Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Wednesday 24 February 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the President of COP26

After Prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2 + 3 + 4

Mark Menzies (Fylde)

What steps he is taking to help ensure that climate action contributes to the post covid-19 economic recovery.

Con

Virtual

President Sharma

2

Clive Lewis (Norwich South)

What steps the Government is taking to promote (a) climate action and (b) a green recovery from the covid-19 pandemic ahead of COP26.

Lab

Virtual

President Sharma

3

Mrs Flick Drummond (Meon Valley)

What steps he is taking to help ensure that climate action contributes to the post covid-19 economic recovery.

Con

Virtual

President Sharma

4

Imran Hussain (Bradford East)

What steps the Government is taking to promote (a) climate action and (b) a green recovery from the covid-19 pandemic ahead of COP26.

Lab

Virtual

President Sharma

5

Matthew Pennycook (Greenwich and Woolwich)

Supplementary

Lab

Physical

President Sharma

6 + 7

Nicola Richards (West Bromwich East)

What discussions he has had with (a) business owners and (b) other stakeholders on the UK's objectives for COP26.

Con

Virtual

President Sharma

7

Virginia Crosbie (Ynys Môn)

What steps he is taking to consult businesses in preparation for COP26.

Con

Virtual

President Sharma

8

Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)

Supplementary

SNP

Virtual

President Sharma

9

Alison Thewliss (Glasgow Central)

What recent assessment he has made of the UK's progress on becoming a global leader on tackling climate change in preparation for COP26.

SNP

Virtual

Minister Trevelyan

10

Stephen Morgan (Portsmouth South)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Trevelyan

11

Sir Oliver Heald (North East Hertfordshire)

If the Government will (a) submit its Paris Agreement Long Term Strategy in preparation for COP26 and (b) meet the UK Nationally Determined Contribution by 2030.

Con

Virtual

Minister Trevelyan

12

Nadia Whittome (Nottingham East)

What recent discussions he has had with Natural England on preparations for COP26.

Lab

Virtual

Minister Trevelyan

13

Neil Parish (Tiverton and Honiton)

What progress the Government has made on raising international ambition to tackle climate change as part of preparations for COP26.

Con

Virtual

President Sharma

14

Darren Jones (Bristol North West)

Supplementary

Lab

Virtual

President Sharma

15

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

What steps he is taking to help ensure people can access advice on tackling climate change in preparation for COP26.

Lab

Virtual

Minister Trevelyan

16

Robert Largan (High Peak)

What steps he is taking to consult with (a) civil society and (b) youth groups in preparation for COP26.

Con

Virtual

President Sharma

17

Cherilyn Mackrory (Truro and Falmouth)

What steps he has taken to maintain tackling climate change as a Government priority during the covid-19 pandemic.

Con

Virtual

President Sharma

T1

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meirionnydd)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

PC

Virtual

President Sharma

T2

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Con

Virtual

T3, T4

Edward Miliband (Doncaster North)

Lab

Physical

T5

Dr Andrew Murrison (South West Wiltshire)

Con

Virtual

T6

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

Lab

Virtual

T7

Mark Pawsey (Rugby)

Con

Virtual

T8

Chris Stephens (Glasgow South West)

SNP

Virtual

T9

Mr Ian Liddell-Grainger (Bridgwater and West Somerset)

Con

Virtual

T10

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

Oral Questions to the Prime Minister

At 12 noon

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister Replying

1

Derek Twigg (Halton)

Engagements

Lab

Virtual

Prime Minister

2

Duncan Baker (North Norfolk)

Con

Virtual

Prime Minister

3, 4, 5, 6, 7, 8

Keir Starmer (Holborn and St Pancras)

Lab

Physical

Prime Minister

9

Andrea Jenkyns (Morley and Outwood)

Con

Virtual

Prime Minister

10, 11

Ian Blackford (Ross, Skye and Lochaber)

SNP

Virtual

Prime Minister

12

Damien Moore (Southport)

Con

Virtual

Prime Minister

13

Ed Davey (Kingston and Surbiton)

LD

Virtual

Prime Minister

14

Dr Neil Hudson (Penrith and The Border)

Con

Virtual

Prime Minister

15

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Prime Minister

16

Suzanne Webb (Stourbridge)

Con

Virtual

Prime Minister

17

Wes Streeting (Ilford North)

Lab

Virtual

Prime Minister

18

Rob Roberts (Delyn)

