Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber

Tuesday 17 November 2020

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Health and Social Care

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2

Scott Benton (Blackpool South)

What steps his Department is taking to increase covid-19 testing capacity.

Con

Physical

Secretary Hancock

2

Damian Hinds (East Hampshire)

What steps his Department is taking to increase covid-19 testing capacity.

Con

Physical

Secretary Hancock

3, 4

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Hancock

5

Mike Wood (Dudley South)

What steps his Department is taking to increase NHS capacity for winter 2020-21.

Con

Virtual

Minister Argar

6

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Argar

7

Sarah Olney (Richmond Park)

If he will allocate additional funding to local authorities to support the roll-out of lateral flow covid-19 testing.

LD

Physical

Secretary Hancock

8 + 9

Richard Thomson (Gordon)

What steps his Department is taking to ensure adequate supplies of personal protective equipment for (a) health, (b) social care and (c) other frontline services during the covid-19 outbreak.

SNP

Physical

Minister Churchill

9

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

What steps his Department is taking to ensure adequate supplies of personal protective equipment for (a) health, (b) social care and (c) other frontline services during the covid-19 outbreak.

SNP

Physical

Minister Churchill

10

Dr Rosena Allin-Khan (Tooting)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Churchill

11 + 12

Philip Dunne (Ludlow)

What progress his Department has made on building new hospitals.

Con

Virtual

Minister Argar

12

Stephen Hammond (Wimbledon)

What progress his Department has made on building new hospitals.

Con

Physical

Minister Argar

13

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

What recent discussions he has had with the Chancellor of the Exchequer on reducing the economic effect of the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Secretary Hancock

14, 15

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Hancock

16

Rosie Cooper (West Lancashire)

What recent assessment he has made of the effect of the covid-19 outbreak on (a) access to routine dental services and (b) early diagnoses of mouth cancers.

Lab

Virtual

Minister Churchill

17 + 18

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

What steps his Department is taking to support the development of covid-19 vaccines.

Con

Virtual

Secretary Hancock

18

Rob Roberts (Delyn)

What steps his Department is taking to support the development of covid-19 vaccines.

Con

Virtual

Secretary Hancock

19

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

What recent discussions he has had with the Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport on tackling anti-vaccination disinformation online; and if he will make a statement.

Con

Physical

Secretary Hancock

20

Ellie Reeves (Lewisham West and Penge)

What steps his Department is taking to help ensure that family members can safely visit relatives in care homes during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Whately

21

Liz Kendall (Leicester West)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Whately

22

Mrs Heather Wheeler (South Derbyshire)

What assessment his Department has made of the effectiveness of the whole city covid-19 testing pilot in Liverpool.

Con

Virtual

Secretary Hancock

23

Ms Angela Eagle (Wallasey)

What recent plans he has made for the distribution of covid-19 vaccines.

Lab

Physical

Minister Churchill

24 + 25

Sir David Amess (Southend West)

What steps his Department is taking to protect care home residents during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Whately

25

Suzanne Webb (Stourbridge)

What steps his Department is taking to support the adult social care sector during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Whately

26 + 27

Andrea Leadsom (South Northamptonshire)

What steps his Department is taking to support the healthcare needs of newborn babies and their families during the autumn 2020 covid-19 lockdown.

Con

Virtual

Minister Dorries

27

Alison Thewliss (Glasgow Central)

What steps he is taking to support the healthcare needs of babies and families during the covid-19 outbreak.

SNP

Physical

Minister Dorries

28 + 29

Gareth Bacon (Orpington)

What steps his Department is taking to support the provision of non-covid-19 healthcare treatment.

Con

Physical

Minister Argar

29

Jerome Mayhew (Broadland)

What steps his Department is taking to support the provision of non-covid-19 healthcare treatment.

Con

Physical

Minister Argar

30

Alex Norris (Nottingham North)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Argar

31

Dr Rupa Huq (Ealing Central and Acton)

What steps he is taking to encourage the consumption of vitamin D supplements during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Churchill

32

Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

If he will publish a timescale for the implementation of the recommendations of the Independent Medicines and Medical Devices Safety Review report, published in July 2020.

