Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Monday 1 March 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Education

After Prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2

Julian Sturdy (York Outer)

What support his Department is providing to help children catch up on learning lost during the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Secretary Williamson

2

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

What support his Department is providing to help children catch up on learning lost during the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Secretary Williamson

3, 4

Kate Green (Stretford and Urmston)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Williamson

5

Robert Halfon (Harlow)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Williamson

6

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

What recent assessment he has made of the adequacy of funding for sixth form students.

Lab

Virtual

Minister Keegan

7 + 8 + 9

Felicity Buchan (Kensington)

What steps his Department is taking to support university students facing financial hardship as a result of the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Minister Donelan

8

Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

What financial support he has provided to students affected by the covid-19 lockdown.

Lab

Physical

Minister Donelan

9

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

What steps his Department is taking to support university students facing financial hardship as a result of the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Minister Donelan

10

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Donelan

11

Carol Monaghan (Glasgow North West)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Donelan

12

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

What recent assessment he has made of the adequacy of school breakfast provision throughout England.

Lab

Virtual

Minister Ford

13

Kevin Brennan (Cardiff West)

What recent assessment he has made of the effect of the covid-19 outbreak on the attainment of pupils in receipt of free school meals.

Lab

Virtual

Minister Gibb

14

Shabana Mahmood (Birmingham, Ladywood)

To ask the Secretary of State for Education, what assessment he has made of the effect of the covid-19 outbreak on education outcomes.

Lab

Virtual

Secretary Williamson

15

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Williamson

16

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

What support the Government has provided to ensure that children living in asylum accommodation with limited or no WiFi during covid-19 lockdowns are able to access remote learning.

SNP

Virtual

Minister Gibb

17

Dr Luke Evans (Bosworth)

What steps he is taking to improve school facilities.

Con

Virtual

Secretary Williamson

18

Mary Glindon (North Tyneside)

What assessment he has made of the ability of parents to carry out lateral flow covid-19 testing on their children to support the return of pupils to schools as covid-19 lockdown restrictions are eased.

Lab

Virtual

Secretary Williamson

19

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

What steps his Department is taking to ensure that new uses of technology and the Government's provision of additional computers to schools leave a legacy for future learning.

Con

Virtual

Secretary Williamson

20 + 21

Feryal Clark (Enfield North)

What steps he is taking to help keep staff in (a) early years settings, (b) special schools and (c) alternative provision safe during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Ford

21

Matt Western (Warwick and Leamington)

What steps he is taking to help ensure that early years and childcare settings are covid-19 secure.

Lab

Virtual

Minister Ford

22

Tulip Siddiq (Hampstead and Kilburn)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Ford

23

Ian Lavery (Wansbeck)

If he will implement the National Education Union's education recovery plan.

Lab

Virtual

Minister Gibb

24 + 25

Henry Smith (Crawley)

What steps his Department is taking to help ensure that children with special educational needs and disabilities receive a quality education.

Con

Virtual

Minister Ford

25

Nigel Mills (Amber Valley)

What steps his Department is taking to help ensure that children with special educational needs and disabilities receive a quality education.

Con

Virtual

Minister Ford

26

Chris Bryant (Rhondda)

What estimate he has made of the number of pupils under the age of 18 who are in receipt of specialist education support as a result of experiencing a brain injury in the last 12 months.

Lab

Virtual

Minister Ford

27

Damian Hinds (East Hampshire)

What steps his Department is taking to increase international study opportunities for students.

Con

Virtual

Secretary Williamson

28

Peter Aldous (Waveney)

What steps his Department is taking to reform post-16 education and training.

Con

Virtual

Minister Keegan

29 + 30

Andy Carter (Warrington South)

What steps his Department is taking to help ensure the safety of students and staff when schools re-open as covid-19 lockdown restrictions are eased.

Con

Virtual

Secretary Williamson

30

Laura Trott (Sevenoaks)

What steps his Department is taking to help ensure the safety of students and staff when schools re-open as covid-19 lockdown restrictions are eased.

Con

Virtual

Secretary Williamson

31 + 32

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

What assessment he has made of the effect of the end of the transition period on (a) further and (b) higher education.

SNP

Virtual

Minister Donelan

32

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

What assessment he has made of the effect of the end of the transition period on (a) further and (b) higher education.

SNP

Virtual

Minister Donelan

33

Andrew Bridgen (North West Leicestershire)

If he will ensure covid-19 catch-up funding for 16 to 19 year olds is not limited to students with low prior attainment in GCSE English and maths.

Con

Virtual

Minister Keegan

34

Dr Jamie Wallis (Bridgend)

What steps his Department plans to take to implement the Government's levelling up agenda.

