Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Wednesday 10 March 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Scotland

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the potential opportunities for Scotland arising from new free trade agreements.

Con

Virtual

Secretary Jack

2

Pete Wishart (Perth and North Perthshire)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Jack

3

David Mundell (Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Jack

4

Douglas Ross (Moray)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Jack

5

Mark Menzies (Fylde)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Jack

6 + 7

Sarah Atherton (Wrexham)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the potential opportunities for Scotland arising from COP26.

Con

Virtual

Minister Duguid

7

Ben Everitt (Milton Keynes North)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the potential opportunities for Scotland arising from COP26.

Con

Physical

Minister Duguid

8

Gavin Newlands (Paisley and Renfrewshire North)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Duguid

9

Alun Cairns (Vale of Glamorgan)

What assessment he has made of the effectiveness of economic support for Scottish businesses during the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Secretary Jack

10, 11

Ian Murray (Edinburgh South)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Jack

12 + 13 + 14

Rob Roberts (Delyn)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the Union connectivity review.

Con

Virtual

Secretary Jack

13

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the Union connectivity review.

Con

Physical

Secretary Jack

14

Dr Neil Hudson (Penrith and The Border)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the Union connectivity review.

Con

Virtual

Secretary Jack

15 + 16

Kenny MacAskill (East Lothian)

What assessment he has made of the effect of Budget 2021 on public spending in Scotland.

SNP

Virtual

Secretary Jack

16

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

What assessment he has made of the effect of Budget 2021 on public spending in Scotland.

SNP

Virtual

Secretary Jack

17, 18

Mhairi Black (Paisley and Renfrewshire South)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Jack

19

Chris Elmore (Ogmore)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Jack

20

John Nicolson (Ochil and South Perthshire)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Jack

21

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

What steps he is taking with Cabinet colleagues to ensure the adequacy of telecommunications infrastructure in rural areas of Scotland.

LD

Virtual

Minister Stewart

22

Alex Cunningham (Stockton North)

What assessment he has made with Cabinet colleagues of the effect on creative workers in Scotland of the EU-UK Trade and Cooperation Agreement.

Lab

Virtual

Minister Stewart

23

Jeff Smith (Manchester, Withington)

What recent steps his Department has taken to support the Scottish hospitality sector.

Lab

Virtual

Minister Stewart

24

Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

If he will have discussions with the Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport on ensuring that public sector broadcasters uphold obligations on impartiality during election periods in Scotland.

Lab

Physical

Minister Stewart

25

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

What discussions he has had with (a) Cabinet colleagues and (b) the Scottish Government on preparations for COP26 in Glasgow.

Lab

Virtual

Minister Stewart

26

Wes Streeting (Ilford North)

What recent discussions he has had with Scottish exporters on the effect of the UK-EU Trade and Cooperation Agreement on their ability to trade.

Lab

Virtual

Minister Duguid

Oral Questions to the Prime Minister

At 12 noon

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister Replying

1

Daisy Cooper (St Albans)

Engagements

LD

Virtual

Prime Minister

2

Mr Gagan Mohindra (South West Hertfordshire)

Con

Virtual

Prime Minister

3, 4, 5, 6, 7, 8

Keir Starmer (Holborn and St Pancras)

Lab

Physical

Prime Minister

9

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Physical

Prime Minister

10, 11

Ian Blackford (Ross, Skye and Lochaber)

SNP

Virtual

Prime Minister

12

Jeremy Wright (Kenilworth and Southam)

Con

Virtual

Prime Minister

13

Colum Eastwood (Foyle)

SDLP

Physical

Prime Minister

14

Paul Holmes (Eastleigh)

Con

Virtual

Prime Minister

15

David Linden (Glasgow East)

SNP

Physical

Prime Minister

16

Lia Nici (Great Grimsby)

Con

Virtual

Prime Minister

17

Claire Hanna (Belfast South)

SDLP

Virtual

Prime Minister

18

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

Con

Virtual

Prime Minister

19

Kate Osamor (Edmonton)

