Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Monday 7 December 2020

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Defence

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Allan Dorans (Ayr, Carrick and Cumnock)

What plans he has for future military and security co-operation with EU (a) institutions and (b) member states.

SNP

Virtual

Secretary Wallace

2

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Supplementary

Con

Physical

Secretary Wallace

3

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Supplementary

Ind

Physical

Secretary Wallace

4

Jessica Morden (Newport East)

What steps he is taking to increase the take-up of UK-produced steel in defence procurement.

Lab

Physical

Minister Quin

5 + 6

Sir David Amess (Southend West)

What steps he is taking to ensure that his Department’s spending supports (a) high-skilled jobs and (b) the wider UK economy.

Con

Physical

Secretary Wallace

6

Mark Logan (Bolton North East)

What steps he is taking to ensure that his Department’s spending supports (a) high-skilled jobs and (b) the wider UK economy.

Con

Physical

Secretary Wallace

7

Fleur Anderson (Putney)

What support his Department has provided to veterans during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Mercer

8

Mrs Sharon Hodgson (Washington and Sunderland West)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Mercer

9 + 10 + 11

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

What recent preparations his Department has made to support (a) the NHS and (b) other public bodies in their response to the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Heappey

10

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

What recent preparations his Department has made to support (a) the NHS and (b) other public bodies in their response to the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Heappey

11

Caroline Ansell (Eastbourne)

What recent preparations his Department has made to support (a) the NHS and (b) other public bodies in their response to the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Heappey

12

Stephen Morgan (Portsmouth South)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Heappey

13

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

What recent assessment he has made of the effectiveness of his Department's official development assistance spending.

LD

Virtual

Minister Heappey

14 + 15

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

What recent assessment he has made of the potential merits of including armed forces veterans in the UK’s response to the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Mercer

15

David Johnston (Wantage)

What recent assessment he has made of the potential merits of including armed forces veterans in the UK’s response to the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Mercer

16

John Spellar (Warley)

When he plans to issue the invitation to tender for contracts relating to the fleet solid support ships.

Lab

Physical

Minister Quin

17, 18

Stewart Malcolm McDonald (Glasgow South)

Supplementary

SNP

Physical

Minister Quin

19

Mr Khalid Mahmood (Birmingham, Perry Barr)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Quin

20

Owen Thompson (Midlothian)

What discussions he plans to have with the Chancellor of the Exchequer prior to the conclusion of the Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy.

SNP

Physical

Secretary Wallace

21, 22

John Healey (Wentworth and Dearne)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Wallace

23 + 24 + 25

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

When the Government plans to publish the Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy; and if he will make a statement.

Lab

Physical

Secretary Wallace

24

Stuart Anderson (Wolverhampton South West)

What recent progress the Government has made on the publication of the Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy.

Con

Physical

Secretary Wallace

25

Jack Dromey (Birmingham, Erdington)

When the Government plans to publish the Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy; and if he will make a statement.

Lab

Virtual

Secretary Wallace

26 + 27 + 28

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

What support the armed forces are providing during the covid-19 outbreak; and if he will make a statement.

Lab

Physical

Minister Heappey

27

Rosie Cooper (West Lancashire)

What support the armed forces are providing during the covid-19 outbreak; and if he will make a statement.

Lab

Virtual

Minister Heappey

28

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

What support the armed forces are providing during the covid-19 outbreak; and if he will make a statement.

Lab

Physical

Minister Heappey

29

Mark Pritchard (The Wrekin)

What recent progress his Department has made on the Challenger 2 life extension programme.

Con

Physical

Minister Quin

30

Richard Graham (Gloucester)

What recent estimate he has made of the proportion of his Department's overseas activity which is accounted for as aid.

Con

Physical

Minister Heappey

31

Philip Dunne (Ludlow)

What assessment he has made of the potential effect on his Department’s procurement policies of the November 2020 changes to the Green Book.

Con

Virtual

Secretary Wallace

32

Carol Monaghan (Glasgow North West)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on the effect of frozen state pensions on veterans living overseas.

SNP

Virtual

Minister Mercer

33

Simon Jupp (East Devon)

What assessment he has made of the effectiveness of recent Royal Navy deployments to the Black Sea.

Con

Physical

Secretary Wallace

34

Marco Longhi (Dudley North)

What steps his Department is taking to support defence exports to NATO partner countries.

