Skip to main content

Call List

Call lists for Westminster Hall

Tuesday 13 April 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to participate in 60- and 90-minute Westminster Hall debates.

30-minute debates do not have a call list.

All Members wishing to speak in the debate must be present from the beginning of the debate.

For 60-minute and 90-minute debates, only Members on the call list will be called to speak, and they will be called in the order they appear on the call list, subject to discretion of the Chair.

Members who are not on the call list are not permitted to attend debates.

For 30-minute debates, there will not be a call list. Members may attend to intervene or make a short speech. Members wishing to make a speech should follow existing conventions about contacting the Member in charge of the debate, the Speaker’s Office (speakersoffice@parliament.uk) and the Minister.

If sittings are suspended for divisions in the House, additional time is added. Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Global Human Security

9.25am to 10.55am

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

1

Wera Hobhouse (Bath)

Lib Dem

Virtual

Member in Charge

2

Anthony Mangnall (Totnes)

Conservative

Physical

3

Stewart Malcolm McDonald (Glasgow South)

SNP

Virtual

4

Jeremy Corbyn (Islington North)

Labour

Virtual

5

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

Lib Dem

Physical

6

Stephen Farry (North Down)

Alliance

Virtual

7

Christine Jardine (Edinburgh West)

Lib Dem

Virtual

8

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Virtual

9

Chris Law (Dundee West)

SNP

Virtual

SNP Spokesperson

10

Anna McMorrin (Cardiff North)

Labour

Virtual

Opposition Spokesperson

11

James Cleverly (Braintree)

Conservative

Physical

Minister

12

Wera Hobhouse (Bath)

Lib Dem

Virtual

Member in Charge

Proposal for the Bay local authority in North Lancashire and South Cumbria

11.00am to 11.30am

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

1

Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

Labour

Physical

Member in Charge

2

Luke Hall (Thornbury and Yate)

Conservative

Physical

Minister

Repealing and Replacing the Vagrancy Act 1824

2.30pm to 4.00pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

1

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

Conservative

Virtual

Member in Charge

2

Mick Whitley (Birkenhead)

Labour

Virtual

3

Adam Holloway (Gravesham)

Conservative

Physical

4

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

Lib Dem

Physical

5

Bob Blackman (Harrow East)

Conservative

Virtual

6

Claudia Webbe (Leicester East)

Independent

Virtual

7

Robbie Moore (Keighley)

Conservative

Physical

8

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

Lib Dem

Virtual

9

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Virtual

10

Thangam Debbonaire (Bristol West)

Labour

Physical

Opposition Spokesperson

11

Eddie Hughes (Walsall North)

Conservative

Physical

Minister

12

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

Conservative

Virtual

Member in Charge

Strengthening the Criminal Cases Review Commission

4.05pm to 4.35pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

1

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Labour

Virtual

Member in Charge

2

Chris Philp (Croydon South)

Conservative

Virtual

Minister

UK asylum system and asylum seekers’ mental health

4.50pm to 5.50pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

1

Carol Monaghan (Glasgow North West)

SNP

Virtual

Member in Charge

2

Kate Osamor (Edmonton)

Labour

Virtual

Minister

3

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

SNP

Virtual

4

Jessica Morden (Newport East)

Labour

Virtual

5

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Labour

Virtual

6

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

Lib Dem

Physical

7

Christine Jardine (Edinburgh West)

Lib Dem

Virtual

8

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Virtual

9

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

SNP

Virtual

SNP Spokesperson

10

Holly Lynch (Halifax)

Labour

Physical

Opposition Spokesperson

11

Kevin Foster (Torbay)

Conservative

Physical

Minister

12

Carol Monaghan (Glasgow North West)

SNP

Virtual

Member in Charge