Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Thursday 27 May 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Chancellor of the Duchy of Lancaster and Minister for the Cabinet Office

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2 + 3

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

What recent assessment his Department has made of the extent of barriers to trade between the EU and the UK for (a) importers and (b) exporters since the end of the transition period.

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

2

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

What recent assessment his Department has made of the extent of barriers to trade between the EU and the UK for (a) importers and (b) exporters since the end of the transition period.

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

3

Jonathan Edwards (Carmarthen East and Dinefwr)

What steps he is taking to support businesses that are subject to non-tariff barriers to trade with the EU.

Ind

Virtual

Minister Mordaunt

4, 5

Stewart Hosie (Dundee East)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Mordaunt

6

Patrick Grady (Glasgow North)

What plans his Department has for transitioning to permanent trading arrangements under the UK-EU Trade and Cooperation Agreement.

SNP

Physical

Minister Mordaunt

7 + 8

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

What progress the Government has made on the public inquiry into the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Gove

8

Rachael Maskell (York Central)

What progress the Government has made on the public inquiry into the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Gove

9

Jack Dromey (Birmingham, Erdington)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Gove

10 + 11 + 12 + 13

Alexander Stafford (Rother Valley)

What steps the Government is taking to deliver civil service jobs outside London.

Con

Physical

Minister Gove

11

Alicia Kearns (Rutland and Melton)

What assessment he has made of the East Midlands and Leicestershire as a potential location to help deliver the Places for Growth programme.

Con

Virtual

Minister Gove

12

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

What steps the Government is taking to deliver civil service jobs outside London.

Con

Physical

Minister Gove

13

Suzanne Webb (Stourbridge)

What steps the Government is taking to deliver civil service jobs outside London.

Con

Physical

Minister Gove

14 + 15 + 16 + 17

Dame Angela Eagle (Wallasey)

What recent assessment he has made of the potential effect of the introduction of voter ID on levels of enfranchisement.

Lab

Virtual

Minister Lopez

15

Ellie Reeves (Lewisham West and Penge)

What recent assessment he has made of the potential effect of the introduction of voter ID on levels of enfranchisement.

Lab

Virtual

Minister Lopez

16

Stephen Morgan (Portsmouth South)

What recent assessment he has made of the potential effect of the introduction of voter ID on levels of enfranchisement.

Lab

Virtual

Minister Lopez

17

Zarah Sultana (Coventry South)

What recent assessment he has made of the potential effect of the introduction of voter ID on levels of enfranchisement.

Lab

Physical

Minister Lopez

18, 19

Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Lopez

20 + 21

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

What steps the Government is taking to increase opportunities for small businesses to bid for Government contracts.

Con

Virtual

Minister Milling

21

Craig Tracey (North Warwickshire)

What steps the Government is taking to increase opportunities for small businesses to bid for Government contracts.

Con

Physical

Minister Milling

22 + 23 + 24 + 25 + 26

Darren Henry (Broxtowe)

What steps the Government is taking to implement its levelling-up agenda.

Con

Virtual

Minister Gove

23

Sir David Evennett (Bexleyheath and Crayford)

What steps the Government is taking to implement its levelling-up agenda.

Con

Virtual

Minister Gove

24

Sara Britcliffe (Hyndburn)

What steps the Government is taking to implement its levelling-up agenda.

Con

Physical

Minister Gove

25

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

What steps the Government is taking to implement its levelling-up agenda.

Con

Physical

Minister Gove

26

Steve Double (St Austell and Newquay)

What steps the Government is taking to implement its levelling-up agenda.

Con

Physical

Minister Gove

27

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

If he will make it his policy to publish all Government contracts relating to the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Lopez

28

Fleur Anderson (Putney)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Lopez

29

Robert Halfon (Harlow)

What recent discussions he has had with relevant stakeholders on apprenticeship targets for the civil service.

Con

Virtual

Minister Lopez

30

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

If his Department will make it its policy to allow publication of the conclusions of recent independent investigations into potential breaches of the Ministerial Code.

LD

Virtual

Minister Gove

31

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

What steps the Government is taking to improve digital services across Government.

Con

Physical

Minister Lopez

32

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

What recent steps the Office for Veterans’ Affairs has taken to support the interests of veterans.

Con

Virtual

Minister Docherty

33

Bill Esterson (Sefton Central)

What recent steps he has taken to help ensure value for money in public procurement.

Lab

Virtual

Minister Lopez

34 + 35

Mr Peter Bone (Wellingborough)

If he will bring forward proposals to abolish the Electoral Commission.

Con

Physical

Minister Gove

35

Christian Matheson (City of Chester)

What plans the Government has to review the scope of electoral law.

Lab

Physical

Minister Gove

36

Daniel Zeichner (Cambridge)

What recent assessment the Government has made of the (a) viability and (b) value for money of the Verify scheme.

Lab

Physical

Minister Lopez

37

Rachel Hopkins (Luton South)

What steps his Department is taking to improve democratic inclusion.

