Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Wednesday 27 January 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Scotland

After Prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2 + 3

Rob Roberts (Delyn)

What assessment his Department has made of progress on the roll-out of the covid-19 vaccine in Scotland.

Con

Physical

Secretary Jack

2

Antony Higginbotham (Burnley)

What assessment his Department has made of progress on the roll-out of the covid-19 vaccine in Scotland.

Con

Virtual

Secretary Jack

3

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

What assessment his Department has made of progress on the roll-out of the covid-19 vaccine in Scotland.

Con

Virtual

Secretary Jack

4

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

Supplementary

Con

Physical

Secretary Jack

5

David Linden (Glasgow East)

What recent assessment his Department has made of the strength of the Union.

SNP

Physical

Secretary Jack

6

David Mundell (Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Jack

7, 8

Mhairi Black (Paisley and Renfrewshire South)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Jack

9

Douglas Ross (Moray)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Jack

10

Pete Wishart (Perth and North Perthshire)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Jack

11

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Jack

12

Duncan Baker (North Norfolk)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on support for the Scottish seed potato industry.

Con

Virtual

Secretary Jack

13

Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on the opportunities for Scotland arising from the signing of trade deals with other countries.

Con

Physical

Minister Stewart

14, 15

Ian Murray (Edinburgh South)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Stewart

16

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

What recent discussions he has had with Scottish Ministers on the covid-19 vaccination programme in Scotland.

Lab

Virtual

Minister Stewart

17

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

What discussions he has had with (a) Cabinet colleagues and (b) industry leaders on the effect of the UK-EU Trade and Cooperation Agreement on Scottish exports.

SNP

Virtual

Minister Stewart

18

Chris Elmore (Ogmore)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Stewart

19

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Stewart

20

Rachael Maskell (York Central)

What assessment his Department has made of the effect of the UK-EU Trade and Cooperation Agreement on the Scottish economy.

Lab

Virtual

Minister Stewart

21

Angela Richardson (Guildford)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on the opportunities for Scotland arising from COP26.

Con

Virtual

Minister Stewart

22

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

What discussions he has had with Scottish Ministers on the availability of data on the covid-19 vaccination program in Scotland.

Lab

Physical

Minister Duguid

23

Christian Matheson (City of Chester)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on the use of fire and rehire employment practices in Scotland.

Lab

Physical

Minister Duguid

24

Bill Esterson (Sefton Central)

What recent steps his Department has taken to support the Scottish fishing sector.

Lab

Virtual

Minister Duguid

25

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

What assessment he has made of the effect of the UK-EU Trade and Cooperation Agreement on the Scottish fishing industry.

LD

Virtual

Minister Duguid

26

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

What steps he is taking to promote the advantages of Scotland remaining part of the UK.

Con

Physical

Minister Duguid

Oral Questions to the Prime Minister

At 12 noon

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister Replying

1

Rehman Chishti (Gillingham and Rainham)

Engagements

Con

Virtual

Prime Minister

2, 3, 4, 5, 6, 7

Keir Starmer (Holborn and St Pancras)

Lab

Physical

Prime Minister

8

Mrs Pauline Latham (Mid Derbyshire)

Con

Virtual

Prime Minister

9, 10

Ian Blackford (Ross, Skye and Lochaber)

SNP

Virtual

Prime Minister

11

Peter Aldous (Waveney)

Con

Virtual

Prime Minister

12

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Green

Virtual

Prime Minister

13

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

Con

Virtual

Prime Minister

14

Christine Jardine (Edinburgh West)

LD

Virtual

Prime Minister

15

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Con

Virtual

Prime Minister

16

Seema Malhotra (Feltham and Heston)

Lab

Virtual

Prime Minister

17

Sir Geoffrey Clifton-Brown (The Cotswolds)

Con

Virtual

Prime Minister

18

Peter Dowd (Bootle)

