Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Tuesday 12 January 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Health and Social Care

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9

Jason McCartney (Colne Valley)

What progress his Department has made on rolling out covid-19 vaccines.

Con

Virtual

Secretary Hancock

2

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

What progress his Department has made on rolling out covid-19 vaccines.

Con

Physical

Secretary Hancock

3

Julian Sturdy (York Outer)

What progress his Department has made on rolling out covid-19 vaccines.

Con

Virtual

Secretary Hancock

4

Stephen Morgan (Portsmouth South)

What recent assessment he has made of the progress of the covid-19 vaccination programme.

Lab

Virtual

Secretary Hancock

5

Ben Everitt (Milton Keynes North)

What progress his Department has made on rolling out covid-19 vaccines.

Con

Virtual

Secretary Hancock

6

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

What progress his Department has made on rolling out covid-19 vaccines.

Con

Virtual

Secretary Hancock

7

Andrew Percy (Brigg and Goole)

What progress his Department has made on rolling out covid-19 vaccines.

Con

Virtual

Secretary Hancock

8

Robbie Moore (Keighley)

What progress his Department has made on rolling out covid-19 vaccines.

Con

Virtual

Secretary Hancock

9

Munira Wilson (Twickenham)

What progress his Department has made in rolling out covid-19 vaccinations.

LD

Virtual

Secretary Hancock

10, 11

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Hancock

12, 13

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Hancock

14

Navendu Mishra (Stockport)

What assessment he has made of the effect of the second wave of covid-19 on cancer (a) diagnosis and (b) treatment delayed during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Churchill

15

Alex Norris (Nottingham North)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Churchill

16 + 17 + 18

Alexander Stafford (Rother Valley)

What progress his Department has made on rolling out community testing for covid-19.

Con

Virtual

Minister Whately

17

Mrs Heather Wheeler (South Derbyshire)

What progress his Department has made on rolling out community testing for covid-19.

Con

Virtual

Minister Whately

18

Karl McCartney (Lincoln)

What progress his Department has made on rolling out community testing for covid-19.

Con

Virtual

Minister Whately

19

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Whately

20

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

What the evidential basis is for the use of Innova lateral flow tests for covid-19 in the asymptomatic population.

SNP

Virtual

Secretary Hancock

21

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

What recent assessment he has made of the effectiveness of covid-19 contact tracing at (a) national and (b) local authority level.

Lab

Virtual

Minister Whately

22

Mr Andrew Mitchell (Sutton Coldfield)

What plans he has to improve the evidence base for future debates on the options available for terminally ill people at the end of their life.

Con

Virtual

Minister Whately

23

Alberto Costa (South Leicestershire)

If he will take steps to ensure that Feilding Palmer Hospital in Lutterworth is reopened as a covid-19 vaccination centre.

Con

Virtual

Minister Zahawi

24

Gill Furniss (Sheffield, Brightside and Hillsborough)

What recent steps his Department has taken to (a) raise awareness of and (b) improve treatment for period pain.

Lab

Virtual

Minister Dorries

25

Bob Seely (Isle of Wight)

What recent assessment he has made of the adequacy of the scientific evidence base underpinning the Government's response to the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Secretary Hancock

26

Mr Steve Baker (Wycombe)

What progress his Department has made on establishing the extent of rollout of the covid-19 vaccine required to enable relaxation of covid-19 restrictions; and if he will make a statement.

Con

Virtual

Minister Zahawi

27 + 28

Dr Rupa Huq (Ealing Central and Acton)

What recent assessment he has made of the effect of the covid-19 outbreak on bed capacity throughout the NHS.

Lab

Virtual

Minister Argar

28

Ellie Reeves (Lewisham West and Penge)

What recent assessment he has made of the effect of the covid-19 outbreak on bed capacity throughout the NHS.

Lab

Virtual

Minister Argar

29

Dr Rosena Allin-Khan (Tooting)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Argar

30

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

What steps he is taking to improve (a) aftercare and (b) rehabilitation for victims of stroke.