Lab

Physical

Minister Dorries

33

Navendu Mishra (Stockport)

What recent assessment he has made of the effect of the second wave of covid-19 infections on the (a) recovery of cancer services in (i) Stockport and (ii) Greater Manchester and (b) waiting times for cancer treatment.

Lab

Virtual

Minister Churchill

34

Margaret Greenwood (Wirral West)

What steps his Department plans to take to support mental health services during winter 2020-21.

Lab

Virtual

Minister Dorries

35

Sir Christopher Chope (Christchurch)

What estimate he has made of the number of hospital patients diagnosed with covid-19 in October 2020 who contracted that virus while in hospital.

Con

Physical

Minister Argar

36

Sarah Champion (Rotherham)

What additional support his Department plans to provide to (a) children's, (b) young people's, (c) adult eating disorder and (d) other mental health services (i) during the autumn 2020 covid-19 lockdown and (ii) in the longer-term.

Lab

Virtual

Minister Dorries

37 + 38

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

What recent assessment he has made of the effectiveness of the NHS Test and Trace service.

Lab

Physical

Minister Dorries

38

Daniel Zeichner (Cambridge)

What recent assessment he has made of the effectiveness of the NHS Test and Trace service.

Lab

Physical

Minister Dorries

39

Kate Osamor (Edmonton)

What assessment he has made of the implications for his policies of the report by the Social Care Sector Covid-19 Taskforce entitled Report on first phase of COVID-19 pandemic, published on 12 October 2020.

Lab

Virtual

Minister Whately

40

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

What recent assessment he has made of the effect of mass covid-19 testing on reducing the rate of transmission of that virus.

LD

Physical

Secretary Hancock

T1

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Lab

Physical

Secretary Hancock

T2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Physical

T3

Bill Esterson (Sefton Central)

Lab

Physical

T4

Chris Loder (West Dorset)

Con

Physical

T5

Paula Barker (Liverpool, Wavertree)

Lab

Physical

T6

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

Con

Physical

T7

Dan Jarvis (Barnsley Central)

Lab

Virtual

T8

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Con

Physical

T9

Rachael Maskell (York Central)

Lab

Physical

T10

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Virtual

T11

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

LD

Virtual

T12

Mary Robinson (Cheadle)

Con

Virtual

T13

Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)

Con

Virtual

T14

Chris Grayling (Epsom and Ewell)

Con

Physical

T15

Mike Wood (Dudley South)

Con

Virtual

Urgent Question: To ask the Secretary of State for International Trade if she will make a statement on the proposed parliamentary scrutiny of future Continuity Trade Agreements

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Emily Thornberry (Islington South and Finsbury)

Lab

Physical

Minister Hands

2

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Virtual

Minister Hands

3

Stewart Hosie (Dundee East)

SNP

Physical

Minister Hands

4

Chris Grayling (Epsom and Ewell)

Con

Physical

Minister Hands

5

Angus Brendan MacNeil (Na h-Eileanan an Iar)

SNP

Virtual

Minister Hands

6

Alexander Stafford (Rother Valley)

Con

Physical

Minister Hands

7

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Minister Hands

8

Matt Vickers (Stockton South)

Con

Virtual

Minister Hands

9

Barry Gardiner (Brent North)

Lab

Physical

Minister Hands

10

Laura Farris (Newbury)

Con

Physical

Minister Hands

11

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

SNP

Virtual

Minister Hands

12

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

Con

Physical

Minister Hands

13

Christine Jardine (Edinburgh West)

LD

Physical

Minister Hands

14

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Physical

Minister Hands

15

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Minister Hands

16

Greg Smith (Buckingham)

Con

Physical

Minister Hands

17

Dave Doogan (Angus)

SNP

Physical

Minister Hands

18

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Con

Physical

Minister Hands

19

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

Lab

Physical

Minister Hands

20

Jacob Young (Redcar)