Lab

Virtual

Prime Minister

19

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

Con

Virtual

Prime Minister

20

Steven Bonnar (Coatbridge, Chryston and Bellshill)

SNP

Virtual

Prime Minister

21

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Prime Minister

22

Bill Esterson (Sefton Central)

Lab

Virtual

Prime Minister

23

Paul Bristow (Peterborough)

Con

Virtual

Prime Minister

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs if he will make a statement on what further sanctions he will impose upon the Russian Federation following the arrest, over the weekend, of Alexei Navalny, his wife and hundreds of his supporters in clear and gross breach of the European Convention on Human Rights

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Sir Roger Gale (North Thanet)

Con

Virtual

Minister Morton

2

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Lab

Physical

Minister Morton

3

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Con

Virtual

Minister Morton

4

Alyn Smith (Stirling)

SNP

Virtual

Minister Morton

5

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Virtual

Minister Morton

6

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Minister Morton

7

Simon Jupp (East Devon)

Con

Virtual

Minister Morton

8

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Virtual

Minister Morton

9

Mr Andrew Mitchell (Sutton Coldfield)

Con

Physical

Minister Morton

10

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

Lab

Virtual

Minister Morton

11

Dr Liam Fox (North Somerset)

Con

Physical

Minister Morton

12

Patrick Grady (Glasgow North)

SNP

Physical

Minister Morton

13

Laura Farris (Newbury)

Con

Virtual

Minister Morton

14

Ruth Jones (Newport West)

Lab

Virtual

Minister Morton

15

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Con

Virtual

Minister Morton

16

Mr Ben Bradshaw (Exeter)

Lab

Virtual

Minister Morton

17

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

Con

Virtual

Minister Morton

18

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Minister Morton

19

Ruth Edwards (Rushcliffe)

Con

Virtual

Minister Morton

20

Dame Margaret Hodge (Barking)

Lab

Virtual

Minister Morton

21

Robert Largan (High Peak)

Con

Virtual

Minister Morton

22

Stewart Malcolm McDonald (Glasgow South)

SNP

Virtual

Minister Morton

23

Ms Nusrat Ghani (Wealden)

Con

Physical

Minister Morton

24

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Virtual

Minister Morton

25

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Con

Physical

Minister Morton

Ministerial Statement: Secretary of State for Health and Social Care on covid-19 update

About 1.15pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Lab

Physical

Secretary Hancock

2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Virtual

Secretary Hancock

3

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

4

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Con

Virtual

Secretary Hancock

5

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Physical

Secretary Hancock

6

Richard Drax (South Dorset)

Con

Virtual

Secretary Hancock

7

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Virtual

Secretary Hancock

8

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Secretary Hancock

9

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

10

Jane Stevenson (Wolverhampton North East)

Con

Virtual

Secretary Hancock

11

Julie Elliott (Sunderland Central)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

12

Greg Clark (Tunbridge Wells)

Con

Virtual

Secretary Hancock

13

Rachael Maskell (York Central)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

14

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

Secretary Hancock

15

Judith Cummins (Bradford South)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

16

Joy Morrissey (Beaconsfield)

Con

Virtual

Secretary Hancock

17

Alison Thewliss (Glasgow Central)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

18

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Virtual

Secretary Hancock

19

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

20

Laura Trott (Sevenoaks)

Con

Virtual

Secretary Hancock

21

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

22

Sir David Amess (Southend West)

Con

Virtual

Secretary Hancock

23

Ian Lavery (Wansbeck)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

24

Sir Desmond Swayne (New Forest West)

Con

Virtual

Secretary Hancock

25

Sarah Owen (Luton North)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

26

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Secretary Hancock

27

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

28

Greg Smith (Buckingham)

Con

Physical

Secretary Hancock

29

Lloyd Russell-Moyle (Brighton, Kemptown)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

30

Craig Tracey (North Warwickshire)

Con

Virtual

Secretary Hancock

31

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

32

Dame Cheryl Gillan (Chesham and Amersham)

