Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Monday 1 February 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Defence

After Prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

What steps his Department is taking to make the most effective use of the defence estate.

Con

Physical

Secretary Wallace

2

Mr Khalid Mahmood (Birmingham, Perry Barr)

Supplementary

Lab

Virtual

Secretary Wallace

3

John Nicolson (Ochil and South Perthshire)

Which overseas armed forces have received military training in the UK since 1 January 2020.

SNP

Virtual

Minister Heappey

4 + 5 + 6

Claire Coutinho (East Surrey)

What regional support his Department has provided in tackling the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Minister Heappey

5

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

What regional support his Department has provided in tackling the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Minister Heappey

6

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

What regional support his Department has provided in tackling the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Minister Heappey

7, 8

Stewart Malcolm McDonald (Glasgow South)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Heappey

9 + 10

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

What recent discussions he has had with representatives of military charities on strengthening the Armed Forces Covenant; and if he will make a statement.

Lab

Virtual

Minister Mercer

10

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

What recent discussions he has had with representatives of military charities on strengthening the Armed Forces Covenant; and if he will make a statement.

Lab

Virtual

Minister Mercer

11

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Supplementary

Con

Virtual

Minister Mercer

12

Mrs Sharon Hodgson (Washington and Sunderland West)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Mercer

13 + 14

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

What steps he is taking to improve cost controls within the Defence Equipment programme.

Lab

Virtual

Minister Quin

14

Nick Smith (Blaenau Gwent)

What steps he is taking to improve cost controls within the Defence Equipment programme.

Lab

Virtual

Minister Quin

15, 16

John Healey (Wentworth and Dearne)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Quin

17

Mark Pawsey (Rugby)

What steps his Department is taking to ensure that British industry can supply the defence equipment needed to meet future threats.

Con

Virtual

Secretary Wallace

18

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Wallace

19

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

What discussions he has had with the (a) Prime Minister and (b) Home Secretary on securing UK citizenship for UK armed forces veterans arriving in the UK from Hong Kong via the new British National (Overseas) immigration pathway.

Ind

Virtual

Minister Mercer

20 + 21

Caroline Ansell (Eastbourne)

What steps his Department is taking to further enshrine the Armed Forces Covenant into law.

Con

Virtual

Minister Mercer

21

Danny Kruger (Devizes)

What steps his Department is taking to further enshrine the Armed Forces Covenant into law.

Con

Virtual

Minister Mercer

22

Stephen Morgan (Portsmouth South)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Mercer

23 + 24

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

What recent assessment he has made of the effectiveness of the Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.

SNP

Virtual

Secretary Wallace

24

Patrick Grady (Glasgow North)

What recent assessment he has made of the effectiveness of the Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.

SNP

Physical

Secretary Wallace

25

Geraint Davies (Swansea West)

What steps he has taken to help ensure that defence procurement contributes towards the UK meeting its net zero carbon emissions target.

Lab

Virtual

Minister Quin

26

Mr John Baron (Basildon and Billericay)

What plans he has for the contribution of soft power to the UK’s international defence engagement.

Con

Virtual

Secretary Wallace

27

Mr Simon Clarke (Middlesbrough South and East Cleveland)

What progress is being made on the development of the Dreadnought class nuclear submarine; and when he plans for the first of that class to enter service.

Con

Virtual

Secretary Wallace

28

Henry Smith (Crawley)

What support his Department has provided to the Overseas Territories during the covid-19 pandemic.

Con

Virtual

Minister Heappey

29

Dr Dan Poulter (Central Suffolk and North Ipswich)

What role armed forces personnel are playing in the roll-out of covid-19 vaccinations.

Con

Virtual

Minister Heappey

30

Mrs Flick Drummond (Meon Valley)

What steps his Department is taking to ensure that armed forces personnel continue their professional development during the covid-19 pandemic.

Con

Virtual

Minister Heappey

31

Mark Logan (Bolton North East)

What steps his Department is taking support the deployment of the covid-19 vaccine in Scotland.

Con

Virtual

Minister Heappey

32 + 33 + 34

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

What recent procurement decisions his Department has taken.

Con

Virtual

Minister Quin

33

Jason McCartney (Colne Valley)

What recent procurement decisions his Department has taken.

