Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Wednesday 21 April 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Northern Ireland

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

What recent assessment his Department has made of the effect of the Northern Ireland protocol on levels of trade between Great Britain and Northern Ireland.

SNP

Physical

Secretary Lewis

2, 3

Sir Jeffrey M Donaldson (Lagan Valley)

Supplementary

DUP

Virtual

Secretary Lewis

4

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Lewis

5

Claire Hanna (Belfast South)

Supplementary

SDLP

Virtual

Secretary Lewis

6 + 7

Stephen Farry (North Down)

What steps the Government is taking to tackle the causes of the recent disorder in Northern Ireland.

Alliance

Virtual

Secretary Lewis

7

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

What steps the Government is taking in response to the recent disorder in Northern Ireland.

Lab

Virtual

Secretary Lewis

8

Simon Hoare (North Dorset)

Supplementary

Con

Virtual

Secretary Lewis

9, 10

Louise Haigh (Sheffield, Heeley)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Lewis

11

Richard Thomson (Gordon)

Supplementary

SNP

Physical

Secretary Lewis

12

Colum Eastwood (Foyle)

Supplementary

SDLP

Physical

Secretary Lewis

13

Mr Gregory Campbell (East Londonderry)

Supplementary

DUP

Virtual

Secretary Lewis

14

Matt Western (Warwick and Leamington)

What assessment the Government has made of the potential effect of Budget 2021 on police officer numbers in Northern Ireland.

Lab

Virtual

Minister Walker

15

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

What recent assessment he has made of the effect of the UK leaving the EU on peace in Northern Ireland.

LD

Physical

Secretary Lewis

16

Paul Girvan (South Antrim)

Supplementary

DUP

Virtual

Secretary Lewis

17

Kevin Brennan (Cardiff West)

What representations he has received from relevant stakeholders on the recent disorder in Northern Ireland.

Lab

Physical

Secretary Lewis

18

Robert Halfon (Harlow)

What steps he is taking to increase the number of apprentices in his Department.

Con

Virtual

Minister Walker

19

Rachel Hopkins (Luton South)

What comparative assessment he has made of the adequacy of levels of funding for mental health services in Northern Ireland and the rest of the UK.

Lab

Virtual

Minister Walker

20 + 21

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on the opportunities for Northern Ireland in COP26.

Con

Physical

Minister Walker

21

Jacob Young (Redcar)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on the opportunities for Northern Ireland in COP26.

Con

Physical

Minister Walker

22

Geraint Davies (Swansea West)

What steps he is taking to increase trade flows between Northern Ireland and Holyhead.

Lab

Virtual

Minister Walker

23

Andrew Griffith (Arundel and South Downs)

What steps his Department is taking to strengthen Northern Ireland’s place in the UK.

Con

Physical

Secretary Lewis

24

Gavin Robinson (Belfast East)

Supplementary

DUP

Virtual

Secretary Lewis

25

Mrs Maria Miller (Basingstoke)

What assessment he has made of the effectiveness of the implementation of the Abortion (Northern Ireland) (No. 2) Regulations 2020.

Con

Virtual

Minister Walker

26

Mr Philip Hollobone (Kettering)

What recent discussions the Government has had with the EU on improving the implementation of the Northern Ireland protocol.

Con

Physical

Secretary Lewis

Oral Questions to the Prime Minister

At 12 noon

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister Replying

1

Ronnie Cowan (Inverclyde)

Engagements

SNP

Virtual

Prime Minister

2

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Virtual

Prime Minister

3, 4, 5, 6, 7, 8

Keir Starmer (Holborn and St Pancras)

Lab

Physical

Prime Minister

9

Philip Davies (Shipley)

Con

Physical

Prime Minister

10, 11

Ian Blackford (Ross, Skye and Lochaber)

SNP

Virtual

Prime Minister

12

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Con

Virtual

Prime Minister

13

Sir Jeffrey M Donaldson (Lagan Valley)

DUP

Virtual

Prime Minister

14

Ian Levy (Blyth Valley)

Con

Virtual

Prime Minister

15

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Lab

Physical

Prime Minister

16

Dr Ben Spencer (Runnymede and Weybridge)

Con

Physical

Prime Minister

17

Anna McMorrin (Cardiff North)

Lab

Virtual

Prime Minister

18

Andrew Rosindell (Romford)

Con

Virtual

Prime Minister

19

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Prime Minister

20

Saqib Bhatti (Meriden)

Con

Virtual

Prime Minister

21

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

SNP

Physical

Prime Minister

22

Andrew Griffith (Arundel and South Downs)

