Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Monday 28 June 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Work and Pensions

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2

Rushanara Ali (Bethnal Green and Bow)

What recent progress her Department has made on tackling child poverty.

Lab

Virtual

Minister Quince

2

Richard Burgon (Leeds East)

What recent progress her Department has made on tackling child poverty.

Lab

Virtual

Minister Quince

3, 4

Jonathan Reynolds (Stalybridge and Hyde)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Quince

5

Stephen Timms (East Ham)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Quince

6 + 7 + 8 + 9 + 10 + 11 + 12 + 13

Gordon Henderson (Sittingbourne and Sheppey)

What steps she is taking to help people back into work through the provision of Jobcentre services.

Con

Virtual

Minister Davies

7

Antony Higginbotham (Burnley)

What steps she is taking to help people back into work through the provision of Jobcentre services.

Con

Physical

Minister Davies

8

Craig Williams (Montgomeryshire)

What steps she is taking to help people back into work through the provision of Jobcentre services.

Con

Physical

Minister Davies

9

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

What steps she is taking to help people back into work through the provision of Jobcentre services.

Con

Physical

Minister Davies

10

Theo Clarke (Stafford)

What steps she is taking to help people back into work through the provision of Jobcentre services.

Con

Virtual

Minister Davies

11

Ben Bradley (Mansfield)

What steps she is taking to help people back into work through the provision of Jobcentre services.

Con

Virtual

Minister Davies

12

Caroline Ansell (Eastbourne)

What steps she is taking to help people back into work through the provision of Jobcentre services.

Con

Virtual

Minister Davies

13

Giles Watling (Clacton)

What steps she is taking to help people back into work through the provision of Jobcentre services.

Con

Virtual

Minister Davies

14

Andy McDonald (Middlesbrough)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Davies

15

Beth Winter (Cynon Valley)

What recent assessment she has made of trends in the number of households subject to the benefit cap.

Lab

Virtual

Minister Davies

16

Ms Karen Buck (Westminster North)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Davies

17

Jessica Morden (Newport East)

If her Department will publish the findings from its review of the special rules for terminal illness before the summer 2021 parliamentary recess.

Lab

Physical

Minister Tomlinson

18

Vicky Foxcroft (Lewisham, Deptford)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Tomlinson

19

Sarah Olney (Richmond Park)

What recent assessment she has made of the potential merits of bringing forward legislative proposals to provide British Sign Language with full legal status.

LD

Physical

Minister Tomlinson

20 + 21

Darren Henry (Broxtowe)

What recent assessment she has made of the progress made by the Kickstart scheme in creating jobs for young people.

Con

Virtual

Secretary Coffey

21

Chris Clarkson (Heywood and Middleton)

What recent assessment she has made of the progress made by the Kickstart scheme in creating jobs for young people.

Con

Physical

Secretary Coffey

22

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

What recent assessment she has made of the potential effect of removing the £20 a week uplift to universal credit and working tax credit on child poverty in Scotland.

SNP

Virtual

Minister Quince

23

David Linden (Glasgow East)

Supplementary

SNP

Physical

Minister Quince

24

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

What steps her Department is taking to help implement the Government's levelling up agenda.

Lab

Virtual

Secretary Coffey

25 + 26

Fleur Anderson (Putney)

What recent assessment she has made of trends in the number of people in in-work poverty.

Lab

Physical

Minister Quince

26

Tony Lloyd (Rochdale)

What recent assessment she has made of trends in the number of people in in-work poverty.

Lab

Virtual

Minister Quince

27

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

What recent assessment she has made of the potential effect of reintroducing benefit sanctions on vulnerable claimants.

SNP

Physical

Minister Davies

28

Dr Lisa Cameron (East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow)

What assessment she has made of the effect of the covid-19 outbreak on the disability employment gap.

SNP

Virtual

Minister Tomlinson

29

Dr Luke Evans (Bosworth)

What steps she is taking to tackle fraud and error in the benefits system.

Con

Physical

Minister Quince

30 + 31 + 32

David Johnston (Wantage)

What steps she is taking to work with (a) charities and (b) training providers to support young people back into work.

Con

Physical

Minister Davies

31

Saqib Bhatti (Meriden)

What steps she is taking to work with (a) charities and (b) training providers to support young people back into work.

Con

Virtual

Minister Davies

32

Matt Vickers (Stockton South)

What steps she is taking to work with (a) charities and (b) training providers to support young people back into work.