Con

Virtual

Prime Minister

19

Rosie Cooper (West Lancashire)

Lab

Virtual

Prime Minister

20

Giles Watling (Clacton)

Con

Virtual

Prime Minister

21

Alex Cunningham (Stockton North)

Lab

Virtual

Prime Minister

22

Jack Lopresti (Filton and Bradley Stoke)

Con

Virtual

Prime Minister

23

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

SNP

Virtual

Prime Minister

24

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Prime Minister

Urgent Question: To ask the Minister for the Cabinet Office if he will make a statement on the recent judicial review ruling which found the Government had acted unlawfully in respect of covid contracts

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Rachel Reeves (Leeds West)

Lab

Physical

Minister Argar

2

Sir Peter Bottomley (Worthing West)

Con

Virtual

Minister Argar

3

Stewart Hosie (Dundee East)

SNP

Virtual

Minister Argar

4

Mr William Wragg (Hazel Grove)

Con

Physical

Minister Argar

5

Sarah Owen (Luton North)

Lab

Virtual

Minister Argar

6

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Physical

Minister Argar

7

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Green

Virtual

Minister Argar

8

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Con

Virtual

Minister Argar

9

Bell Ribeiro-Addy (Streatham)

Lab

Virtual

Minister Argar

10

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Virtual

Minister Argar

11

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Minister Argar

12

Craig Whittaker (Calder Valley)

Con

Virtual

Minister Argar

13

Hannah Bardell (Livingston)

SNP

Virtual

Minister Argar

14

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Con

Virtual

Minister Argar

15

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Virtual

Minister Argar

16

Angela Richardson (Guildford)

Con

Virtual

Minister Argar

17

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Virtual

Minister Argar

18

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

Con

Virtual

Minister Argar

19

Jonathan Edwards (Carmarthen East and Dinefwr)

Ind

Virtual

Minister Argar

20

John Howell (Henley)

Con

Virtual

Minister Argar

21

Liz Twist (Blaydon)

Lab

Virtual

Minister Argar

22

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

Con

Virtual

Minister Argar

23

Owen Thompson (Midlothian)

SNP

Virtual

Minister Argar

24

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Virtual

Minister Argar

25

Meg Hillier (Hackney South and Shoreditch)

Lab

Virtual

Minister Argar

26

Selaine Saxby (North Devon)

Con

Virtual

Minister Argar

27

Peter Kyle (Hove)

Lab

Virtual

Minister Argar

28

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

Minister Argar

29

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Lab

Virtual

Minister Argar

30

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Minister Argar

31

Ruth Jones (Newport West)

Lab

Virtual

Minister Argar

32

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Con

Virtual

Minister Argar

33

Hywel Williams (Arfon)

PC

Virtual

Minister Argar

34

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Con

Virtual

Minister Argar

35

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Virtual

Minister Argar

36

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Virtual

Minister Argar

37

Matt Western (Warwick and Leamington)

Lab

Virtual

Minister Argar

38

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Minister Argar

39

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Argar

40

Mike Wood (Dudley South)

Con

Virtual

Minister Argar

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy if he will make a statement on the Supreme Court’s ruling on Uber

About 1.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Andy McDonald (Middlesbrough)

Lab

Virtual

Minister Scully

2

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Con

Physical

Minister Scully

3

Stephen Flynn (Aberdeen South)

SNP

Virtual

Minister Scully

4

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Con

Virtual

Minister Scully

5

Mike Amesbury (Weaver Vale)

Lab

Virtual

Minister Scully

6

Paul Bristow (Peterborough)

Con

Virtual

Minister Scully

7

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Virtual

Minister Scully

8

David Johnston (Wantage)

Con

Virtual

Minister Scully

9

Wes Streeting (Ilford North)

Lab

Virtual

Minister Scully

10

Nigel Mills (Amber Valley)

Con

Virtual

Minister Scully

11

Janet Daby (Lewisham East)

Lab

Virtual

Minister Scully

12

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

Con

Physical

Minister Scully

13

Sarah Olney (Richmond Park)

LD

Virtual

Minister Scully

14

Mike Wood (Dudley South)

Con

Virtual

Minister Scully

15

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Lab

Virtual

Minister Scully

16

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Virtual

Minister Scully

17

Gavin Newlands (Paisley and Renfrewshire North)

SNP

Virtual

Minister Scully

18

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

Con

Virtual

Minister Scully

19

Stephen Doughty (Cardiff South and Penarth)

