Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Tuesday 2 February 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Justice

After Prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2

Daniel Zeichner (Cambridge)

What progress he has made on planning for the (a) opening and (b) operation of Nightingale courts.

Lab

Virtual

Minister Philp

2

Lilian Greenwood (Nottingham South)

What progress he has made on planning for the (a) opening and (b) operation of Nightingale courts.

Lab

Virtual

Minister Philp

3

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Supplementary

Con

Virtual

Minister Philp

4

Mr David Lammy (Tottenham)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Philp

5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10

Bob Blackman (Harrow East)

What steps his Department is taking to reduce reoffending.

Con

Virtual

Minister Frazer

6

James Sunderland (Bracknell)

What steps his Department is taking to reduce reoffending.

Con

Physical

Minister Frazer

7

Jane Stevenson (Wolverhampton North East)

What steps his Department is taking to reduce reoffending.

Con

Virtual

Minister Frazer

8

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

What steps his Department is taking to reduce reoffending.

Con

Virtual

Minister Frazer

9

Jacob Young (Redcar)

What steps his Department is taking to reduce reoffending.

Con

Physical

Minister Frazer

10

Danny Kruger (Devizes)

What steps his Department is taking to reduce reoffending.

Con

Virtual

Minister Frazer

11

Stephen Crabb (Preseli Pembrokeshire)

What steps his Department is taking to support ex-offenders into work.

Con

Virtual

Minister Frazer

12

Angela Crawley (Lanark and Hamilton East)

What plans he has to bring forward proposals to amend the Human Rights Act 1998.

SNP

Virtual

Secretary Buckland

13, 14

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Buckland

15 + 16 + 17 + 18 + 19 + 20

Craig Williams (Montgomeryshire)

What steps his Department is taking to reduce the court backlog.

Con

Virtual

Minister Philp

16

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

What progress he has made on reducing the backlog of cases in HM Courts and Tribunals Service.

Lab

Virtual

Minister Philp

17

Peter Aldous (Waveney)

What steps his Department is taking to reduce the court backlog.

Con

Virtual

Minister Philp

18

Jane Hunt (Loughborough)

What steps his Department is taking to reduce the court backlog.

Con

Virtual

Minister Philp

19

Rachael Maskell (York Central)

What progress he has made on reducing the backlog of cases in HM Courts and Tribunals Service.

Lab

Virtual

Minister Philp

20

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

What steps he is taking to tackle the backlog of court cases as a result of the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Philp

21

Peter Kyle (Hove)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Philp

22

Mr Virendra Sharma (Ealing, Southall)

What assessment he has made of the implications for his Department’s policies of (a) evictions and (b) other enforcement activity conducted by bailiff organisations during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Chalk

23

Karl Turner (Kingston upon Hull East)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Chalk

24

Rachel Hopkins (Luton South)

What assessment he has made of the effect on prison officer (a) recruitment, (b) retention and (c) morale of his Department’s decision to reject the Prison Service Pay Review Body’s Recommendation 3.

Lab

Virtual

Minister Frazer

25

Ms Lyn Brown (West Ham)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Frazer

26 + 27

Lloyd Russell-Moyle (Brighton, Kemptown)

What assessment he has made of the adequacy of the steps taken by HM Courts and Tribunals Service to mitigate the risks of covid-19 infection on the court estate.

Lab

Virtual

Minister Philp

27

Navendu Mishra (Stockport)

What assessment he has made of the adequacy of the steps taken by HM Courts and Tribunals Service to mitigate the risks of covid-19 infection on the court estate.

Lab

Virtual

Minister Philp

28

Alex Cunningham (Stockton North)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Philp

29

Damien Moore (Southport)

What support his Department is providing to HM Courts and Tribunals Service in response to the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Minister Philp

30

Alexander Stafford (Rother Valley)

What steps his Department is taking to reduce crime in prisons.

Con

Virtual

Secretary Buckland

31

Andrea Leadsom (South Northamptonshire)

What support his Department is providing to new parents who are in the prison system.

Con

Virtual

Minister Frazer

32

Ben Everitt (Milton Keynes North)

What steps his Department is taking to support victims of domestic abuse.

Con

Physical

Minister Chalk

33

Mark Pawsey (Rugby)

What steps his Department is taking to reform the sentencing system.

Con

Virtual

Secretary Buckland

34

Michael Fabricant (Lichfield)

What steps his Department has taken to control the spread of covid-19 in (a) prisons and (b) young offenders institutions; and if he will make a statement.

Con

Virtual

Minister Frazer

35 + 36

Gavin Newlands (Paisley and Renfrewshire North)

What assessment he has made of the effect of the UK-EU Trade and Cooperation Agreement on his Department’s responsibilities.