Con

Virtual

Minister Davies

33

Anna McMorrin (Cardiff North)

What recent assessment she has made of trends in the number of personal independence payment applications her Department has approved during the period that covid-19 restrictions have been in place.

Lab

Virtual

Minister Tomlinson

34

Cherilyn Mackrory (Truro and Falmouth)

What steps she is taking to ensure that universal credit claimants are able to take advantage of sector-specific training opportunities.

Con

Virtual

Minister Davies

35

Christine Jardine (Edinburgh West)

What recent discussions she has had with the Chancellor of the Exchequer on the potential merits of introducing a universal basic income.

LD

Virtual

Secretary Coffey

36

Robert Halfon (Harlow)

What recent discussions she has had with the Secretary of State for Education on support for vulnerable children.

Con

Virtual

Secretary Coffey

37

Rachael Maskell (York Central)

What recent discussions she has had with the Secretary of State for Health and Social Care on the potential merits of introducing social prescribing welfare support for people in receipt of benefits from her Department.

Lab

Virtual

Minister Tomlinson

T1

Greg Smith (Buckingham)

If she will make a statement on her departmental responsibilities.

Con

Physical

Secretary Coffey

T2

David Linden (Glasgow East)

SNP

Physical

T3

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Con

Virtual

T4

Matt Rodda (Reading East)

Lab

Physical

T5

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Con

Physical

T6

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

LD

Physical

T7

Chris Green (Bolton West)

Con

Physical

T8

Ronnie Cowan (Inverclyde)

SNP

Virtual

T9

Philip Davies (Shipley)

Con

Physical

T10

Tony Lloyd (Rochdale)

Lab

Virtual

T11

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Physical

T12

Fleur Anderson (Putney)

Lab

Physical

T13

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Con

Physical

T14

Mr Virendra Sharma (Ealing, Southall)

Lab

Virtual

T15

Liz Twist (Blaydon)

Lab

Physical

T16

Chris Elmore (Ogmore)

Lab

Physical

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Defence if he will make a statement on the loss of secret documents from the Ministry of Defence

About 3.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

John Healey (Wentworth and Dearne)

Lab

Physical

Minister Quin

2

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Con

Virtual

Minister Quin

3

Martin Docherty-Hughes (West Dunbartonshire)

SNP

Virtual

Minister Quin

4

Mark Pritchard (The Wrekin)

Con

Physical

Minister Quin

5

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

LD

Physical

Minister Quin

6

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Minister Quin

7

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

Lab

Physical

Minister Quin

8

Mark Logan (Bolton North East)

Con

Virtual

Minister Quin

9

Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)

SNP

Virtual

Minister Quin

10

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Minister Quin

11

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Minister Quin

12

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell)

Con

Virtual

Minister Quin

13

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Quin

14

Bill Wiggin (North Herefordshire)

Con

Virtual

Minister Quin

15

Cat Smith (Lancaster and Fleetwood)

Lab

Physical

Minister Quin

16

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Minister Quin

17

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Minister Quin

18

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Physical

Minister Quin

19

Peter Grant (Glenrothes)

SNP

Physical

Minister Quin

20

James Sunderland (Bracknell)

Con

Physical

Minister Quin

21

Tony Lloyd (Rochdale)

Lab

Virtual

Minister Quin

22

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Physical

Minister Quin

23

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

Minister Quin

24

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Con

Physical

Minister Quin

25

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

Minister Quin

26

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Physical

Minister Quin

27

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

Minister Quin

Urgent Question: To ask the Minister for the Cabinet Office if he will make a statement on security arrangements relating to ministerial offices and communications

About 4.20pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Physical

Minister Lopez

2

Angela Rayner (Ashton-under-Lyne)

Lab

Physical

Minister Lopez

3

Mr William Wragg (Hazel Grove)

Con

Physical

Minister Lopez

4

Stewart Hosie (Dundee East)

SNP

Physical

Minister Lopez

5

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Minister Lopez

6

Jamie Stone (Caithness, Sutherland and Easter Ross)

LD

Physical

Minister Lopez

7

David Johnston (Wantage)

Con

Physical

Minister Lopez

8

Mr Gregory Campbell (East Londonderry)

DUP

Virtual

Minister Lopez

9

Selaine Saxby (North Devon)

Con

Physical

Minister Lopez

10

Charlotte Nichols (Warrington North)

Lab

Virtual

Minister Lopez

11

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Con

Physical

Minister Lopez

12

Clive Efford (Eltham)

Lab

Physical

Minister Lopez

13

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Con

Virtual

Minister Lopez

14

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Lab

Physical

Minister Lopez

15

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Con

Physical

Minister Lopez

16

Drew Hendry (Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)