Lab

Virtual

Minister Scully

20

Selaine Saxby (North Devon)

Con

Virtual

Minister Scully

21

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Minister Scully

22

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Minister Scully

23

Peter Grant (Glenrothes)

SNP

Virtual

Minister Scully

24

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Minister Scully

25

Mary Kelly Foy (City of Durham)

Lab

Virtual

Minister Scully

Fire Safety Bill: Consideration of Lords Amendments

Debate is expected to begin at about 2.30pm, after the urgent questions and the ten-minute-rule motion and is expected to last for up to three hours (if the programme motion is agreed to)

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Kit Malthouse (North West Hampshire)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

2

Shadow Minister Sarah Jones (Croydon Central)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Physical

3

Stephen McPartland (Stevenage)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

4

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

5

Royston Smith (Southampton, Itchen)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

6

Hilary Benn (Leeds Central)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

7

Felicity Buchan (Kensington)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

8

Andy Slaughter (Hammersmith)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

9

Bob Blackman (Harrow East)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

10

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

11

Chris Green (Bolton West)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

12

Rebecca Long Bailey (Salford and Eccles)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

13

Joy Morrissey (Beaconsfield)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

14

Florence Eshalomi (Vauxhall)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

15

Mrs Natalie Elphicke (Dover)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

16

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

17

Dr Liam Fox (North Somerset)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

18

Daisy Cooper (St Albans)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

LD

Virtual

19

Mrs Maria Miller (Basingstoke)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

20

Apsana Begum (Poplar and Limehouse)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

21

Stephen Hammond (Wimbledon)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

22

Stephen Doughty (Cardiff South and Penarth)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

23

Tom Randall (Gedling)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

24

Meg Hillier (Hackney South and Shoreditch)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

25

Suzanne Webb (Stourbridge)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

26

Ruth Cadbury (Brentford and Isleworth)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

27

Ben Everitt (Milton Keynes North)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

28

Stephen Timms (East Ham)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

29

Brendan Clarke-Smith (Bassetlaw)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

30

Rachel Hopkins (Luton South)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

31

Christian Wakeford (Bury South)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

32

Fleur Anderson (Putney)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

33

Marco Longhi (Dudley North)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

34

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

35

Tom Hunt (Ipswich)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

36

Christine Jardine (Edinburgh West)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

LD

Virtual

37

Andy Carter (Warrington South)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

38

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

LD

Virtual

39

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

40

Jim Shannon (Strangford)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

DUP

Physical

41

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

42

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

43

Minister Kit Malthouse (North West Hampshire)

Fire Safety Bill: Lords Amendments

Con

Physical

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Consideration of Lords Message

Debate will follow consideration of Lords Amendments to the Fire Safety Bill and is expected to last up to one hour.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Solicitor General Michael Ellis (Northampton North)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Con

Physical

2

Shadow Minister Conor McGinn (St Helens North)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Lab

Physical

3

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Con

Physical

4

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

SNP

Virtual

5

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Con

Virtual

6

Stella Creasy (Walthamstow)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Lab

Virtual

7

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Con

Virtual

8

Apsana Begum (Poplar and Limehouse)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Lab

Virtual

9

Sir John Hayes (South Holland and The Deepings)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Con

Virtual

10

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

LD

Virtual

11

James Sunderland (Bracknell)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Con

Physical

12

Jim Shannon (Strangford)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

DUP

Physical

13

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Con

Virtual

14

Solicitor General Michael Ellis (Northampton North)

Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Lords Message

Con

Physical

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Consideration of Lords Amendments

Debate will follow consideration of the Lords Message relating to the Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill and will last for up to one hour (if the programme motion is agreed to).

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Matt Warman (Boston and Skegness)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

Con

Physical

2

Shadow Minister Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

3

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

Con

Physical

4

Ronnie Cowan (Inverclyde)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

SNP

Virtual

5

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

6

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

LD

Virtual

7

Christian Wakeford (Bury South)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

Con

Physical

8

John Nicolson (Ochil and South Perthshire)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

SNP

Virtual

9

Shaun Bailey (West Bromwich West)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

10

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

LD

Virtual

11

Jim Shannon (Strangford)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

DUP

Virtual

12

Minister Matt Warman (Boston and Skegness)

Telecommunications Infrastructure (Leasehold Property) Bill: Lords Amendments

Con

Physical