Con

Virtual

Minister Keegan

35

Stephen Hammond (Wimbledon)

What steps his Department is taking to maintain levels of funding for universities and higher education institutes based in London.

Con

Virtual

Minister Donelan

36

Janet Daby (Lewisham East)

What funding he plans to allocate to schools to cover the costs of families who sign up for pupil premium later in the school year.

Lab

Virtual

Minister Gibb

37

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

What steps he is taking to help make up for teaching time lost as a result of the covid-19 lockdown announced in January 2021.

LD

Virtual

Minister Gibb

T1

Mrs Flick Drummond (Meon Valley)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Con

Virtual

T2

Wes Streeting (Ilford North)

Lab

Physical

T3

Laura Trott (Sevenoaks)

Con

Virtual

T4

Carol Monaghan (Glasgow North West)

SNP

Virtual

T5

Chris Clarkson (Heywood and Middleton)

Con

Physical

T6

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

SNP

Virtual

T7

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

T8

Matt Western (Warwick and Leamington)

Lab

Virtual

T9

Mark Fletcher (Bolsover)

Con

Physical

T10

Stephen Timms (East Ham)

Lab

Virtual

T11

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Virtual

T12

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

T13

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Con

Virtual

T14

Yvonne Fovargue (Makerfield)

Lab

Virtual

T15

James Sunderland (Bracknell)

Con

Physical

T16

Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden)

Lab

Physical

T17

Amy Callaghan (East Dunbartonshire)

SNP

Virtual

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy if he will make a Statement on the future of car manufacturing by Vauxhall at Ellesmere Port and the Government’s strategy for battery manufacturing

About 3.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Greg Clark (Tunbridge Wells)

Con

Physical

Secretary Kwarteng

2

Lucy Powell (Manchester Central)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

3

Mr Ian Liddell-Grainger (Bridgwater and West Somerset)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

4

Stephen Flynn (Aberdeen South)

SNP

Virtual

Secretary Kwarteng

5

Mark Pawsey (Rugby)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

6

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

7

John Howell (Henley)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

8

Sarah Olney (Richmond Park)

LD

Virtual

Secretary Kwarteng

9

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

10

Sammy Wilson (East Antrim)

DUP

Virtual

Secretary Kwarteng

11

David Johnston (Wantage)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

12

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

13

Mark Jenkinson (Workington)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

14

Lilian Greenwood (Nottingham South)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

15

Jeremy Wright (Kenilworth and Southam)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

16

Jack Dromey (Birmingham, Erdington)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

17

Steve Double (St Austell and Newquay)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

18

Bill Esterson (Sefton Central)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

19

Peter Gibson (Darlington)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

20

Alison McGovern (Wirral South)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

21

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Secretary Kwarteng

22

Christian Matheson (City of Chester)

Lab

Physical

Secretary Kwarteng

23

Alun Cairns (Vale of Glamorgan)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

24

Margaret Greenwood (Wirral West)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

25

Mike Wood (Dudley South)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

26

Mick Whitley (Birkenhead)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

27

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

28

Gavin Newlands (Paisley and Renfrewshire North)

SNP

Virtual

Secretary Kwarteng

29

Mr Philip Hollobone (Kettering)

Con

Physical

Secretary Kwarteng

30

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

Secretary Kwarteng

31

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

32

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

33

Alexander Stafford (Rother Valley)

Con

Virtual

Secretary Kwarteng

34

Matt Western (Warwick and Leamington)

Lab

Virtual

Secretary Kwarteng

Urgent Question: To ask the Minister for Equalities if she will make a statement on her second quarterly report to the Prime Minister and Health Secretary on progress to understand and tackle COVID-19 disparities experienced by individuals from an ethnic minority background

About 4.20pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Marsha De Cordova (Battersea)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

2

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Virtual

Minister Badenoch

3

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

SNP

Virtual

Minister Badenoch

4

Mrs Maria Miller (Basingstoke)

Con

Virtual

Minister Badenoch

5

Wera Hobhouse (Bath)

LD

Virtual

Minister Badenoch

6

Robbie Moore (Keighley)

Con

Physical

Minister Badenoch

7

Navendu Mishra (Stockport)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

8

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Virtual

Minister Badenoch

9

Ms Diane Abbott (Hackney North and Stoke Newington)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

10

Mr Simon Clarke (Middlesbrough South and East Cleveland)

Con

Virtual

Minister Badenoch

11

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

12

Rob Butler (Aylesbury)

Con

Virtual

Minister Badenoch

13

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

SNP

Virtual

Minister Badenoch

14

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Con

Virtual

Minister Badenoch

15

Kate Osamor (Edmonton)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

16

Kate Griffiths (Burton)