Lab

Physical

Minister Lopez

T1

Christine Jardine (Edinburgh West)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

LD

Physical

Minister Gove

T2

Mr William Wragg (Hazel Grove)

Con

Physical

T3, T4

Angela Rayner (Ashton-under-Lyne)

Lab

Physical

T5

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

Con

Physical

T6

Jessica Morden (Newport East)

Lab

Physical

T7

Chris Green (Bolton West)

Con

Physical

T8

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

T9

Duncan Baker (North Norfolk)

Con

Virtual

T10

Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)

SNP

Virtual

T11

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

Con

Physical

T12

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

T13

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

Con

Virtual

T14

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Virtual

T15

Alexander Stafford (Rother Valley)

Con

Physical

T16

Kevin Brennan (Cardiff West)

Lab

Physical

T17

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Physical

T18

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Virtual

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Health and Social Care if he will make a statement on the Government’s handling of the covid-19 outbreak and his Department’s level of preparedness prior to the pandemic

About 10.30am

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Lab

Physical

Secretary Hancock

2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Physical

Secretary Hancock

3

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

4

Cherilyn Mackrory (Truro and Falmouth)

Con

Virtual

Secretary Hancock

5

Ruth Jones (Newport West)

Lab

Physical

Secretary Hancock

6

Mike Wood (Dudley South)

Con

Virtual

Secretary Hancock

7

Yasmin Qureshi (Bolton South East)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

8

Selaine Saxby (North Devon)

Con

Physical

Secretary Hancock

9

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Virtual

Secretary Hancock

10

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Con

Physical

Secretary Hancock

11

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Hancock

12

Derek Thomas (St Ives)

Con

Physical

Secretary Hancock

13

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

Alba

Virtual

Secretary Hancock

14

Dr Andrew Murrison (South West Wiltshire)

Con

Virtual

Secretary Hancock

15

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Green

Virtual

Secretary Hancock

16

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Secretary Hancock

17

Mohammad Yasin (Bedford)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

18

Mark Logan (Bolton North East)

Con

Virtual

Secretary Hancock

19

Matt Western (Warwick and Leamington)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

20

Mr William Wragg (Hazel Grove)

Con

Physical

Secretary Hancock

21

Chris Stephens (Glasgow South West)

SNP

Virtual

Secretary Hancock

22

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Physical

Secretary Hancock

23

Rushanara Ali (Bethnal Green and Bow)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

24

Mark Fletcher (Bolsover)

Con

Physical

Secretary Hancock

25

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

26

Mr Andrew Mitchell (Sutton Coldfield)

Con

Physical

Secretary Hancock

27

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Secretary Hancock

28

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Virtual

Secretary Hancock

29

Patrick Grady (Glasgow North)

SNP

Physical

Secretary Hancock

30

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

Secretary Hancock

Urgent Question: To ask the Secretary of State for International Trade if she will make a statement on the UK’s proposed tariff offer to the Australian government on their agricultural exports

About 11.20am

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Emily Thornberry (Islington South and Finsbury)

Lab

Physical

Minister Hands

2

Robin Millar (Aberconwy)

Con

Virtual

Minister Hands

3

Drew Hendry (Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)

SNP

Virtual

Minister Hands

4

Greg Smith (Buckingham)

Con

Physical

Minister Hands

5

Sarah Olney (Richmond Park)

LD

Physical

Minister Hands

6

Richard Graham (Gloucester)

Con

Physical

Minister Hands

7

Carla Lockhart (Upper Bann)

DUP

Virtual

Minister Hands

8

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Con

Physical

Minister Hands

9

Hywel Williams (Arfon)

PC

Virtual

Minister Hands

10

Matt Vickers (Stockton South)

Con

Physical

Minister Hands

11

Kenny MacAskill (East Lothian)

Alba

Physical

Minister Hands

12

Angela Richardson (Guildford)

Con

Virtual

Minister Hands

13

Stephen Farry (North Down)

Alliance

Virtual

Minister Hands

14

Robbie Moore (Keighley)

Con

Physical

Minister Hands

15

Rachael Maskell (York Central)

Lab

Virtual

Minister Hands

16

Robert Largan (High Peak)

Con

Physical

Minister Hands

17

Angela Crawley (Lanark and Hamilton East)

SNP

Virtual

Minister Hands

18

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Con

Virtual

Minister Hands

19

Rachel Hopkins (Luton South)

Lab

Physical

Minister Hands

20

Duncan Baker (North Norfolk)

Con

Virtual

Minister Hands

21

Tonia Antoniazzi (Gower)

Lab

Physical

Minister Hands

22

Shaun Bailey (West Bromwich West)

Con

Physical

Minister Hands

23

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

SNP

Physical

Minister Hands

24

Tom Randall (Gedling)

Con

Physical

Minister Hands

25

Gerald Jones (Merthyr Tydfil and Rhymney)

Lab

Virtual

Minister Hands

26

Dr Neil Hudson (Penrith and The Border)

Con

Virtual

Minister Hands

27

John Spellar (Warley)

Lab

Physical

Minister Hands

28

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Con

Physical

Minister Hands

29

Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)

SNP

Virtual

Minister Hands

30

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

Con

Physical

Minister Hands

Business Questions (Leader of the House)

About 12.10pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Thangam Debbonaire (Bristol West)

