Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Wednesday 10 February 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Minister for Women and Equalities

After Prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

What steps she is taking to ensure that her policies are informed by robust evidence.

Con

Virtual

Secretary Truss

2

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Truss

3

Richard Thomson (Gordon)

What recent assessment she has made of the adequacy of Government support for women during the covid-19 outbreak.

SNP

Virtual

Minister Badenoch

4

Charlotte Nichols (Warrington North)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Badenoch

5

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Badenoch

6 + 7 + 8

Rob Roberts (Delyn)

What steps she is taking to ensure that children throughout the UK have equality of opportunity.

Con

Virtual

Minister Badenoch

7

Laura Trott (Sevenoaks)

What steps she is taking to ensure that children throughout the UK have equality of opportunity.

Con

Virtual

Minister Badenoch

8

Henry Smith (Crawley)

What steps she is taking to ensure that children throughout the UK have equality of opportunity.

Con

Virtual

Minister Badenoch

9

David Johnston (Wantage)

What steps the Government is taking to increase social mobility.

Con

Virtual

Secretary Truss

10

Mark Menzies (Fylde)

What steps she is taking to tackle geographic inequality of opportunity.

Con

Virtual

Secretary Truss

11

Janet Daby (Lewisham East)

What recent discussions she has had with the Justice Secretary on the disproportionate number of BAME people in the criminal justice system.

Lab

Virtual

Minister Frazer

12

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

What steps the Government is taking to tackle discrimination against the LGBTQ+ community.

Con

Virtual

Minister Badenoch

13

Lia Nici (Great Grimsby)

What recent discussions she has had with the Chancellor of the Exchequer on ensuring that the taxation system does not discriminate against people with disabilities.

Con

Virtual

Minister Badenoch

14 + 15

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

What recent discussions she has had with the Secretary of State for Work and Pensions on reducing poverty.

Lab

Virtual

Minister Quince

15

Jessica Morden (Newport East)

What recent discussions she has had with the Secretary of State for Work and Pensions on reducing poverty.

Lab

Virtual

Minister Quince

16

Kevin Brennan (Cardiff West)

What recent representations she has received on the effect of Government policies on pregnant women during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Dorries

17

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

What discussions she has had with the Secretary of State for the Home Department on barriers to support for migrant women domestic abuse survivors.

LD

Virtual

Minister Atkins

18

Liz Twist (Blaydon)

What steps she is taking to tackle inequality during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Badenoch

T1

Kerry McCarthy (Bristol East)

If she will make a statement on her departmental responsibilities.

Lab

Virtual

Secretary Truss

T2

Ruth Edwards (Rushcliffe)

Con

Virtual

T3, T4

Marsha De Cordova (Battersea)

Lab

Virtual

T5

Mark Menzies (Fylde)

Con

Virtual

T6

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

LD

Virtual

T7

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Virtual

T8

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

SNP

Virtual

T9

Mike Wood (Dudley South)

Con

Virtual

T10

Mohammad Yasin (Bedford)

Lab

Virtual

Oral Questions to the Prime Minister

At 12 noon

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister Replying

1

Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)

Engagements

Con

Physical

Prime Minister

2, 3, 4, 5, 6, 7

Keir Starmer (Holborn and St Pancras)

Lab

Physical

Prime Minister

8

Julian Smith (Skipton and Ripon)

Con

Virtual

Prime Minister

9, 10

Ian Blackford (Ross, Skye and Lochaber)

SNP

Virtual

Prime Minister

11

Lee Anderson (Ashfield)

Con

Virtual

Prime Minister

12

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meirionnydd)

PC

Virtual

Prime Minister

13

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Virtual

Prime Minister

14

Yasmin Qureshi (Bolton South East)

Lab

Virtual

Prime Minister

15

Sajid Javid (Bromsgrove)

Con

Virtual

Prime Minister

16

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Prime Minister

17

Julian Sturdy (York Outer)

Con

Virtual

Prime Minister

18

Ian Mearns (Gateshead)

Lab

Virtual

Prime Minister

19

Caroline Ansell (Eastbourne)

Con

Virtual

Prime Minister

20

Geraint Davies (Swansea West)

Lab

Virtual

Prime Minister

21

Nicola Richards (West Bromwich East)

Con

Virtual

Prime Minister

22

Lucy Powell (Manchester Central)

Lab

Virtual

Prime Minister

23

Sir Roger Gale (North Thanet)

Con

Virtual

Prime Minister

24

Neil Gray (Airdrie and Shotts)

SNP

Virtual

Prime Minister

25

Mr Ian Liddell-Grainger (Bridgwater and West Somerset)

Con

Virtual

Prime Minister

26

Mr Gregory Campbell (East Londonderry)

DUP

Virtual

Prime Minister

Ministerial Statement: Secretary of State for Housing, Communities and Local Government on Housing Update

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Thangam Debbonaire (Bristol West)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

2

Sir Peter Bottomley (Worthing West)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

3

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

SNP

Virtual

Secretary Jenrick

4

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

5

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

6

Kate Griffiths (Burton)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

7

Ms Lyn Brown (West Ham)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

8

Shaun Bailey (West Bromwich West)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

9

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

10

Sir David Evennett (Bexleyheath and Crayford)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