Con

Virtual

Minister Badenoch

17

Meg Hillier (Hackney South and Shoreditch)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

18

Elliot Colburn (Carshalton and Wallington)

Con

Virtual

Minister Badenoch

19

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

20

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Virtual

Minister Badenoch

21

Hywel Williams (Arfon)

PC

Virtual

Minister Badenoch

22

Mr Philip Hollobone (Kettering)

Con

Physical

Minister Badenoch

23

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

24

Peter Gibson (Darlington)

Con

Virtual

Minister Badenoch

25

Tulip Siddiq (Hampstead and Kilburn)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

26

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Virtual

Minister Badenoch

27

Ruth Cadbury (Brentford and Isleworth)

Lab

Virtual

Minister Badenoch

28

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Minister Badenoch

29

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Minister Badenoch

30

Mike Wood (Dudley South)

Con

Virtual

Minister Badenoch

31

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

SNP

Virtual

Minister Badenoch

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

Debate on the Lords Amendments is expected to start at about 5.15pm after the urgent questions and may continue for up to an hour.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Penny Mordaunt (Portsmouth North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

Con

Physical

2

Shadow Minister Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

Lab

Physical

3

Crispin Blunt (Reigate)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

Con

Virtual

4

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

SNP

Virtual

5

Christine Jardine (Edinburgh West)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

LD

Virtual

6

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

SNP

Virtual

7

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

Lab

Virtual

8

Jim Shannon (Strangford)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

DUP

Virtual

9

Minister Penny Mordaunt (Portsmouth North)

Ministerial and other Maternity Allowances Bill: Lords Amendments

Con

Physical

Electricity: Motion to Approve Regulations

Debate on the motion to approve the draft Electricity Supplier Payments (Amendment) Regulations 2021 will follow the debate on Lords Amendments to the Ministerial and other Maternity Allowances Bill and may continue for up to 90 minutes.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Anne-Marie Trevelyan (Berwick-upon-Tweed)

Electricity: Motion

Con

Physical

2

Shadow Minister Dr Alan Whitehead (Southampton, Test)

Electricity: Motion

Lab

Physical

3

Jerome Mayhew (Broadland)

Electricity: Motion

Con

Virtual

4

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

Electricity: Motion

SNP

Virtual

5

Jim Shannon (Strangford)

Electricity: Motion

DUP

Virtual

6

Minister Anne-Marie Trevelyan (Berwick-upon-Tweed)

Electricity: Motion

Con

Physical

Children and Young Persons: Motion to Approve Regulations

Debate on the motion to approve the draft Electronic Commerce Directive (Education, Adoption and Children) Regulations 2021 will follow the debate on the Electricity Regulations and may continue for up to 90 minutes.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Vicky Ford (Chelmsford)

Children and Young Persons: Motion

Con

Physical

2

Shadow Minister Tulip Siddiq (Hampstead and Kilburn)

Children and Young Persons: Motion

Lab

Virtual

3

Carol Monaghan (Glasgow North West)

Children and Young Persons: Motion

SNP

Virtual

4

Jim Shannon (Strangford)

Children and Young Persons: Motion

DUP

Virtual

5

Minister Vicky Ford (Chelmsford)

Children and Young Persons: Motion

Con

Physical

Pensions: Motion to Approve Order

Debate on the motion to approve the draft Automatic Enrolment (Earnings Trigger and Qualifying Earnings Band) Order 2021 will follow the debate on the Children and Young Persons Regulations and may continue for up to 90 minutes.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Guy Opperman (Hexham)

Pensions: Motion

Con

Physical

2

Shadow Minister Matt Rodda (Reading East)

Pensions: Motion

Lab

Virtual

3

David Linden (Glasgow East)

Pensions: Motion

SNP

Physical

4

Stephen Timms (East Ham)

Pensions: Motion

Lab

Virtual

5

Wendy Chamberlain (North East Fife)

Pensions: Motion

LD

Physical

6

Jim Shannon (Strangford)

Pensions: Motion

DUP

Virtual

7

Minister Guy Opperman (Hexham)

Pensions: Motion

Con

Physical

Income Tax: Motion to Approve Regulations

Debate on the motion to approve the draft Major Sporting Events (Income Tax Exemption) Regulations 2021 will follow the debate on the Pensions Order and may continue for up to 90 minutes.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Jesse Norman

Income Tax: Motion

Con

Physical

2

Shadow Minister James Murray

Income Tax: Motion

Lab

Virtual

3

Peter Grant

Income Tax: Motion

SNP

Virtual

4

Jim Shannon

Income Tax: Motion

DUP

Virtual

5

Minister Jesse Norman

Income Tax: Motion

Con

Physical