SNP

Virtual

Secretary Buckland

36

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

What assessment he has made of the effect of the UK-EU Trade and Cooperation Agreement on his Department’s responsibilities.

SNP

Virtual

Secretary Buckland

37

Carolyn Harris (Swansea East)

What assessment he has made of the effect of the covid-19 outbreak on support for women leaving prison.

Lab

Virtual

Minister Frazer

38

Sarah Champion (Rotherham)

What the Government's timetable is for the review of the Sexual Offences Act 2003 and the definition of positions of trust over children.

Lab

Virtual

Minister Chalk

39

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

What progress the Government has made on the UK's accession to the Lugano Convention 2007.

LD

Virtual

Secretary Buckland

T1

Duncan Baker (North Norfolk)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Con

Virtual

Secretary Buckland

T2

Mr David Lammy (Tottenham)

Lab

Physical

T3

Andrea Leadsom (South Northamptonshire)

Con

Virtual

T4

Janet Daby (Lewisham East)

Lab

Virtual

T5

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Con

Virtual

T6

Mike Hill (Hartlepool)

Lab

Virtual

T7

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Virtual

T8

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

T9

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Virtual

T10

David Linden (Glasgow East)

SNP

Physical

T11

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

T12

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Virtual

T13

Robert Largan (High Peak)

Con

Virtual

T14

Yvonne Fovargue (Makerfield)

Lab

Virtual

T15

Damien Moore (Southport)

Con

Virtual

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Northern Ireland if he will make a statement on the implementation of the Northern Ireland Protocol

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Louise Haigh (Sheffield, Heeley)

Lab

Physical

Minister Gove

2

Simon Hoare (North Dorset)

Con

Virtual

Minister Gove

3

Richard Thomson (Gordon)

SNP

Virtual

Minister Gove

4

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Con

Physical

Minister Gove

5

Sir Jeffrey M Donaldson (Lagan Valley)

DUP

Virtual

Minister Gove

6

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Con

Virtual

Minister Gove

7

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Virtual

Minister Gove

8

Sir William Cash (Stone)

Con

Virtual

Minister Gove

9

Colum Eastwood (Foyle)

SDLP

Virtual

Minister Gove

10

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Physical

Minister Gove

11

Stephen Farry (North Down)

Alliance

Virtual

Minister Gove

12

Julian Smith (Skipton and Ripon)

Con

Virtual

Minister Gove

13

Hilary Benn (Leeds Central)

Lab

Virtual

Minister Gove

14

Mr Laurence Robertson (Tewkesbury)

Con

Virtual

Minister Gove

15

Mary Kelly Foy (City of Durham)

Lab

Virtual

Minister Gove

16

Suzanne Webb (Stourbridge)

Con

Virtual

Minister Gove

17

Gavin Robinson (Belfast East)

DUP

Virtual

Minister Gove

18

Andrew Rosindell (Romford)

Con

Virtual

Minister Gove

19

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

Ind

Virtual

Minister Gove

20

Mr Mark Francois (Rayleigh and Wickford)

Con

Virtual

Minister Gove

21

Feryal Clark (Enfield North)

Lab

Virtual

Minister Gove

22

Karl McCartney (Lincoln)

Con

Virtual

Minister Gove

23

Claire Hanna (Belfast South)

SDLP

Virtual

Minister Gove

24

Jerome Mayhew (Broadland)

Con

Virtual

Minister Gove

25

Carla Lockhart (Upper Bann)

DUP

Virtual

Minister Gove

Ministerial Statement: Secretary of State for Health and Social Care on covid-19 update

About 1.10pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Lab

Physical

Secretary Hancock

2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Virtual

Secretary Hancock

3

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

4

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

Secretary Hancock

5

Dame Angela Eagle (Wallasey)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

6

Mr Philip Hollobone (Kettering)

Con

Physical

Secretary Hancock

7

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

8

Rob Roberts (Delyn)

Con

Virtual

Secretary Hancock

9

Dan Carden (Liverpool, Walton)

Lab

Physical

Secretary Hancock

10

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

Secretary Hancock

11

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Virtual

Secretary Hancock

12

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Con

Physical

Secretary Hancock

13

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Hancock

14

Sir Graham Brady (Altrincham and Sale West)

Con

Physical

Secretary Hancock

15

Ruth Jones (Newport West)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

16

David Morris (Morecambe and Lunesdale)

Con

Virtual

Secretary Hancock

17

Clive Efford (Eltham)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

18

Julian Sturdy (York Outer)

Con

Virtual

Secretary Hancock

19

Julie Elliott (Sunderland Central)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

20

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Con

Virtual

Secretary Hancock

21

Alison Thewliss (Glasgow Central)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