Con

Physical

Prime Minister

23

Karl Turner (Kingston upon Hull East)

Lab

Virtual

Prime Minister

24

Mr Andrew Mitchell (Sutton Coldfield)

Con

Physical

Prime Minister

25

John Spellar (Warley)

Lab

Physical

Prime Minister

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion to Approve Order

Debate on the draft Terrorism Act 2000 (Proscribed Organisations) (Amendment) Order 2021 is expected to begin at about 12:45pm, after the ten-minute rule motion, and may continue for up to 90 minutes.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Chris Philp (Croydon South)

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion

Con

Physical

2

Shadow Minister Bambos Charalambous (Enfield, Southgate)

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion

Lab

Physical

3

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion

SNP

Virtual

4

Stephanie Peacock (Barnsley East)

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion

Lab

Physical

5

Stephen Doughty (Cardiff South and Penarth)

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion

Lab

Virtual

6

Charlotte Nichols (Warrington North)

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion

Lab

Physical

7

Jim Shannon (Strangford)

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion

DUP

Physical

8

Minister Chris Philp (Croydon South)

Suppression and Prevention of Terrorism: Motion

Con

Physical

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Lords Amendments

Debate on the Lords Amendments is expected to start at about 2.00pm after the debate on the Suppression and Prevention of Terrorism Order, and may continue for up to three hours, if the Programme motion is agreed to.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Leo Docherty (Aldershot)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Con

Physical

2

Shadow Minister John Healey (Wentworth and Dearne)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Physical

3

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Con

Virtual

4

Carol Monaghan (Glasgow North West)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

SNP

Physical

5

Jeremy Wright (Kenilworth and Southam)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Con

Virtual

6

Dan Jarvis (Barnsley Central)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Virtual

7

James Sunderland (Bracknell)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Con

Physical

8

Gavin Robinson (Belfast East)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

DUP

Virtual

9

Bob Stewart (Beckenham)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Con

Physical

10

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Physical

11

Adam Holloway (Gravesham)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Con

Virtual

12

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

LD

Physical

13

Carla Lockhart (Upper Bann)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

DUP

Virtual

14

Olivia Blake (Sheffield, Hallam)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Virtual

15

Matt Rodda (Reading East)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Virtual

16

Stephen Timms (East Ham)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Physical

17

Geraint Davies (Swansea West)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Virtual

18

Beth Winter (Cynon Valley)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Virtual

19

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Physical

20

Jim Shannon (Strangford)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

DUP

Physical

21

Mr Kevan Jones (North Durham)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Lab

Physical

22

Leo Docherty (Aldershot)

Overseas Operations (Service Personnel and Veterans) Bill: Consideration of Lords Amendments

Con

Physical

Confidentiality in the House’s Standards System; Sanctions in Respect of the Conduct of Members; Sanctions in Respect of the Conduct of Members (IGCS Cases)

Debate is expected to begin at around 5.00pm and may continue for up to 90 minutes, if the Business of the House (Today) motion is agreed to.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Leader of the House Jacob Rees-Mogg (North East Somerset)

Committee on Standards Sixth and Seventh Report: Motions

Con

Physcial

2

Shadow Leader of the House Valerie Vaz (Walsall South)

Committee on Standards Sixth and Seventh Report: Motions

Lab

Physical

3

Andrea Leadsom (South Northamptonshire)

Committee on Standards Sixth and Seventh Report: Motions

Con

Physical

4

Chris Bryant (Rhondda)

Committee on Standards Sixth and Seventh Report: Motions

Lab

Physical

5

Owen Thompson (Midlothian)

Committee on Standards Sixth and Seventh Report: Motions

SNP

Physical

6

Wendy Chamberlain (North East Fife)

Committee on Standards Sixth and Seventh Report: Motions

LD

Physical

7

Leader of the House Jacob Rees-Mogg (North East Somerset)

Committee on Standards Sixth and Seventh Report: Motions

Con

Physical

Parliamentary Works Sponsor Body

Debate may continue for up to 90 minutes.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Leader of the House Jacob Rees-Mogg (North East Somerset)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

Con

Physical

2

Shadow Leader of the House Valerie Vaz (Walsall South)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

Lab

Physical

3

Damian Hinds (East Hampshire)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

Con

Physical

4

Owen Thompson (Midlothian)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

SNP

Physical

5

Ian Levy (Blyth Valley)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

Con

Virtual

6

Leader of the House Jacob Rees-Mogg (North East Somerset)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

Con

Physical