Con

Virtual

Minister Hands

21

Jonathan Edwards (Carmarthen East and Dinefwr)

Ind

Physical

Minister Hands

22

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Minister Hands

23

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

Lab

Physical

Minister Hands

24

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Con

Physical

Minister Hands

25

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

Minister Hands

26

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

Con

Physical

Minister Hands

27

Stephen Farry (North Down)

Alliance

Virtual

Minister Hands

28

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Con

Physical

Minister Hands

29

Hywel Williams (Arfon)

PC

Physical

Minister Hands

30

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Con

Physical

Minister Hands

31

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Hands

32

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Physical

Minister Hands

33

Claire Hanna (Belfast South)

SDLP

Virtual

Minister Hands

34

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Con

Physical

Minister Hands

35

Clive Efford (Eltham)

Lab

Physical

Minister Hands

36

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

Con

Virtual

Minister Hands

37

Rachael Maskell (York Central)

Lab

Physical

Minister Hands

38

Simon Jupp (East Devon)

Con

Physical

Minister Hands

39

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

SNP

Virtual

Minister Hands

40

Dr Neil Hudson (Penrith and The Border)

Con

Virtual

Minister Hands

41

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Physical

Minister Hands

42

Martin Vickers (Cleethorpes)

Con

Physical

Minister Hands

43

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Physical

Minister Hands

44

Rob Butler (Aylesbury)

Con

Physical

Minister Hands

45

Tony Lloyd (Rochdale)

Lab

Virtual

Minister Hands

46

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Minister Hands

47

Feryal Clark (Enfield North)

Lab

Physical

Minister Hands

48

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Physical

Minister Hands

49

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

Ind

Virtual

Minister Hands

50

James Sunderland (Bracknell)

Con

Physical

Minister Hands

National Security and Investment Bill: Second Reading

Debate is expected to begin at about 1.45pm, after the urgent question and the ten-minute-rule motion, and may continue no later than 7.00pm.

Order

Member

Debate

Party

1

Secretary of State Alok Sharma (Reading West)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

2

Shadow Secretary of State Edward Miliband (Doncaster North)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Lab

3

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

4

Stewart Hosie (Dundee East)

National Security and Investment Bill: Second Reading

SNP

5

Greg Clark (Tunbridge Wells)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

6

Darren Jones (Bristol North West)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Lab

7

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

8

Shabana Mahmood (Birmingham, Ladywood)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Lab

9

Mark Logan (Bolton North East)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

10

Mr Kevan Jones (North Durham)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Lab

11

John Redwood (Wokingham)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

12

Charlotte Nichols (Warrington North)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Lab

13

Sir John Hayes (South Holland and The Deepings)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

14

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

National Security and Investment Bill: Second Reading

LD

15

Bob Stewart (Beckenham)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

16

Stephen Kinnock (Aberavon)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Lab

17

Mark Pritchard (The Wrekin)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

18

Andrew Griffith (Arundel and South Downs)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

19

Bob Seely (Isle of Wight)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

20

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

21

Anthony Mangnall (Totnes)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

22

James Wild (North West Norfolk)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

23

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

24

Richard Fuller (North East Bedfordshire)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

25

David Johnston (Wantage)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

26

Alexander Stafford (Rother Valley)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

27

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

28

Richard Drax (South Dorset)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

29

Shadow Minister Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Lab

30

Minister Nadhim Zahawi (Stratford-on-Avon)

National Security and Investment Bill: Second Reading

Con

Botulinum Toxin and Cosmetic Fillers (Children) Bill: Money

Debate may continue for up to 45 minutes.

Order

Member

Debate

Party

1

Minister Ms Nadine Dorries (Mid Bedfordshire)

Botulinum Toxin and Cosmetic Fillers (Children) Bill: Money

Con

2

Shadow Minister Alex Norris (Nottingham North)

Botulinum Toxin and Cosmetic Fillers (Children) Bill: Money

Lab

3

Jim Shannon (Strangford)

Botulinum Toxin and Cosmetic Fillers (Children) Bill: Money

DUP