Con

Virtual

Minister Churchill

31

Patrick Grady (Glasgow North)

What recent discussions he has had with (a) the devolved Administrations and (b) Cabinet colleagues on the Barnett consequentials of allocations from the Stronger Towns Fund for health and social care.

SNP

Virtual

Minister Argar

32

Jon Trickett (Hemsworth)

What progress his Department has made on improving life expectancy levels.

Lab

Virtual

Minister Dorries

33

Mr Philip Hollobone (Kettering)

If the Minister of State for Health will meet with (a) representatives of Kettering General Hospital and (b) hon. Members for north Northamptonshire to review redevelopment plans at Kettering General Hospital.

Con

Physical

Minister Argar

34

Clive Lewis (Norwich South)

What steps he has taken to prepare the NHS for winter 2020-21.

Lab

Virtual

Minister Argar

35

Mary Kelly Foy (City of Durham)

What plans he has to train healthcare professionals in communicating the (a) safety and (b) effectiveness of covid-19 vaccines.

Lab

Virtual

Minister Zahawi

36

Jeff Smith (Manchester, Withington)

What plans he has to implement the recommendations of the final report of the Independent Review of the Mental Health Act 1983, published on 6 December 2018.

Lab

Virtual

Minister Dorries

37

David Linden (Glasgow East)

What steps his Department is taking to increase awareness of neonatal herpes.

SNP

Virtual

Minister Dorries

38

Kate Osborne (Jarrow)

What progress he has made on the (a) administration and (b) distribution of covid-19 vaccines.

Lab

Virtual

Minister Zahawi

T1

Rachael Maskell (York Central)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Lab

Virtual

Secretary Hancock

T2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Virtual

T3

Liz Kendall (Leicester West)

Lab

Physical

T4

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Physical

T5

Alex Cunningham (Stockton North)

Lab

Virtual

T6

Craig Whittaker (Calder Valley)

Con

Virtual

T7

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

T8

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Virtual

T9

Carla Lockhart (Upper Bann)

DUP

Virtual

T10

Andrea Jenkyns (Morley and Outwood)

Con

Virtual

T11

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Virtual

T12

Anthony Browne (South Cambridgeshire)

Con

Virtual

T13

Taiwo Owatemi (Coventry North West)

Lab

Virtual

T14

Joy Morrissey (Beaconsfield)

Con

Virtual

T15

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

SNP

Virtual

T16

Nigel Mills (Amber Valley)

Con

Virtual

T17

David Mundell (Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale)

Con

Virtual

Ministerial Statement: Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs on An update to the Government’s response to the forced labour in Xinjiang

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Lisa Nandy (Wigan)

Lab

Physical

Secretary Raab

2

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Con

Virtual

Secretary Raab

3

Alyn Smith (Stirling)

SNP

Virtual

Secretary Raab

4

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Con

Virtual

Secretary Raab

5

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Secretary Raab

6

Ms Nusrat Ghani (Wealden)

Con

Physical

Secretary Raab

7

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Raab

8

Crispin Blunt (Reigate)

Con

Virtual

Secretary Raab

9

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Virtual

Secretary Raab

10

Mr Andrew Mitchell (Sutton Coldfield)

Con

Physical

Secretary Raab

11

Imran Hussain (Bradford East)

Lab

Virtual

Secretary Raab

12

Mr Steve Baker (Wycombe)

Con

Virtual

Secretary Raab

13

John Cryer (Leyton and Wanstead)

Lab

Virtual

Secretary Raab

14

Robbie Moore (Keighley)

Con

Virtual

Secretary Raab

15

Patrick Grady (Glasgow North)

SNP

Physical

Secretary Raab

16

Henry Smith (Crawley)

Con

Virtual

Secretary Raab

17

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Secretary Raab

18

Fiona Bruce (Congleton)

Con

Virtual

Secretary Raab

19

Shabana Mahmood (Birmingham, Ladywood)

Lab

Virtual

Secretary Raab

20

Suzanne Webb (Stourbridge)

Con

Virtual

Secretary Raab

21

Sarah Owen (Luton North)

