Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Tuesday 15 June 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

James Murray (Ealing North)

What plans he has to extend Magnitsky-style sanctions to Chen Quangou, Party Secretary of Xinjiang region in China, in response to his alleged involvement in human rights violations against the Uyghur.

Lab

Virtual

Minister Adams

2 + 3 + 4 + 5

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

What recent assessment he has made of the humanitarian impact of reducing the UK aid budget.

Con

Physical

Secretary Raab

3

Steven Bonnar (Coatbridge, Chryston and Bellshill)

What assessment he has made of the potential effect of reductions in the UK aid budget on UK humanitarian work overseas.

SNP

Physical

Secretary Raab

4

Martin Docherty-Hughes (West Dunbartonshire)

What assessment he has made of the potential effect of reductions in the UK aid budget on UK humanitarian work overseas.

SNP

Virtual

Secretary Raab

5

Hannah Bardell (Livingston)

What assessment he has made of the potential effect of reductions in the UK aid budget on UK humanitarian work overseas.

SNP

Physical

Secretary Raab

6

Preet Kaur Gill (Birmingham, Edgbaston)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Raab

7

Chris Law (Dundee West)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Raab

8

Sarah Champion (Rotherham)

Supplementary

Lab

Virtual

Secretary Raab

9 + 10

Greg Smith (Buckingham)

What recent assessment he has made of Iran’s compliance with the 2015 Joint Comprehensive Plan of Action nuclear agreement.

Con

Physical

Secretary Raab

10

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

What discussions he has had with his Iranian counterpart in the last six months.

Con

Physical

Secretary Raab

11

Fabian Hamilton (Leeds North East)

Supplementary

Lab

Virtual

Secretary Raab

12

Alun Cairns (Vale of Glamorgan)

What recent assessment he has made of the potential merits of strengthening co-ordination between foreign policy and overseas aid.

Con

Virtual

Minister Morton

13

Rushanara Ali (Bethnal Green and Bow)

What diplomatic steps he has taken to help ensure that the Myanmar military personnel responsible for crimes committed against the Rohingya are held to account.

Lab

Virtual

Minister Adams

14

Julie Marson (Hertford and Stortford)

What assessment he has made of the effect of the covid-19 pandemic on the delivery of 12 years of quality education to girls throughout the world.

Con

Virtual

Minister Morton

15

Elliot Colburn (Carshalton and Wallington)

What steps he is taking to address human rights violations in Sri Lanka.

Con

Virtual

Minister Adams

16

Alex Cunningham (Stockton North)

What recent assessment he has made of the potential effect of reductions in the UK aid budget on tackling the covid-19 pandemic.

Lab

Physical

Minister Morton

17

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

What recent assessment the Government has made of the political and humanitarian situation in North Korea.

Con

Virtual

Minister Adams

18

Alyn Smith (Stirling)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Adams

19 + 20 + 21

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

What steps he is taking to ensure that tackling global poverty and inequality remains a priority for his Department.

Con

Physical

Minister Duddridge

20

Virginia Crosbie (Ynys Môn)

What steps he is taking to ensure that tackling global poverty and inequality remains a priority for his Department.

Con

Physical

Minister Duddridge

21

Christina Rees (Neath)

What steps he is taking to reduce global poverty.

Lab

Virtual

Minister Duddridge

22

Andrew Griffith (Arundel and South Downs)

What diplomatic steps he is taking to advance the commercial interests of the UK overseas.

Con

Physical

Minister Adams

23

Antony Higginbotham (Burnley)

Whether he has had discussions with his Chinese counterpart on the source of the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Adams

24 + 25 + 26

Hilary Benn (Leeds Central)

What recent assessment he has made of the prospects for a two-state solution in the Middle East.

Lab

Virtual

Minister Cleverly

25

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

If he will support the creation of the International Fund for Israeli-Palestinian Peace.

Lab

Virtual

Minister Cleverly

26

Peter Gibson (Darlington)

What diplomatic steps he is taking to support peace between Israel and the Palestinians.

Con

Virtual

Minister Cleverly

27

Wayne David (Caerphilly)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Cleverly

28

Caroline Ansell (Eastbourne)

What progress the Government has made through international co-operation on tackling climate change.

Con

Virtual

Minister Duddridge

29

Wera Hobhouse (Bath)

What steps he is taking in response to the recent assessment of the UK's famine prevention envoy on the situation in Tigray.

LD

Physical

Minister Duddridge

30

Stephen Doughty (Cardiff South and Penarth)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Duddridge

31

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

What diplomatic steps he is taking to support the operation of political opposition in Belarus.

Con

Physical

Secretary Raab

32

Duncan Baker (North Norfolk)

What steps he has taken to secure international co-operation on the Leaders Pledge for Nature to reverse biodiversity loss by 2030 for sustainable development.

Con

Physical

Minister Duddridge

33

Tulip Siddiq (Hampstead and Kilburn)

What recent progress he has made on helping to secure the freedom of British citizens being held in Iran.

Lab

Virtual

Minister Cleverly

34

Alison McGovern (Wirral South)

What recent steps the Government has taken to support refugees and internally displaced people overseas.

Lab

Virtual

Minister Cleverly

35

Kate Osamor (Edmonton)

What steps his Department is taking to help tackle hunger in Yemen.

Lab

Virtual

Minister Cleverly

36

Judith Cummins (Bradford South)

What recent assessment he has made of the humanitarian situation in Gaza.

Lab

Virtual

Minister Cleverly

37

Mr John Baron (Basildon and Billericay)

If he will take steps to help prevent the closure of British Council offices overseas.

