 25 + 26

Helen Hayes (Dulwich and West Norwood)

What assessment he has made of the potential effect on levels of unemployment of withdrawing the (a) Coronavirus Job Retention and (b) Self-Employment Income Support schemes.

Lab

Physical

Chancellor Sunak

22

Alun Cairns (Vale of Glamorgan)

What steps his Department is taking to support self-employed people affected by the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Chancellor Sunak

23

Gerald Jones (Merthyr Tydfil and Rhymney)

What assessment he has made of the financial effect of the covid-19 outbreak on people who were not eligible for either the Coronavirus Job Retention Scheme or the Self-Employment Income Support Scheme; and if he will make a statement

Lab

Physical

Chancellor Sunak

24

Peter Gibson (Darlington)

What steps his Department is taking to support self-employed people affected by the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Chancellor Sunak

25

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

What assessment he has made of the financial effect of the covid-19 outbreak on people who were not eligible for either the Coronavirus Job Retention Scheme or the Self-Employment Income Support Scheme; and if he will make a statement

Lab

Physical

Chancellor Sunak

26

Tracy Brabin (Batley and Spen)

What assessment he has made of the financial effect of the covid-19 outbreak on people who were not eligible for either the Coronavirus Job Retention Scheme or the Self-Employment Income Support Scheme; and if he will make a statement.

Lab

Physical

Chancellor Sunak

27

Pat McFadden (Wolverhampton South East)

Supplementary

Lab

Physical

Chancellor Sunak

28

Meg Hillier (Hackney South and Shoreditch)

Supplementary

Lab

Physical

Chancellor Sunak

29

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on introducing an online sales tax.

LD

Physical

Minister Norman

30

Sammy Wilson (East Antrim)

What discussions officials from (a) his Department and (b) HMRC have had with businesses in Northern Ireland on potential additional costs for exporting goods to Great Britain from Northern Ireland under the Withdrawal Agreement.

DUP

Physical

Minister Norman

31

Mr William Wragg (Hazel Grove)

What financial support he is providing to upgrade the energy efficiency of homes.

Con

Physical

Minister Badenoch

32

Mrs Pauline Latham (Mid Derbyshire)

Whether he is responsible for the allocation of Official Development Assistance to Government departments other than the Foreign, Commonwealth and Development Office.

Con

Physical

Minister Barclay

33

Stephen Crabb (Preseli Pembrokeshire)

What fiscal steps he is taking to help families on low incomes during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Barclay

34

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

What recent discussions he has had with the Secretary of State for Housing, Communities and Local Government on the adequacy of funding for local authorities during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Barclay

35

Jessica Morden (Newport East)

What assessment he has made of the implications for his policies of the Welsh Government's Social Care Workforce Special Payment scheme.

Lab

Physical

Minister Barclay

36

Lucy Powell (Manchester Central)

What recent discussions he has had with the Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy on sectoral support for manufacturers during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Badenoch

37 + 38

Daniel Zeichner (Cambridge)

What steps he is taking to support regional economies.

Lab

Physical

Minister Glen

38

Navendu Mishra (Stockport)

What steps he is taking to support regional economies.

Lab

Physical

Minister Glen

39

Stella Creasy (Walthamstow)

What steps his Department is taking to help ensure that buy now pay later lenders comply with guidance set out by the (a) Financial Conduct Authority and (b) Advertising Standards Agency.

Lab

Virtual

Minister Glen

40

Sir George Howarth (Knowsley)

What fiscal steps he is taking to help companies in the live entertainment industry remain in business during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Badenoch

T1

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

SNP

Physical

Chancellor Sunak

T2

Shaun Bailey (West Bromwich West)

Con

Physical

T3, T4

Anneliese Dodds (Oxford East)

Lab

Physical

T5

Joy Morrissey (Beaconsfield)

Con

Physical

T6

Sammy Wilson (East Antrim)

DUP

Physical

T7

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Con

Physical

T8

Derek Twigg (Halton)

Lab

Physical

T9

Craig Whittaker (Calder Valley)

Con

Physical

T10

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

T11

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

Con

Physical

T12

Daniel Zeichner (Cambridge)

Lab

Physical

T13

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Physical

T14

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Physical

T15

Mark Pawsey (Rugby)

Con

Physical

T16

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak)

Lab

Physical

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Health and Social Care if he will make a statement on Coronavirus

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Lab

Physical

Secretary Hancock

2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Physical

Secretary Hancock

3

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

4

Huw Merriman (Bexhill and Battle)

Con

Physical

Secretary Hancock

5

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Physical

Secretary Hancock

6

James Sunderland (Bracknell)

Con

Physical

Secretary Hancock

7

Meg Hillier (Hackney South and Shoreditch)

