Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Thursday 11 February 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Chancellor of the Duchy of Lancaster and Minister for the Cabinet Office

After Prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

James Daly (Bury North)

What steps the Government is taking to support the Office of Veterans Affairs.

Con

Virtual

Minister Mercer

2 + 3 + 4 + 5

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

What plans the Government has to help ensure the May 2021 local elections are covid-secure.

Lab

Virtual

Minister Gove

3

Kate Hollern (Blackburn)

What plans the Government has to help ensure the May 2021 local elections are covid-secure.

Lab

Virtual

Minister Gove

4

Ian Levy (Blyth Valley)

What safety measures his Department plans to take to help ensure the 2021 local elections can take place during the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Minister Gove

5

Matt Western (Warwick and Leamington)

What plans the Government has to help ensure the May 2021 local elections are covid-secure.

Lab

Virtual

Minister Gove

6

Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Gove

7 + 8 + 9 + 10

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

What steps the Government is taking to increase opportunities for small businesses to bid for Government contracts.

Con

Virtual

Minister Lopez

8

Miriam Cates (Penistone and Stocksbridge)

What steps the Government is taking to increase opportunities for small businesses to bid for Government contracts.

Con

Virtual

Minister Lopez

9

Danny Kruger (Devizes)

What steps he is taking to reform Government procurement to boost (a) local growth and (b) the SME sector.

Con

Virtual

Minister Lopez

10

Caroline Ansell (Eastbourne)

What steps the Government is taking to increase opportunities for small businesses to bid for Government contracts.

Con

Virtual

Minister Lopez

11 + 12 + 13 + 14 + 15

Lia Nici (Great Grimsby)

What steps the Government is taking to help ensure goods can continue to flow freely between the UK and the EU.

Con

Virtual

Minister Gove

12

James Wild (North West Norfolk)

What steps the Government is taking to help ensure goods can continue to flow freely between the UK and the EU.

Con

Virtual

Minister Gove

13

Anthony Mangnall (Totnes)

What steps his Department is taking to help ensure frictionless exports to the EU.

Con

Physical

Minister Gove

14

Mr Laurence Robertson (Tewkesbury)

What steps the Government is taking to help ensure goods can continue to flow freely between the UK and the EU.

Con

Virtual

Minister Gove

15

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

What steps the Government is taking to help ensure goods can continue to flow freely between the UK and the EU.

Con

Virtual

Minister Gove

16, 17

Stewart Hosie (Dundee East)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Gove

18, 19

Jack Dromey (Birmingham, Erdington)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Gove

20

Bell Ribeiro-Addy (Streatham)

What steps the Government is taking to help increase transparency in procurement of Government contracts as part of the covid-19 response.

Lab

Virtual

Minister Mordaunt

21

Fleur Anderson (Putney)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Mordaunt

22

Dr Dan Poulter (Central Suffolk and North Ipswich)

What plans he has to tackle voter fraud in elections.

Con

Virtual

Minister Gove

23

Dr Neil Hudson (Penrith and The Border)

What steps the Government is taking to strengthen the Union.

Con

Virtual

Minister Gove

24

Ian Paisley (North Antrim)

What his timescale is for publication of the Dunlop Review into UK Government Union capability.

DUP

Virtual

Minister Gove

25 + 26 + 27

Alison Thewliss (Glasgow Central)

What offer his Department (a) made to and (b) received from the EU on reciprocal visa-free travel for touring musicians during negotiations on the future relationship with the EU.

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

26

Angela Crawley (Lanark and Hamilton East)

What offer his Department (a) made to and (b) received from the EU on reciprocal visa-free travel for touring musicians during negotiations on the future relationship with the EU.

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

27

John Nicolson (Ochil and South Perthshire)

What offer his Department (a) made to and (b) received from the EU on reciprocal visa-free travel for touring musicians during negotiations on the future relationship with the EU.

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

28 + 29

Mr Virendra Sharma (Ealing, Southall)

What steps his Department is taking to improve democratic inclusion throughout society.

Lab

Virtual

Minister Gove

29

Navendu Mishra (Stockport)

What steps his Department is taking to improve democratic inclusion throughout society.

Lab

Virtual

Minister Gove

30 + 31

Ruth Jones (Newport West)

What steps he is taking to support hauliers operating between Great Britain and Northern Ireland.

Lab

Virtual

Minister Gove

31

Stephen Farry (North Down)

What discussions he has had with his EU counterparts on potential derogations and flexibilities in the implementation of the Northern Ireland Protocol.