22

Matt Vickers (Stockton South)

Con

Physical

Secretary Hancock

23

Tony Lloyd (Rochdale)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

24

Jason McCartney (Colne Valley)

Con

Virtual

Secretary Hancock

25

Tonia Antoniazzi (Gower)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

26

Ms Nusrat Ghani (Wealden)

Con

Physical

Secretary Hancock

27

Mr Ben Bradshaw (Exeter)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

28

Adam Afriyie (Windsor)

Con

Virtual

Secretary Hancock

29

Hywel Williams (Arfon)

PC

Virtual

Secretary Hancock

30

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Con

Physical

Secretary Hancock

31

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

32

Mark Eastwood (Dewsbury)

Con

Virtual

Secretary Hancock

33

Bill Esterson (Sefton Central)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

34

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Secretary Hancock

35

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

36

Andrew Griffith (Arundel and South Downs)

Con

Virtual

Secretary Hancock

37

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

38

Mark Pawsey (Rugby)

Con

Virtual

Secretary Hancock

39

Chris Stephens (Glasgow South West)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

40

Katherine Fletcher (South Ribble)

Con

Virtual

Secretary Hancock

41

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Lab

Physical

Secretary Hancock

42

Martin Vickers (Cleethorpes)

Con

Virtual

Secretary Hancock

43

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Secretary Hancock

44

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Con

Virtual

Secretary Hancock

45

Liz Twist (Blaydon)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

46

Sir David Evennett (Bexleyheath and Crayford)

Con

Virtual

Secretary Hancock

47

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

48

Sir David Amess (Southend West)

Con

Virtual

Secretary Hancock

49

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

50

Stephen Hammond (Wimbledon)

Con

Virtual

Secretary Hancock

Ministerial Statement: Minister of State for Asia on update on Myanmar

About 2.25pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Stephen Kinnock (Aberavon)

Lab

Physical

Minister Adams

2

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Con

Virtual

Minister Adams

3

Alyn Smith (Stirling)

SNP

Virtual

Minister Adams

4

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Con

Virtual

Minister Adams

5

Imran Hussain (Bradford East)

Lab

Virtual

Minister Adams

6

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Con

Virtual

Minister Adams

7

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Minister Adams

8

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell)

Con

Virtual

Minister Adams

9

Kerry McCarthy (Bristol East)

Lab

Virtual

Minister Adams

10

Anthony Mangnall (Totnes)

Con

Physical

Minister Adams

11

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Virtual

Minister Adams

12

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Virtual

Minister Adams

13

Peter Grant (Glenrothes)

SNP

Virtual

Minister Adams

14

Angela Richardson (Guildford)

Con

Virtual

Minister Adams

15

Jeremy Corbyn (Islington North)

Ind

Virtual

Minister Adams

16

Ms Nusrat Ghani (Wealden)

Con

Physical

Minister Adams

17

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Virtual

Minister Adams

18

Richard Graham (Gloucester)

Con

Virtual

Minister Adams

19

Rushanara Ali (Bethnal Green and Bow)

Lab

Virtual

Minister Adams

20

Henry Smith (Crawley)

Con

Virtual

Minister Adams

21

Sam Tarry (Ilford South)

Lab

Virtual

Minister Adams

22

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Virtual

Minister Adams

23

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Adams

24

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

Con

Virtual

Minister Adams

25

Patrick Grady (Glasgow North)

SNP

Physical

Minister Adams

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

The second reading debate is expected to start at about 3.30pm, after the urgent question, ministerial statements and the ten-minute rule motion, and may not continue after 7.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Robert Courts (Witney)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Physical

2

Shadow Minister Mike Kane (Wythenshawe and Sale East)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Lab

Physical

3

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

4

Gavin Newlands (Paisley and Renfrewshire North)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

SNP

Virtual

5

Philip Dunne (Ludlow)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

6

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Lab

Virtual

7

Paul Howell (Sedgefield)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

8

Paul Girvan (South Antrim)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

DUP

Virtual

9

Steve Double (St Austell and Newquay)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

10

Sarah Olney (Richmond Park)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

LD

Virtual

11

Richard Fuller (North East Bedfordshire)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

12

Christine Jardine (Edinburgh West)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

LD

Virtual

13

Dr Ben Spencer (Runnymede and Weybridge)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

14

Jim Shannon (Strangford)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

DUP

Physical

15

Andy Carter (Warrington South)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

16

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

17

Dean Russell (Watford)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Virtual

18

Shadow Minister Mike Kane (Wythenshawe and Sale East)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Lab

Physical

19

Minister Robert Courts (Witney)

Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords]: Second Reading

Con

Physical