Lab

Physical

Secretary Hancock

8

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Con

Physical

Secretary Hancock

9

Sarah Owen (Luton North)

Lab

Physical

Secretary Hancock

10

Mary Robinson (Cheadle)

Con

Physical

Secretary Hancock

11

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

Secretary Hancock

12

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Physical

Secretary Hancock

13

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Hancock

14

Sir Desmond Swayne (New Forest West)

Con

Physical

Secretary Hancock

15

Alison Thewliss (Glasgow Central)

SNP

Physical

Secretary Hancock

16

Chris Grayling (Epsom and Ewell)

Con

Physical

Secretary Hancock

17

Rosie Duffield (Canterbury)

Lab

Physical

Secretary Hancock

18

Stephen Crabb (Preseli Pembrokeshire)

Con

Physical

Secretary Hancock

19

Stephanie Peacock (Barnsley East)

Lab

Physical

Secretary Hancock

20

James Wild (North West Norfolk)

Con

Physical

Secretary Hancock

21

Navendu Mishra (Stockport)

Lab

Physical

Secretary Hancock

22

Paul Bristow (Peterborough)

Con

Physical

Secretary Hancock

23

Dr Lisa Cameron (East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

24

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Secretary Hancock

25

Dr Rupa Huq (Ealing Central and Acton)

Lab

Physical

Secretary Hancock

26

Lee Anderson (Ashfield)

Con

Physical

Secretary Hancock

27

Charlotte Nichols (Warrington North)

Lab

Physical

Secretary Hancock

28

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

Con

Physical

Secretary Hancock

29

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

30

Mr Andrew Mitchell (Sutton Coldfield)

Con

Physical

Secretary Hancock

31

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

LD

Physical

Secretary Hancock

32

Mr Laurence Robertson (Tewkesbury)

Con

Physical

Secretary Hancock

33

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak)

Lab

Physical

Secretary Hancock

34

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

Con

Physical

Secretary Hancock

35

John Spellar (Warley)

Lab

Physical

Secretary Hancock

36

Mr Richard Holden (North West Durham)

Con

Physical

Secretary Hancock

37

Gavin Newlands (Paisley and Renfrewshire North)

SNP

Physical

Secretary Hancock

38

Scott Mann (North Cornwall)

Con

Physical

Secretary Hancock

39

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Physical

Secretary Hancock

40

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

Con

Physical

Secretary Hancock

41

James Murray (Ealing North)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

42

Greg Smith (Buckingham)

Con

Physical

Secretary Hancock

43

Gareth Thomas (Harrow West)

Lab

Physical

Secretary Hancock

44

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

Con

Physical

Secretary Hancock

45

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Physical

Secretary Hancock

46

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

Secretary Hancock

47

Wes Streeting (Ilford North)

Lab

Physical

Secretary Hancock

48

Alicia Kearns (Rutland and Melton)

Con

Virtual

Secretary Hancock

49

Daisy Cooper (St Albans)

LD

Physical

Secretary Hancock

50

Jason McCartney (Colne Valley)

Con

Physical

Secretary Hancock

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

The Committee stage will begin at about 1.45pm after the Urgent Question and ten minute rule motion. Committee proceedings on Day I may last up to 6 hours.

Order

Member

Debate

Party

1

Drew Hendry (Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

SNP

2

Sir William Cash (Stone)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Con

3

Claire Hanna (Belfast South)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

SDLP

4

Richard Fuller (North East Bedfordshire)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Con

5

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

SNP

6

Joy Morrissey (Beaconsfield)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Con

7

Beth Winter (Cynon Valley)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Lab

8

Cherilyn Mackrory (Truro and Falmouth)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Con

9

Alyn Smith (Stirling)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

SNP

10

Alexander Stafford (Rother Valley)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Con

11

Nadia Whittome (Nottingham East)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Lab

12

Julie Marson (Hertford and Stortford)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Con

13

Sammy Wilson (East Antrim)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

DUP

14

Paul Bristow (Peterborough)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Con

15

Wendy Chamberlain (North East Fife)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

LD

16

Ian Paisley (North Antrim)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

DUP

17

Owen Thompson (Midlothian)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

SNP

18

Gavin Robinson (Belfast East)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

DUP

19

Wera Hobhouse (Bath)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

LD

20

Christine Jardine (Edinburgh West)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

LD

21

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

LD

22

Jim Shannon (Strangford)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

DUP

23

Lucy Powell (Manchester Central)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Lab

24

Minister Paul Scully (Sutton and Cheam)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

Con

25

Drew Hendry (Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)

United Kingdom Internal Market Bill: Committee (Day 1)

SNP