Lab

Virtual

Prime Minister

20

Chris Loder (West Dorset)

Con

Physical

Prime Minister

21

Dan Carden (Liverpool, Walton)

Lab

Virtual

Prime Minister

22

Theo Clarke (Stafford)

Con

Virtual

Prime Minister

23

Karin Smyth (Bristol South)

Lab

Virtual

Prime Minister

24

Damien Moore (Southport)

Con

Virtual

Prime Minister

25

Alison McGovern (Wirral South)

Lab

Virtual

Prime Minister

26

James Grundy (Leigh)

Con

Virtual

Prime Minister

27

Alyn Smith (Stirling)

SNP

Virtual

Prime Minister

28

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Con

Virtual

Prime Minister

29

Dan Jarvis (Barnsley Central)

Lab

Virtual

Prime Minister

30

Chris Grayling (Epsom and Ewell)

Con

Virtual

Prime Minister

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Northern Ireland if he will make a statement on the Government’s unilateral action on the Northern Ireland protocol.

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Louise Haigh (Sheffield, Heeley)

Lab

Physical

Secretary Lewis

2

Simon Hoare (North Dorset)

Con

Virtual

Secretary Lewis

3

Richard Thomson (Gordon)

SNP

Virtual

Secretary Lewis

4

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Secretary Lewis

5

Sir Jeffrey M Donaldson (Lagan Valley)

DUP

Virtual

Secretary Lewis

6

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

Con

Virtual

Secretary Lewis

7

Colum Eastwood (Foyle)

SDLP

Physical

Secretary Lewis

8

Jerome Mayhew (Broadland)

Con

Virtual

Secretary Lewis

9

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Virtual

Secretary Lewis

10

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

Con

Physical

Secretary Lewis

11

Christian Matheson (City of Chester)

Lab

Physical

Secretary Lewis

12

Duncan Baker (North Norfolk)

Con

Virtual

Secretary Lewis

13

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Virtual

Secretary Lewis

14

Conor Burns (Bournemouth West)

Con

Virtual

Secretary Lewis

15

Carla Lockhart (Upper Bann)

DUP

Virtual

Secretary Lewis

16

Mr Laurence Robertson (Tewkesbury)

Con

Virtual

Secretary Lewis

17

Stephen Farry (North Down)

Alliance

Virtual

Secretary Lewis

18

Greg Smith (Buckingham)

Con

Physical

Secretary Lewis

19

Hywel Williams (Arfon)

PC

Virtual

Secretary Lewis

20

Suzanne Webb (Stourbridge)

Con

Virtual

Secretary Lewis

21

Mr Gregory Campbell (East Londonderry)

DUP

Virtual

Secretary Lewis

22

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Con

Virtual

Secretary Lewis

23

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Lewis

24

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Physical

Secretary Lewis

25

Conor McGinn (St Helens North)

Lab

Virtual

Secretary Lewis

26

Nigel Mills (Amber Valley)

Con

Virtual

Secretary Lewis

27

Hilary Benn (Leeds Central)

Lab

Virtual

Secretary Lewis

28

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Con

Virtual

Secretary Lewis

29

Tony Lloyd (Rochdale)

Lab

Virtual

Secretary Lewis

30

Andrew Rosindell (Romford)

Con

Virtual

Secretary Lewis

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs if he will make a statement on planned reforms to Hong Kong’s electoral system by the Chinese National People’s Congress.