11

Daisy Cooper (St Albans)

LD

Virtual

Secretary Jenrick

12

Andy Carter (Warrington South)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

13

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

14

Mark Menzies (Fylde)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

15

Dame Margaret Hodge (Barking)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

16

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

17

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

18

Saqib Bhatti (Meriden)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

19

Ellie Reeves (Lewisham West and Penge)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

20

Caroline Ansell (Eastbourne)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

21

Janet Daby (Lewisham East)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

22

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Con

Physical

Secretary Jenrick

23

Florence Eshalomi (Vauxhall)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

24

Lee Anderson (Ashfield)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

25

Neil Coyle (Bermondsey and Old Southwark)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

26

Sir Geoffrey Clifton-Brown (The Cotswolds)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

27

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

28

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

29

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

Lab

Virtual

Secretary Jenrick

30

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Secretary Jenrick

Police Grant Report: Motion

The debate is expected to begin at about 1.45pm, after the ministerial statement and the ten-minute-rule motion, and may continue for up to three hours.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Kit Malthouse (North West Hampshire)

Police: Motion

Con

Physical

2

Shadow Secretary of State Nick Thomas-Symonds (Torfaen)

Police: Motion

Lab

Physical

3

Mr Philip Hollobone (Kettering)

Police: Motion

Con

Physical

4

Margaret Greenwood (Wirral West)

Police: Motion

Lab

Virtual

5

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

Police: Motion

Con

Virtual

6

Jessica Morden (Newport East)

Police: Motion

Lab

Physical

7

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

Police: Motion

Con

Virtual

8

Matt Western (Warwick and Leamington)

Police: Motion

Lab

Virtual

9

Matt Vickers (Stockton South)

Police: Motion

Con

Physical

10

Rachel Hopkins (Luton South)

Police: Motion

Lab

Virtual

11

Peter Aldous (Waveney)

Police: Motion

Con

Virtual

12

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Police: Motion

Con

Virtual

13

Richard Fuller (North East Bedfordshire)

Police: Motion

Con

Virtual

14

Marco Longhi (Dudley North)

Police: Motion

Con

Virtual

15

Chris Loder (West Dorset)

Police: Motion

Con

Physical

16

Duncan Baker (North Norfolk)

Police: Motion

Con

Virtual

17

Shadow Minister Sarah Jones (Croydon Central)

Police: Motion

Lab

Physical

18

Minister Kit Malthouse (North West Hampshire)

Police: Motion

Con

Physical

Local Government Finance: Motions

The debate will follow the debate on the Police Grant Report and may last for 3 hours or until 6 hours after the commencement of proceedings on the Police Grant Report, whichever is later.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Secretary of State Robert Jenrick (Newark)

Local Government: Motions

Con

Physical

2

Shadow Secretary of State Steve Reed (Croydon North)

Local Government: Motions

Lab

Physical

3

John Redwood (Wokingham)

Local Government: Motions

Con

Virtual

4

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Local Government: Motions

Lab

Virtual

5

Ben Everitt (Milton Keynes North)

Local Government: Motions

Con

Physical

6

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Local Government: Motions

Lab

Virtual

7

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

Local Government: Motions

Con

Virtual

8

Rebecca Long Bailey (Salford and Eccles)

Local Government: Motions

Lab

Virtual

9

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

Local Government: Motions

Con

Virtual

10

Margaret Greenwood (Wirral West)

Local Government: Motions

Lab

Virtual

11

Adam Afriyie (Windsor)

Local Government: Motions

Con

Physical

12

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

Local Government: Motions

LD

Virtual

13

Mr Ian Liddell-Grainger (Bridgwater and West Somerset)

Local Government: Motions

Con

Virtual

14

Helen Hayes (Dulwich and West Norwood)

Local Government: Motions

Lab

Virtual

15

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Local Government: Motions

Con

Virtual

16

Cherilyn Mackrory (Truro and Falmouth)

Local Government: Motions

Con

Virtual

17

Paul Howell (Sedgefield)

Local Government: Motions

Con

Virtual

18

Peter Aldous (Waveney)

Local Government: Motions

Con

Virtual

19

Antony Higginbotham (Burnley)

Local Government: Motions

Con

Physical

20

Peter Gibson (Darlington)

Local Government: Motions

Con

Virtual

21

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Local Government: Motions

Con

Virtual

22

Richard Fuller (North East Bedfordshire)

Local Government: Motions

Con

Virtual

23

Steve Double (St Austell and Newquay)

Local Government: Motions

Con

Virtual

24

Andy Carter (Warrington South)

Local Government: Motions

Con

Virtual

25

Mr Steve Baker (Wycombe)

Local Government: Motions

Con

Virtual

26

Chris Loder (West Dorset)

Local Government: Motions

Con

Physical

27

Bob Seely (Isle of Wight)

Local Government: Motions

Con

Virtual

28

Duncan Baker (North Norfolk)

Local Government: Motions

Con

Virtual

29

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Local Government: Motions

Con

Virtual

30

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Local Government: Motions

Con

Virtual

31

Shadow Minister Kate Hollern (Blackburn)

Local Government: Motions

Lab

Virtual

32

Minister Luke Hall (Thornbury and Yate)

Local Government: Motions

Con

Physical