Con

Virtual

Minister Quin

34

Jane Stevenson (Wolverhampton North East)

What recent procurement decisions his Department has taken.

Con

Virtual

Minister Quin

35

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak)

What discussions he has had with the Secretary of State for Work and Pensions on taking steps to work together to help tackle youth unemployment.

Lab

Virtual

Minister Mercer

36

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

When he plans to publish the Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy; and if he will make a statement.

Lab

Virtual

Secretary Wallace

37

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

What assessment his Department has made of the potential effect on employment of the defence settlement.

Con

Virtual

Secretary Wallace

38

Dan Carden (Liverpool, Walton)

What recent assessment he has made of the adequacy of drug and alcohol addiction support services for (a) serving armed forces personnel and (b) veterans.

Lab

Physical

Minister Mercer

39

Carla Lockhart (Upper Bann)

What progress is being made with the Secretary of State for Northern Ireland on bringing forward legacy legislation on tackling vexatious claims against veterans who have served in Northern Ireland.

DUP

Virtual

Minister Mercer

40

Anna McMorrin (Cardiff North)

What recent assessment he has made of the effect of the international climate emergency on UK defence preparedness.

Lab

Virtual

Minister Quin

T1

Andrew Percy (Brigg and Goole)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Con

Virtual

Secretary Wallace

T2

John Healey (Wentworth and Dearne)

Lab

Physical

T3

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

T4

Martin Docherty-Hughes (West Dunbartonshire)

SNP

Virtual

T5

Richard Fuller (North East Bedfordshire)

Con

Virtual

T6

Ms Lyn Brown (West Ham)

Lab

Virtual

T7

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Virtual

T8

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

Lab

Virtual

T9

Mrs Flick Drummond (Meon Valley)

Con

Virtual

T10

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

LD

Virtual

T11

Dr Dan Poulter (Central Suffolk and North Ipswich)

Con

Virtual

T12

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Virtual

T13

Simon Jupp (East Devon)

Con

Virtual

T14

Jessica Morden (Newport East)

Lab

Virtual

T15

Julian Sturdy (York Outer)

Con

Virtual

T16

Taiwo Owatemi (Coventry North West)

Lab

Virtual

Opposition Day: Protecting tenants and leaseholders from unsafe cladding

The debate is expected to start soon after 3.30pm and to continue till about 7.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Shadow Secretary of State Thangam Debbonaire (Bristol West)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

2

Minister Christopher Pincher (Tamworth)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Physical

3

David Linden (Glasgow East)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

SNP

Physical

4

Sir Peter Bottomley (Worthing West)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

5

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

6

Bob Blackman (Harrow East)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

7

Dame Margaret Hodge (Barking)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

8

Royston Smith (Southampton, Itchen)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Physical

9

Ellie Reeves (Lewisham West and Penge)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

10

Mary Robinson (Cheadle)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

11

Marsha De Cordova (Battersea)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

12

Felicity Buchan (Kensington)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

13

Seema Malhotra (Feltham and Heston)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

14

Stephen McPartland (Stevenage)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

15

Hilary Benn (Leeds Central)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

16

Dr Matthew Offord (Hendon)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

17

Lucy Powell (Manchester Central)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

18

Katherine Fletcher (South Ribble)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

19

Apsana Begum (Poplar and Limehouse)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

20

Andrew Lewer (Northampton South)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

21

Matthew Pennycook (Greenwich and Woolwich)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

22

Caroline Ansell (Eastbourne)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

23

Tulip Siddiq (Hampstead and Kilburn)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

24

Sir David Amess (Southend West)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Physical

25

Neil Coyle (Bermondsey and Old Southwark)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

26

Miss Sarah Dines (Derbyshire Dales)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

27

Vicky Foxcroft (Lewisham, Deptford)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

28

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Physical

29

Stephen Morgan (Portsmouth South)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

30

Neil O'Brien (Harborough)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

31

James Murray (Ealing North)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

32

Chris Green (Bolton West)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Physical

33

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

34

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

35

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

36

Paul Howell (Sedgefield)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

37

Shabana Mahmood (Birmingham, Ladywood)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

38

Brendan Clarke-Smith (Bassetlaw)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

39

Andy Slaughter (Hammersmith)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

40

Jane Hunt (Loughborough)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

41

Barry Gardiner (Brent North)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