Con

Virtual

Minister Adams

38

Andy Slaughter (Hammersmith)

What discussions he has had with Cabinet colleagues on the potential merits of advising UK businesses against trading with illegal settlements as a disincentive to Israeli settlement building in the occupied Palestinian territories.

Lab

Virtual

Minister Cleverly

T1

Mike Amesbury (Weaver Vale)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Lab

Virtual

Secretary Raab

T2

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Con

Virtual

T3, T4

Lisa Nandy (Wigan)

Lab

Physical

T5

Chris Grayling (Epsom and Ewell)

Con

Physical

T6

Janet Daby (Lewisham East)

Lab

Virtual

T7

Harriett Baldwin (West Worcestershire)

Con

Physical

T8

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

LD

Virtual

T9

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

Con

Virtual

T10

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

T11

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Con

Physical

T12

Grahame Morris (Easington)

Lab

Physical

T13

Claire Coutinho (East Surrey)

Con

Virtual

T14

Dr Rupa Huq (Ealing Central and Acton)

Lab

Physical

T15

Lee Anderson (Ashfield)

Con

Physical

T16

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

Con

Virtual

Ministerial Statement: Secretary of State for the Home Department on Report of the Daniel Morgan Independent Panel

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Nick Thomas-Symonds (Torfaen)

Lab

Physical

Secretary Patel

2

Mrs Theresa May (Maidenhead)

Con

Physical

Secretary Patel

3

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

SNP

Physical

Secretary Patel

4

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Secretary Patel

5

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Lab

Virtual

Secretary Patel

6

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Physical

Secretary Patel

7

Sarah Jones (Croydon Central)

Lab

Virtual

Secretary Patel

8

Ellie Reeves (Lewisham West and Penge)

Lab

Virtual

Secretary Patel

9

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

Secretary Patel

10

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Secretary Patel

Opposition Day: Allocation of funding for the Catch-up premium

Debate is expected to begin at about 1.25pm, after the ministerial statement, and is expected to end by about 4.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Shadow Minister Bridget Phillipson (Houghton and Sunderland South)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Physical

2

Minister Nick Gibb (Bognor Regis and Littlehampton)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

3

Alison McGovern (Wirral South)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

4

Robert Halfon (Harlow)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Virtual

5

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

6

Christian Wakeford (Bury South)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

7

Seema Malhotra (Feltham and Heston)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Physical

8

Julie Marson (Hertford and Stortford)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Virtual

9

Ian Lavery (Wansbeck)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

10

David Johnston (Wantage)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

11

Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

12

Peter Gibson (Darlington)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Virtual

13

Taiwo Owatemi (Coventry North West)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

14

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

15

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

LD

Physical

16

Matt Vickers (Stockton South)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

17

Catherine McKinnell (Newcastle upon Tyne North)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

18

Brendan Clarke-Smith (Bassetlaw)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Virtual

19

Neil Coyle (Bermondsey and Old Southwark)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

20

Suzanne Webb (Stourbridge)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

21

Karin Smyth (Bristol South)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Physical

22

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

23

Mohammad Yasin (Bedford)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

24

Marco Longhi (Dudley North)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

25

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Physical

26

Katherine Fletcher (South Ribble)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

27

Grahame Morris (Easington)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Physical

28

Ben Everitt (Milton Keynes North)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

29

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

30

Steve Double (St Austell and Newquay)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

31

Rachel Hopkins (Luton South)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

32

Dr Ben Spencer (Runnymede and Weybridge)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

33

Alex Sobel (Leeds North West)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

34

Paul Howell (Sedgefield)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Virtual

35

Mary Kelly Foy (City of Durham)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

36

Jerome Mayhew (Broadland)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Virtual

37

Janet Daby (Lewisham East)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

38

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

39

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Virtual

40

Paul Bristow (Peterborough)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Virtual

41

Shadow Secretary of State Kate Green (Stretford and Urmston)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Lab

Physical

42

Minister Vicky Ford (Chelmsford)

Allocation of Funding for the Catch-Up Premium: Opposition Day

Con

Physical

Opposition Day: Covid-19 secure borders

Debate is expected to begin at about 4.00pm, after the debate on allocation of funding for the catch-up premium, and may continue until 7.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Shadow Secretary of State Nick Thomas-Symonds (Torfaen)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Physical

2

Minister (TBC)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

3

Stuart C McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

SNP

Physical

4

Huw Merriman (Bexhill and Battle)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

5

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

6

Mr Gagan Mohindra (South West Hertfordshire)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Virtual

7

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Physical

8

Chris Clarkson (Heywood and Middleton)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

9

Wendy Chamberlain (North East Fife)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

LD

Physical

10

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

11

Mike Amesbury (Weaver Vale)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Physical

12

Lee Rowley (North East Derbyshire)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

13

Naz Shah (Bradford West)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

14

Virginia Crosbie (Ynys Môn)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

15

Jack Dromey (Birmingham, Erdington)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Physical

16

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

17

David Linden (Glasgow East)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

SNP

Physical

18

Angela Richardson (Guildford)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Virtual

19

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Virtual

20

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

21

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Physical

22

Mark Fletcher (Bolsover)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

23

Matt Western (Warwick and Leamington)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Physical

24

James Cartlidge (South Suffolk)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

25

Jerome Mayhew (Broadland)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Virtual

26

Dr Ben Spencer (Runnymede and Weybridge)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

27

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

28

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical

29

Shadow Secrtetary of State Jim McMahon (Oldham West and Royton)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Lab

Physical

30

Minister (TBC)

Covid-19 Secure Borders: Opposition Day

Con

Physical