About 1.20pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

Minister Adams

2

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Con

Virtual

Minister Adams

3

Stephen Kinnock (Aberavon)

Lab

Physical

Minister Adams

4

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Con

Physical

Minister Adams

5

Alyn Smith (Stirling)

SNP

Virtual

Minister Adams

6

Ms Nusrat Ghani (Wealden)

Con

Virtual

Minister Adams

7

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

Minister Adams

8

Fiona Bruce (Congleton)

Con

Virtual

Minister Adams

9

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

SNP

Virtual

Minister Adams

10

Tom Randall (Gedling)

Con

Virtual

Minister Adams

11

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Lab

Virtual

Minister Adams

12

Mr Simon Clarke (Middlesbrough South and East Cleveland)

Con

Virtual

Minister Adams

13

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

Minister Adams

14

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Minister Adams

15

Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden)

Lab

Virtual

Minister Adams

16

Mike Wood (Dudley South)

Con

Virtual

Minister Adams

17

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

SNP

Virtual

Minister Adams

18

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Con

Virtual

Minister Adams

19

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Virtual

Minister Adams

20

John Howell (Henley)

Con

Virtual

Minister Adams

21

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Minister Adams

22

Sir Geoffrey Clifton-Brown (The Cotswolds)

Con

Virtual

Minister Adams

23

Navendu Mishra (Stockport)

Lab

Virtual

Minister Adams

24

Mr Philip Hollobone (Kettering)

Con

Physical

Minister Adams

25

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

Ind

Virtual

Minister Adams

26

Henry Smith (Crawley)

Con

Virtual

Minister Adams

27

Liz Twist (Blaydon)

Lab

Virtual

Minister Adams

28

Richard Graham (Gloucester)

Con

Virtual

Minister Adams

29

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Adams

30

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Con

Physical

Minister Adams

Spending of DCMS and Support for DCMS Sectors During the Covid-19 Recovery: Estimates Day

This debate is expected to begin at about 2.30 pm after the urgent questions and the ten minute rule motion.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Julian Knight (Solihull)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Physical

2

Kevin Brennan (Cardiff West)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

3

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

4

Tommy Sheppard (Edinburgh East)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

SNP

Virtual

5

Chris Skidmore (Kingswood)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

6

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

7

Edward Timpson (Eddisbury)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Physical

8

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

LD

Virtual

9

Mr Laurence Robertson (Tewkesbury)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

10

Grahame Morris (Easington)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

11

Giles Watling (Clacton)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

12

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

13

Ben Bradley (Mansfield)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

14

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

15

Damian Hinds (East Hampshire)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

16

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

17

Steve Brine (Winchester)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Physical

18

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

LD

Virtual

19

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

20

Richard Graham (Gloucester)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

21

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

22

James Daly (Bury North)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

23

Peter Gibson (Darlington)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

24

Chris Loder (West Dorset)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Physical

25

Andy Carter (Warrington South)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

26

Sir David Amess (Southend West)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Physical

27

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Virtual

28

John Nicolson (Ochil and South Perthshire)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

SNP

Virtual

29

Shadow Minister Christian Matheson (City of Chester)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Lab

Physical

30

Minister Nigel Huddleston (Mid Worcestershire)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Physical

31

Julian Knight (Solihull)

Spending of DCMS and support for DCMS sectors during the Covid-19 recovery: Estimates Day

Con

Physical

Spending of the Cabinet Office in so far as it Relates to the 26th Conference of Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP 26): Estimates Day

The debate will begin after the conclusion of the debate on Spending of the Department for Digital, Culture, Media and Sport and support for DCMS sectors during the covid-19 recovery.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Darren Jones (Bristol North West)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Lab

Physical

2

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Con

Virtual

3

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Lab

Virtual

4

Philip Dunne (Ludlow)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Con

Virtual

5

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

SNP

Virtual

6

David Mundell (Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Con

Physical

7

Hywel Williams (Arfon)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

PC

Virtual

8

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Con

Virtual

9

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Green

Virtual

10

Bim Afolami (Hitchin and Harpenden)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Con

Physical

11

Wera Hobhouse (Bath)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

LD

Virtual

12

Chris Skidmore (Kingswood)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Con

Virtual

13

Chris Green (Bolton West)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Con

Physical

14

Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

SNP

Virtual

15

Shadow Minister Matthew Pennycook (Greenwich and Woolwich)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Lab

Physical

16

COP President Alok Sharma (Reading West)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Con

Physical

17

Darren Jones (Bristol North West)

Spending of the Cabinet Office insofar as it relates to COP 26

Lab

Physical