Con

Physical

Minister Quin

35

Christian Wakeford (Bury South)

What steps his Department has taken to support (a) humanitarian assistance and (b) the development of UK soft power in the last 12 months.

Con

Physical

Minister Heappey

36

Munira Wilson (Twickenham)

What discussions he has had with the Secretary of State for Health and Social Care on improving mental health support for veterans who have recently been discharged.

LD

Physical

Minister Mercer

37

Geraint Davies (Swansea West)

What representations he has received from former armed forces personnel on the effect of the Overseas Operations Bill on the limitation period for claims against his Department.

Lab

Virtual

Minister Mercer

38

Anna McMorrin (Cardiff North)

What recent assessment he has made of the effect of the climate emergency on UK defence preparedness.

Lab

Physical

Minister Quin

39

Chris Elmore (Ogmore)

What recent discussions he has had with military charities on improving support for veterans throughout the UK.

Lab

Physical

Minister Mercer

T1

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Con

Physical

Secretary Wallace

T2

John Healey (Wentworth and Dearne)

Lab

Physical

T3

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Con

Physical

T4

Taiwo Owatemi (Coventry North West)

Lab

Physical

T5

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

T6

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

T7

Mr Richard Holden (North West Durham)

Con

Physical

T8

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

SNP

Virtual

T9

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Physical

T10

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

T11

Simon Baynes (Clwyd South)

Con

Physical

T12

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

T13

Ben Everitt (Milton Keynes North)

Con

Physical

T14

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Physical

T15

Caroline Ansell (Eastbourne)

Con

Physical

T16

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

Ind

Virtual

Urgent Question: To ask the Minister for the Cabinet Office if he will make a statement on the progress of the negotiations on the UK’s future relationship with the EU and preparations for the end of the transition period

About 3.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Rachel Reeves (Leeds West)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

2

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Con

Physical

Minister Mordaunt

3

Pete Wishart (Perth and North Perthshire)

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

4

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

Con

Physical

Minister Mordaunt

5

Hilary Benn (Leeds Central)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

6

Dr Liam Fox (North Somerset)

Con

Physical

Minister Mordaunt

7

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Physical

Minister Mordaunt

8

Tom Hunt (Ipswich)

Con

Physical

Minister Mordaunt

9

Sammy Wilson (East Antrim)

DUP

Physical

Minister Mordaunt

10

Rob Butler (Aylesbury)

Con

Physical

Minister Mordaunt

11

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Minister Mordaunt

12

Richard Graham (Gloucester)

Con

Physical

Minister Mordaunt

13

Mr Ben Bradshaw (Exeter)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

14

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Con

Physical

Minister Mordaunt

15

Hywel Williams (Arfon)

PC

Virtual

Minister Mordaunt

16

Robin Millar (Aberconwy)

Con

Physical

Minister Mordaunt

17

Colum Eastwood (Foyle)

SDLP

Virtual

Minister Mordaunt

18

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Con

Physical

Minister Mordaunt

19

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Green

Virtual

Minister Mordaunt

20

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

Con

Physical

Minister Mordaunt

21

Stephen Farry (North Down)

Alliance

Physical

Minister Mordaunt

22

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Con

Physical

Minister Mordaunt

23

Fleur Anderson (Putney)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

24

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Virtual

Minister Mordaunt

25

Neil Coyle (Bermondsey and Old Southwark)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

26

Danny Kruger (Devizes)

Con

Physical

Minister Mordaunt

27

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

28

Shaun Bailey (West Bromwich West)

Con

Physical

Minister Mordaunt

29

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

30

Ben Bradley (Mansfield)

Con

Virtual

Minister Mordaunt

31

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

32

Greg Smith (Buckingham)

Con

Physical

Minister Mordaunt

33

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

34

Philip Davies (Shipley)

Con

Physical

Minister Mordaunt

35

Catherine McKinnell (Newcastle upon Tyne North)

Lab

Virtual

Minister Mordaunt

36

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Minister Mordaunt

37

Mick Whitley (Birkenhead)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

38

Jerome Mayhew (Broadland)

Con

Physical

Minister Mordaunt

39

Peter Kyle (Hove)

Lab

Physical

Minister Mordaunt

40

Peter Aldous (Waveney)