Lab

Physical

Leader of the House

2

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Leader of the House

3

Owen Thompson (Midlothian)

SNP

Physical

Leader of the House

4

Sir David Amess (Southend West)

Con

Physical

Leader of the House

5

Ian Mearns (Gateshead)

Lab

Virtual

Leader of the House

6

Henry Smith (Crawley)

Con

Virtual

Leader of the House

7

Maria Eagle (Garston and Halewood)

Lab

Physical

Leader of the House

8

Mark Jenkinson (Workington)

Con

Physical

Leader of the House

9

Chris Elmore (Ogmore)

Lab

Physical

Leader of the House

10

Fiona Bruce (Congleton)

Con

Virtual

Leader of the House

11

Wera Hobhouse (Bath)

LD

Physical

Leader of the House

12

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Physical

Leader of the House

13

Mike Amesbury (Weaver Vale)

Lab

Virtual

Leader of the House

14

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Leader of the House

15

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

SNP

Virtual

Leader of the House

16

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Con

Physical

Leader of the House

17

Ian Paisley (North Antrim)

DUP

Virtual

Leader of the House

18

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Virtual

Leader of the House

19

Christian Matheson (City of Chester)

Lab

Physical

Leader of the House

20

James Daly (Bury North)

Con

Physical

Leader of the House

21

Clive Efford (Eltham)

Lab

Virtual

Leader of the House

22

David Johnston (Wantage)

Con

Physical

Leader of the House

23

Patrick Grady (Glasgow North)

SNP

Physical

Leader of the House

24

Tom Hunt (Ipswich)

Con

Physical

Leader of the House

25

Catherine McKinnell (Newcastle upon Tyne North)

Lab

Virtual

Leader of the House

26

Dean Russell (Watford)

Con

Physical

Leader of the House

27

Dr Rupa Huq (Ealing Central and Acton)

Lab

Physical

Leader of the House

28

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

Con

Physical

Leader of the House

29

Kevin Brennan (Cardiff West)

Lab

Physical

Leader of the House

30

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Leader of the House

General Debate on Dementia Action Week

The debate will begin at about 1.15pm after the urgent questions, business question and the motion on the Independent Expert Panel report.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Helen Whately (Faversham and Mid Kent)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

2

Shadow Minister Liz Kendall (Leicester West)

Dementia Action Week: General Debate

Lab

Physical

3

Holly Mumby-Croft (Scunthorpe)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Virtual

4

Dr Lisa Cameron (East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow)

Dementia Action Week: General Debate

SNP

Physical

5

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

6

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Dementia Action Week: General Debate

Lab

Virtual

7

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

8

Jessica Morden (Newport East)

Dementia Action Week: General Debate

Lab

Physical

9

Matt Vickers (Stockton South)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

10

Navendu Mishra (Stockport)

Dementia Action Week: General Debate

Lab

Virtual

11

Jacob Young (Redcar)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

12

Christine Jardine (Edinburgh West)

Dementia Action Week: General Debate

LD

Physical

13

Robbie Moore (Keighley)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

14

Paula Barker (Liverpool, Wavertree)

Dementia Action Week: General Debate

Lab

Virtual

15

Richard Graham (Gloucester)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

16

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

Dementia Action Week: General Debate

SNP

Physical

17

Paul Bristow (Peterborough)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Virtual

18

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

Dementia Action Week: General Debate

Lab

Virtual

19

Sir David Amess (Southend West)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

21

Jim Shannon (Strangford)

Dementia Action Week: General Debate

DUP

Physical

22

Shadow Minister Liz Kendall (Leicester West)

Dementia Action Week: General Debate

Lab

Physical

23

Minister Helen Whately (Faversham and Mid Kent)

Dementia Action Week: General Debate

Con

Physical

General Debate on Implementing the 2020 Obesity Strategy

The debate will begin after the conclusion of the debate on Dementia Action Week. It may continue until 5.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Jo Churchill (Bury St Edmunds)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

2

Shadow Minister Alex Norris (Nottingham North)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Lab

Physical

3

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Virtual

4

Alison Thewliss (Glasgow Central)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

SNP

Virtual

5

Greg Smith (Buckingham)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

6

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Lab

Virtual

7

Alun Cairns (Vale of Glamorgan)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

8

Wera Hobhouse (Bath)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

LD

Physical

9

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

10

Dan Carden (Liverpool, Walton)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Lab

Physical

11

Mr Jonathan Lord (Woking)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Virtual

12

Olivia Blake (Sheffield, Hallam)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Lab

Virtual

13

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

14

Jim Shannon (Strangford)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

DUP

Physical

15

Andy Carter (Warrington South)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

16

Andrew Lewer (Northampton South)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Virtual

17

Robbie Moore (Keighley)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

18

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

19

Richard Fuller (North East Bedfordshire)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical

20

Dr Caroline Johnson (Sleaford and North Hykeham)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Virtual

21

Shadow Minister Alex Norris (Nottingham North)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Lab

Physical

22

Minister Jo Churchill (Bury St Edmunds)

Implementing the 2020 Obesity Strategy: General Debate

Con

Physical