42

Mr Gagan Mohindra (South West Hertfordshire)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

43

Hywel Williams (Arfon)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

PC

Virtual

44

Nicola Richards (West Bromwich East)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

45

Maria Eagle (Garston and Halewood)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

46

Saqib Bhatti (Meriden)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

47

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

48

Claire Coutinho (East Surrey)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

49

Rebecca Long Bailey (Salford and Eccles)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

50

Gareth Bacon (Orpington)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

51

Daisy Cooper (St Albans)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

LD

Virtual

52

Julie Marson (Hertford and Stortford)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

53

Florence Eshalomi (Vauxhall)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

54

Elliot Colburn (Carshalton and Wallington)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

55

Ian Byrne (Liverpool, West Derby)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

56

Angela Richardson (Guildford)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

57

Janet Daby (Lewisham East)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

58

Tom Randall (Gedling)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

59

Daniel Zeichner (Cambridge)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

60

Dr Liam Fox (North Somerset)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Physical

61

Charlotte Nichols (Warrington North)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

62

Nick Fletcher (Don Valley)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

63

Sam Tarry (Ilford South)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virual

64

Suzanne Webb (Stourbridge)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

65

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

66

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

67

Ms Lyn Brown (West Ham)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

68

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

69

Lloyd Russell-Moyle (Brighton, Kemptown)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

70

Marco Longhi (Dudley North)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

71

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

72

Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Virtual

73

Lilian Greenwood (Nottingham South)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Virtual

74

Shadow Minister Mike Amesbury (Weaver Vale)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Lab

Physical

75

Minister Eddie Hughes (Walsall North)

Protecting Tenants and Leaseholders from Unsafe Cladding: Opposition Day

Con

Physical

Opposition Day: Covid security at UK borders

The debate is expected to start at around 7.15pm and may not continue after 10.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Shadow Secretary of State Nick Thomas-Symonds (Torfaen)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Physical

2

Minister Jo Churchill (Bury St Edmunds)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Physical

3

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

SNP

Virtual

4

Huw Merriman (Bexhill and Battle)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

5

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

6

Chris Grayling (Epsom and Ewell)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

7

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

8

Simon Fell (Barrow and Furness)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

9

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

10

Damien Moore (Southport)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

11

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

SNP

Virtual

12

Andrea Jenkyns (Morley and Outwood)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

13

Charlotte Nichols (Warrington North)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

14

Gareth Johnson (Dartford)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

15

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

16

Mr Richard Holden (North West Durham)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Physical

17

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meirionnydd)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

PC

Virtual

18

Katherine Fletcher (South Ribble)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

19

Kate Osborne (Jarrow)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

20

Miss Sarah Dines (Derbyshire Dales)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

21

Rushanara Ali (Bethnal Green and Bow)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

22

Ruth Edwards (Rushcliffe)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

23

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

LD

Virtual

24

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

25

Rachel Hopkins (Luton South)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

26

Neil O'Brien (Harborough)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

27

Richard Thomson (Gordon)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

SNP

Virtual

28

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

29

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

30

Laura Farris (Newbury)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

31

Munira Wilson (Twickenham)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

LD

Virtual

32

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

33

Jim Shannon (Strangford)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

DUP

Virtual

34

Saqib Bhatti (Meriden)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

35

Lee Anderson (Ashfield)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

36

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

37

Nicola Richards (West Bromwich East)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

38

Julie Marson (Hertford and Stortford)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

39

Ben Bradley (Mansfield)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

40

Ben Everitt (Milton Keynes North)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Physical

41

Tom Randall (Gedling)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

42

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

43

Peter Gibson (Darlington)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

44

Jerome Mayhew (Broadland)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

45

Angela Richardson (Guildford)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

46

Antony Higginbotham (Burnley)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

47

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

48

Suzanne Webb (Stourbridge)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

49

Claire Coutinho (East Surrey)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

50

Marco Longhi (Dudley North)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

51

Christian Wakeford (Bury South)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Physical

52

Andy Carter (Warrington South)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

53

Duncan Baker (North Norfolk)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

54

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Virtual

55

Shadow Secretary of State Jim McMahon (Oldham West and Royton)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Lab

Physical

56

Minister Robert Courts (Witney)

Covid Security at UK Borders: Opposition Day

Con

Physical