Con

Physical

Minister Mordaunt

41

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

SNP

Physical

Minister Mordaunt

42

Nigel Mills (Amber Valley)

Con

Virtual

Minister Mordaunt

43

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

Lab

Virtual

Minister Mordaunt

44

Joy Morrissey (Beaconsfield)

Con

Physical

Minister Mordaunt

45

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South)

Lab

Virtual

Minister Mordaunt

46

Mark Jenkinson (Workington)

Con

Physical

Minister Mordaunt

47

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Mordaunt

48

Lee Anderson (Ashfield)

Con

Physical

Minister Mordaunt

49

Angus Brendan MacNeil (Na h-Eileanan an Iar)

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

50

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell)

Con

Physical

Minister Mordaunt

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs if he will make a statement on the sentencing of the Hong Kong pro-democracy activists Joshua Wong, Agnes Chow and Ivan Lam

About 4.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Alyn Smith (Stirling)

SNP

Physical

Minister Adams

2

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Con

Physical

Minister Adams

3

Lisa Nandy (Wigan)

Lab

Physical

Minister Adams

4

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Con

Physical

Minister Adams

5

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Minister Adams

6

Bob Seely (Isle of Wight)

Con

Physical

Minister Adams

7

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Minister Adams

8

Stephen Crabb (Preseli Pembrokeshire)

Con

Physical

Minister Adams

9

Sarah Champion (Rotherham)

Lab

Virtual

Minister Adams

10

Richard Graham (Gloucester)

Con

Physical

Minister Adams

11

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

Minister Adams

12

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Minister Adams

13

Martin Docherty-Hughes (West Dunbartonshire)

SNP

Virtual

Minister Adams

14

Dr Matthew Offord (Hendon)

Con

Virtual

Minister Adams

15

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Physical

Minister Adams

16

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell)

Con

Physical

Minister Adams

17

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Adams

18

Tom Randall (Gedling)

Con

Physical

Minister Adams

19

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

Minister Adams

20

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Minister Adams

21

Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)

SNP

Virtual

Minister Adams

22

Rob Butler (Aylesbury)

Con

Physical

Minister Adams

23

Sarah Owen (Luton North)

Lab

Virtual

Minister Adams

24

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

Con

Physical

Minister Adams

25

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Physical

Minister Adams

26

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Minister Adams

27

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Physical

Minister Adams

28

Katherine Fletcher (South Ribble)

Con

Physical

Minister Adams

United Kingdom Internal Market Bill: Consideration of Lords Amendments

Debate will begin at about 5.15pm and may continue till 9.00pm if the Programme (No.3) motion is agreed to.

Order

Member

Debate

Party

1

Minister Paul Scully (Sutton and Cheam)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

2

Shadow Secretary of State Edward Miliband (Doncaster North)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

3

Sir William Cash (Stone)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

4

Drew Hendry (Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

SNP

5

Dr Liam Fox (North Somerset)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

6

Hilary Benn (Leeds Central)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

7

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

8

Sammy Wilson (East Antrim)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

DUP

9

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

10

Alison McGovern (Wirral South)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

11

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

12

Sarah Olney (Richmond Park)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

LD

13

Mr David Jones (Clwyd West)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

14

Stephen Kinnock (Aberavon)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

15

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

16

Claire Hanna (Belfast South)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

SDLP

17

Katherine Fletcher (South Ribble)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

18

Bambos Charalambous (Enfield, Southgate)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

19

Miss Sarah Dines (Derbyshire Dales)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

20

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meirionnydd)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

PC

21

Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

22

Bill Esterson (Sefton Central)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

23

Marco Longhi (Dudley North)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

24

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

SNP

25

Shaun Bailey (West Bromwich West)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

26

Fleur Anderson (Putney)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

27

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con

28

Stephen Farry (North Down)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Alliance

29

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

SNP

30

Ruth Jones (Newport West)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

31

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

SNP

32

Wera Hobhouse (Bath)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

LD

33

Stephen Flynn (Aberdeen South)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

SNP

34

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Lab

35

Christine Jardine (Edinburgh West)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

LD

36

David Linden (Glasgow East)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

SNP

37

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

LD

38

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

LD

39

Wendy Chamberlain (North East Fife)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

LD

40

Minister Paul Scully (Sutton and Cheam)

United Kingdom Internal Market Bill: Lords Amendments

Con