Alliance

Virtual

Minister Gove

32

Kate Osborne (Jarrow)

What recent assessment he has made of the adequacy of Government procurement policy.

Lab

Virtual

Minister Lopez

33

Saqib Bhatti (Meriden)

What steps he is taking to improve the quality of civil service apprenticeships.

Con

Virtual

Minister Lopez

34

Stuart Anderson (Wolverhampton South West)

What steps he is taking to support the Government's programme on regional economic growth after the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Minister Milling

35

Paul Blomfield (Sheffield Central)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on support for manufacturers that are subject to non-tariff barriers to trade with the EU.

Lab

Virtual

Minister Gove

36

Gareth Davies (Grantham and Stamford)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the potential opportunities for the UK of leaving the EU.

Con

Virtual

Minister Gove

37

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

If he will take steps to help ensure that Ministers make themselves available for select committee evidence sessions.

Lab

Virtual

Minister Mordaunt

T1

Rachael Maskell (York Central)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Lab

Virtual

Minister Gove

T2

James Sunderland (Bracknell)

Con

Physical

T3, T4

Rachel Reeves (Leeds West)

Lab

Physical

T5

Mrs Pauline Latham (Mid Derbyshire)

Con

Virtual

T6

Lloyd Russell-Moyle (Brighton, Kemptown)

Lab

Virtual

T7

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Virtual

T8

Vicky Foxcroft (Lewisham, Deptford)

Lab

Virtual

T9

Chris Green (Bolton West)

Con

Physical

T10

Brendan O'Hara (Argyll and Bute)

SNP

Virtual

T11

Andrew Percy (Brigg and Goole)

Con

Virtual

T12

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

T13

Andrea Leadsom (South Northamptonshire)

Con

Virtual

T14

Paul Girvan (South Antrim)

DUP

Virtual

T15

Ruth Edwards (Rushcliffe)

Con

Virtual

T16

Ian Lavery (Wansbeck)

Lab

Virtual

T17

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

Con

Physical

Business Questions (Leader of the House)

About 10.30am

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Valerie Vaz (Walsall South)

Lab

Physical

Leader of the House

2

Karen Bradley (Staffordshire Moorlands)

Con

Virtual

Leader of the House

3

Owen Thompson (Midlothian)

SNP

Virtual

Leader of the House

4

James Grundy (Leigh)

Con

Virtual

Leader of the House

5

Ian Mearns (Gateshead)

Lab

Virtual

Leader of the House

6

Robbie Moore (Keighley)

Con

Virtual

Leader of the House

7

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

Leader of the House

8

Elliot Colburn (Carshalton and Wallington)

Con

Virtual

Leader of the House

9

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

Leader of the House

10

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

Con

Virtual

Leader of the House

11

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Leader of the House

12

Mr Mark Francois (Rayleigh and Wickford)

Con

Physical

Leader of the House

13

Wera Hobhouse (Bath)

LD

Virtual

Leader of the House

14

Ben Everitt (Milton Keynes North)

Con

Physical

Leader of the House

15

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

Leader of the House

16

Andrew Rosindell (Romford)

Con

Virtual

Leader of the House

17

Jessica Morden (Newport East)

Lab

Physical

Leader of the House

18

Mr Richard Holden (North West Durham)

Con

Physical

Leader of the House

19

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

SNP

Virtual

Leader of the House

20

Tom Randall (Gedling)

Con

Virtual

Leader of the House

21

Jon Trickett (Hemsworth)

Lab

Virtual

Leader of the House

22

Robin Millar (Aberconwy)

Con

Virtual

Leader of the House

23

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Virtual

Leader of the House

24

Shaun Bailey (West Bromwich West)

Con

Virtual

Leader of the House

25

Carolyn Harris (Swansea East)

Lab

Virtual

Leader of the House

26

Sir David Amess (Southend West)

Con

Virtual

Leader of the House

27

Dr Lisa Cameron (East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow)

SNP

Virtual

Leader of the House

28

Esther McVey (Tatton)

Con

Virtual

Leader of the House

29

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Virtual

Leader of the House

30

Mr Philip Hollobone (Kettering)

Con

Physical

Leader of the House

Ministerial Statement: Secretary of State for Health and Social Care on the future of health and care

About 11.30am

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Lab

Physical

Secretary Hancock

2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Virtual

Secretary Hancock

3

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

4

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Secretary Hancock

5

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

6

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Physical

Secretary Hancock

7

Tony Lloyd (Rochdale)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

8

Danny Kruger (Devizes)