Lab

Virtual

Secretary Raab

22

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Virtual

Secretary Raab

23

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

Secretary Raab

24

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

Con

Virtual

Secretary Raab

25

John Nicolson (Ochil and South Perthshire)

SNP

Virtual

Secretary Raab

26

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

Con

Physical

Secretary Raab

27

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Secretary Raab

28

Dr Andrew Murrison (South West Wiltshire)

Con

Virtual

Secretary Raab

29

Florence Eshalomi (Vauxhall)

Lab

Virtual

Secretary Raab

30

Rehman Chishti (Gillingham and Rainham)

Con

Virtual

Secretary Raab

31

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Lab

Virtual

Secretary Raab

32

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

Con

Virtual

Secretary Raab

33

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Virtual

Secretary Raab

34

Richard Graham (Gloucester)

Con

Virtual

Secretary Raab

35

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

SNP

Virtual

Secretary Raab

36

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Con

Virtual

Secretary Raab

37

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Virtual

Secretary Raab

38

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Virtual

Secretary Raab

39

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

Secretary Raab

40

Gareth Davies (Grantham and Stamford)

Con

Virtual

Secretary Raab

Ministerial Statement: Secretary of State for Defence on Defence support to the covid-19 response

About 1.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

John Healey (Wentworth and Dearne)

Lab

Physical

Secretary Wallace

2

Sir Roger Gale (North Thanet)

Con

Virtual

Secretary Wallace

3

Stewart Malcolm McDonald (Glasgow South)

SNP

Virtual

Secretary Wallace

4

James Gray (North Wiltshire)

Con

Virtual

Secretary Wallace

5

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

LD

Virtual

Secretary Wallace

6

Alexander Stafford (Rother Valley)

Con

Virtual

Secretary Wallace

7

Carla Lockhart (Upper Bann)

DUP

Virtual

Secretary Wallace

8

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell)

Con

Virtual

Secretary Wallace

9

Mr Kevan Jones (North Durham)

Lab

Virtual

Secretary Wallace

10

Sir Geoffrey Clifton-Brown (The Cotswolds)

Con

Virtual

Secretary Wallace

11

Dan Jarvis (Barnsley Central)

Lab

Virtual

Secretary Wallace

12

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

Con

Virtual

Secretary Wallace

13

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

SNP

Virtual

Secretary Wallace

14

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Con

Virtual

Secretary Wallace

15

Helen Hayes (Dulwich and West Norwood)

Lab

Virtual

Secretary Wallace

16

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Virtual

Secretary Wallace

17

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Virtual

Secretary Wallace

18

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Virtual

Secretary Wallace

19

Hywel Williams (Arfon)

PC

Virtual

Secretary Wallace

20

Alicia Kearns (Rutland and Melton)

Con

Virtual

Secretary Wallace

21

Chris Elmore (Ogmore)

Lab

Virtual

Secretary Wallace

22

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

Con

Virtual

Secretary Wallace

23

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

Lab

Virtual

Secretary Wallace

24

Virginia Crosbie (Ynys Môn)

Con

Virtual

Secretary Wallace

25

John Spellar (Warley)

Lab

Physical

Secretary Wallace

26

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Con

Virtual

Secretary Wallace

27

Peter Grant (Glenrothes)

SNP

Virtual

Secretary Wallace

28

Craig Williams (Montgomeryshire)

Con

Virtual

Secretary Wallace

29

Holly Lynch (Halifax)

Lab

Virtual

Secretary Wallace

30

Lucy Allan (Telford)

Con

Physical

Secretary Wallace

31

Ian Paisley (North Antrim)

DUP

Physical

Secretary Wallace

32

Dame Cheryl Gillan (Chesham and Amersham)

Con

Virtual

Secretary Wallace

33

Stephanie Peacock (Barnsley East)

Lab

Virtual

Secretary Wallace

34

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Con

Virtual

Secretary Wallace

35

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

SNP

Virtual

Secretary Wallace

36

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

Con

Virtual

Secretary Wallace

37

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Virtual

Secretary Wallace

38

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Secretary Wallace

39

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

Secretary Wallace

40

James Sunderland (Bracknell)