Con

Virtual

Secretary Hancock

33

Ian Mearns (Gateshead)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

34

Rob Butler (Aylesbury)

Con

Virtual

Secretary Hancock

35

Dame Angela Eagle (Wallasey)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

36

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

Con

Virtual

Secretary Hancock

37

Jeff Smith (Manchester, Withington)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

38

Dean Russell (Watford)

Con

Physical

Secretary Hancock

39

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

40

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

Secretary Hancock

Ministerial Statement: Secretary of State for the Home Department on Health measures at the border

About 2.25pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Nick Thomas-Symonds (Torfaen)

Lab

Physical

Secretary Patel

2

Huw Merriman (Bexhill and Battle)

Con

Virtual

Secretary Patel

3

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

SNP

Virtual

Secretary Patel

4

Sir Graham Brady (Altrincham and Sale West)

Con

Physical

Secretary Patel

5

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Lab

Virtual

Secretary Patel

6

Mr Richard Holden (North West Durham)

Con

Physical

Secretary Patel

7

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Virtual

Secretary Patel

8

Sir David Amess (Southend West)

Con

Virtual

Secretary Patel

9

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

Secretary Patel

10

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Con

Virtual

Secretary Patel

11

Kevin Brennan (Cardiff West)

Lab

Virtual

Secretary Patel

12

Steve Double (St Austell and Newquay)

Con

Virtual

Secretary Patel

13

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak)

Lab

Virtual

Secretary Patel

14

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

Con

Virtual

Secretary Patel

15

Steven Bonnar (Coatbridge, Chryston and Bellshill)

SNP

Virtual

Secretary Patel

16

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Virtual

Secretary Patel

17

Matt Western (Warwick and Leamington)

Lab

Virtual

Secretary Patel

18

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Con

Physical

Secretary Patel

19

Clive Efford (Eltham)

Lab

Virtual

Secretary Patel

20

Martin Vickers (Cleethorpes)

Con

Virtual

Secretary Patel

21

Imran Hussain (Bradford East)

Lab

Virtual

Secretary Patel

22

Mrs Natalie Elphicke (Dover)

Con

Virtual

Secretary Patel

23

Dave Doogan (Angus)

SNP

Virtual

Secretary Patel

24

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Con

Virtual

Secretary Patel

25

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Secretary Patel

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Debate is expected to begin at about 3.30pm, after the urgent question, ministerial statements and ten-minute-rule motion, and is expected (subject to the programme motion) to last up to three hours.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Solicitor General Michael Ellis (Northampton North)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Physical

2

Shadow Minister Conor McGinn (St Helens North)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Lab

Physical

3

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Physical

4

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

SNP

Virtual

5

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

6

Mr Kevan Jones (North Durham)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Lab

Physical

7

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

8

Stella Creasy (Walthamstow)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

9

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Physical

10

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

LD

Virtual

11

Sir John Hayes (South Holland and The Deepings)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Con

12

Geraint Davies (Swansea West)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

13

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

14

Apsana Begum (Poplar and Limehouse)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

15

James Sunderland (Bracknell)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Physical

16

Solicitor General Michael Ellis (Northampton North)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Amendments

Con

Physical

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

Debate will follow consideration of Lords Amendments to the Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill and is expected (subject to the programme motion) to last up to two hours.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Jo Churchill (Bury St Edmunds)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

Con

Physical

2

Shadow Minister Alex Norris (Nottingham North)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

Lab

Physical

3

Anthony Mangnall (Totnes)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

Con

Physical

4

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

SNP

Virtual

5

Ms Marie Rimmer (St Helens South and Whiston)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

6

Taiwo Owatemi (Coventry North West)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

7

Christine Jardine (Edinburgh West)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

LD

Virtual

8

Jim Shannon (Strangford)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

DUP

Virtual

9

Minister Jo Churchill (Bury St Edmunds)

Medicines and Medical Devices Bill: Lords Amendments

Con

Physical