Con

Virtual

Secretary Hancock

9

Feryal Clark (Enfield North)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

10

Anne Marie Morris (Newton Abbot)

Con

Virtual

Secretary Hancock

11

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Virtual

Secretary Hancock

12

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

Secretary Hancock

13

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Virtual

Secretary Hancock

14

Bob Seely (Isle of Wight)

Con

Virtual

Secretary Hancock

15

Derek Twigg (Halton)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

16

Ben Bradley (Mansfield)

Con

Virtual

Secretary Hancock

17

Lilian Greenwood (Nottingham South)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

18

Lee Anderson (Ashfield)

Con

Virtual

Secretary Hancock

19

Imran Hussain (Bradford East)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

20

Gareth Davies (Grantham and Stamford)

Con

Virtual

Secretary Hancock

21

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

22

Mary Robinson (Cheadle)

Con

Virtual

Secretary Hancock

23

Mohammad Yasin (Bedford)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

24

Robert Largan (High Peak)

Con

Virtual

Secretary Hancock

25

Dan Jarvis (Barnsley Central)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

26

Tom Hunt (Ipswich)

Con

Physical

Secretary Hancock

27

Margaret Greenwood (Wirral West)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

28

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Con

Virtual

Secretary Hancock

29

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

30

Andrew Lewer (Northampton South)

Con

Virtual

Secretary Hancock

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Debate is expected to begin at about 12.45pm after the business statement and the ministerial statement, and may continue up to 3.00pm if the Business of House motion is agreed to.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Penny Mordaunt (Portsmouth North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Physical

2

Shadow Minister Rachel Reeves (Leeds West)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Physical

3

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Virtual

4

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

SNP

Virtual

5

Cherilyn Mackrory (Truro and Falmouth)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Virtual

6

Ms Harriet Harman (Camberwell and Peckham)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Virtual

7

Jackie Doyle-Price (Thurrock)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Physical

8

Stella Creasy (Walthamstow)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Physical

9

Mrs Maria Miller (Basingstoke)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Virtual

10

Tonia Antoniazzi (Gower)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Virtual

11

Sir John Hayes (South Holland and The Deepings)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Virtual

12

Wera Hobhouse (Bath)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

LD

Virtual

13

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Virtual

14

Feryal Clark (Enfield North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Virtual

15

Shaun Bailey (West Bromwich West)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Virtual

16

Sarah Owen (Luton North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Virtual

17

Mr Richard Holden (North West Durham)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Physical

18

Claire Hanna (Belfast South)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

SDLP

Virtual

19

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Virtual

20

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

SNP

Virtual

21

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Virtual

22

Christine Jardine (Edinburgh West)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

LD

Virtual

23

Alison Thewliss (Glasgow Central)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

SNP

Virtual

24

Wendy Chamberlain (North East Fife)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

LD

Physical

25

Jim Shannon (Strangford)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

DUP

Virtual

26

Shadow Minister Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Lab

Physical

27

Minister Penny Mordaunt (Portsmouth North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Physical

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee of the whole House

Debate will follow after Second Reading and may continue up to 5.00pm, if the Business of House motion is agreed to.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

SNP

Virtual

2

Jackie Doyle-Price (Thurrock)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

Con

Physical

3

Stella Creasy (Walthamstow)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

Lab

Physical

4

Sir John Hayes (South Holland and The Deepings)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Second Reading

Con

Virtual

5

Wera Hobhouse (Bath)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

LD

Virtual

6

Cherilyn Mackrory (Truro and Falmouth)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

Con

Virtual

7

Wendy Chamberlain (North East Fife)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

LD

Physical

8

Mr Richard Holden (North West Durham)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

Con

Physical

9

Shadow Minister Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

Lab

Physical

10

Minister Penny Mordaunt (Portsmouth North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

Con

Physical

11

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Committee

SNP

Virtual

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Third Reading

Debate will take place, if there is any time left, after Committee of the whole House and may continue up to 5.00pm, if the Business of House motion is agreed to.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Penny Mordaunt (Portsmouth North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Third Reading

Con

Physical

2

Shadow Minister Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Third Reading

Lab

Physical

3

Cherilyn Mackrory (Truro and Falmouth)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Third Reading

Con

Virtual

4

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Third Reading

SNP

Virtual

5

Mr Richard Holden (North West Durham)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Third Reading

Con

Physical

6

Wera Hobhouse (Bath)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Third Reading

LD

Virtual

7

Jim Shannon (Strangford)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Third Reading

DUP

Virtual