Con

Physical

Secretary Wallace

General Debate: Covid-19

The debate is expected to begin at about 2.45pm, after the ministerial statements and the ten-minute-rule motion, and may continue until 7.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/Physical

1

Minister Edward Argar (Charnwood)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

2

Shadow Minister Liz Kendall (Leicester West)

Covid-19: General Debate

Lab

Physical

3

Sir Peter Bottomley (Worthing West)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

4

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

Covid-19: General Debate

SNP

Virtual

5

Dr Liam Fox (North Somerset)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

6

Richard Burgon (Leeds East)

Covid-19: General Debate

Lab

Virtual

7

Steve Brine (Winchester)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

8

Gill Furniss (Sheffield, Brightside and Hillsborough)

Covid-19: General Debate

Lab

Virtual

9

Paul Bristow (Peterborough)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

10

Mick Whitley (Birkenhead)

Covid-19: General Debate

Lab

Virtual

11

Mrs Heather Wheeler (South Derbyshire)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

12

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

Covid-19: General Debate

SNP

Virtual

13

Mr Ian Liddell-Grainger (Bridgwater and West Somerset)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

14

Ms Lyn Brown (West Ham)

Covid-19: General Debate

Lab

Virtual

15

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

16

Jessica Morden (Newport East)

Covid-19: General Debate

Lab

Virtual

17

Chris Green (Bolton West)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

18

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Covid-19: General Debate

Lab

Physical

19

Sir Geoffrey Clifton-Brown (The Cotswolds)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

20

Jim Shannon (Strangford)

Covid-19: General Debate

DUP

Physical

21

Alicia Kearns (Rutland and Melton)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

22

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

Covid-19: General Debate

Lab

Virtual

23

Mr William Wragg (Hazel Grove)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

24

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Covid-19: General Debate

Green

Virtual

25

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

26

Wendy Chamberlain (North East Fife)

Covid-19: General Debate

LD

Virtual

27

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

28

Colleen Fletcher (Coventry North East)

Covid-19: General Debate

Lab

Physical

29

John Redwood (Wokingham)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

30

Mike Amesbury (Weaver Vale)

Covid-19: General Debate

Lab

Virtual

31

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

32

Ian Paisley (North Antrim)

Covid-19: General Debate

DUP

Physical

33

Mrs Flick Drummond (Meon Valley)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

34

Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden)

Covid-19: General Debate

Lab

Physical

35

Craig Williams (Montgomeryshire)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

36

Wera Hobhouse (Bath)

Covid-19: General Debate

LD

Virtual

37

Ben Everitt (Milton Keynes North)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

38

Ruth Cadbury (Brentford and Isleworth)

Covid-19: General Debate

Lab

Virtual

39

James Daly (Bury North)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

40

Christine Jardine (Edinburgh West)

Covid-19: General Debate

LD

Virtual

41

Christian Wakeford (Bury South)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

42

Claudia Webbe (Leicester East)

Covid-19: General Debate

Ind

Virtual

43

Bob Stewart (Beckenham)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

44

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Covid-19: General Debate

LD

Virtual

45

Lee Rowley (North East Derbyshire)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

46

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

Covid-19: General Debate

LD

Virtual

47

Sir David Amess (Southend West)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

48

Mr Steve Baker (Wycombe)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

49

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

50

Andrew Griffith (Arundel and South Downs)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

51

Selaine Saxby (North Devon)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

52

Andy Carter (Warrington South)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

53

Robbie Moore (Keighley)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

54

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

55

Mr Richard Holden (North West Durham)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

56

Bob Seely (Isle of Wight)

Covid-19: General Debate

Con

Virtual

57

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Covid-19: General Debate

Con

Physical

58

Shadow Minister Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Covid-19: General Debate

Lab

Physical

59

Minister Jo Churchill (Bury St Edmunds)

Covid-19: General Debate

Con

Physical