SNP

Virtual

Minister Lopez

17

John Howell (Henley)

Con

Physical

Minister Lopez

18

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

Minister Lopez

19

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

Minister Lopez

20

Dame Angela Eagle (Wallasey)

Lab

Virtual

Minister Lopez

21

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Minister Lopez

22

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Virtual

Minister Lopez

23

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Con

Physical

Minister Lopez

24

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

SNP

Physical

Minister Lopez

25

Philip Dunne (Ludlow)

Con

Virtual

Minister Lopez

26

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Virtual

Minister Lopez

27

Jackie Doyle-Price (Thurrock)

Con

Physical

Minister Lopez

28

Rachael Maskell (York Central)

Lab

Virtual

Minister Lopez

29

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Physical

Minister Lopez

30

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

SNP

Virtual

Minister Lopez

31

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Minister Lopez

32

Christian Matheson (City of Chester)

Lab

Physical

Minister Lopez

33

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell)

Con

Virtual

Minister Lopez

34

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Lopez

35

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Minister Lopez

36

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

Lab

Physical

Minister Lopez

37

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Physical

Minister Lopez

38

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

SNP

Physical

Minister Lopez

39

Bill Wiggin (North Herefordshire)

Con

Virtual

Minister Lopez

40

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Minister Lopez

Ministerial Statement: Secretary of State for Health and Social Care on Covid-19 Update

About 5.20pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Lab

Physical

Secretary Javid

2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Physical

Secretary Javid

3

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Secretary Javid

4

Lucy Allan (Telford)

Con

Physical

Secretary Javid

5

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Physical

Secretary Javid

6

Alberto Costa (South Leicestershire)

Con

Virtual

Secretary Javid

7

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Javid

8

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Physical

Secretary Javid

9

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South)

Lab

Virtual

Secretary Javid

10

John Redwood (Wokingham)

Con

Virtual

Secretary Javid

11

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Lab

Virtual

Secretary Javid

12

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

Con

Physical

Secretary Javid

13

Matt Western (Warwick and Leamington)

Lab

Physical

Secretary Javid

14

Rob Butler (Aylesbury)

Con

Physical

Secretary Javid

15

Richard Burgon (Leeds East)

Lab

Physical

Secretary Javid

16

Richard Drax (South Dorset)

Con

Virtual

Secretary Javid

17

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Lab

Virtual

Secretary Javid

18

Theo Clarke (Stafford)

Con

Physical

Secretary Javid

19

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

SNP

Physical

Secretary Javid

20

Dr Liam Fox (North Somerset)

Con

Physical

Secretary Javid

21

Navendu Mishra (Stockport)

Lab

Virtual

Secretary Javid

22

Greg Clark (Tunbridge Wells)

Con

Physical

Secretary Javid

23

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Lab

Virtual

Secretary Javid

24

Jason McCartney (Colne Valley)

Con

Virtual

Secretary Javid

25

Peter Kyle (Hove)

Lab

Physical

Secretary Javid

26

Sir David Evennett (Bexleyheath and Crayford)

Con

Virtual

Secretary Javid

27

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Virtual

Secretary Javid

28

Dr Ben Spencer (Runnymede and Weybridge)

Con

Physical

Secretary Javid

29

Clive Efford (Eltham)

Lab

Physical

Secretary Javid

30

Huw Merriman (Bexhill and Battle)

Con

Virtual

Secretary Javid

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

Debate is expected to begin at about 6.30pm after the urgent questions and ministerial statement and may continue until 10.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Minister Luke Hall (Thornbury and Yate)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

Con

Physical

2

Shadow Minister Jeff Smith (Manchester, Withington)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

Lab

Physical

3

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

Con

Physical

4

Peter Grant (Glenrothes)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

SNP

Physical

5

Duncan Baker (North Norfolk)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

Con

Physical

6

Sarah Olney (Richmond Park)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

LD

Physical

7

Jim Shannon (Strangford)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

DUP

Physical

8

Shadow Minister Seema Malhotra (Feltham and Heston)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

Lab

Physical

9

Minister Paul Scully (Sutton and Cheam)

Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill: Second Reading

Con

Physical

Committee on Standards: Appointment of a Lay Member

Debate will follow the debate on Second Reading of the Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill and may last for up to 60 minutes.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Leader of the House Mr Jacob Rees-Mogg (North East Somerset)

Committee on Standards: Motion

Con

Physical

2

Shadow Leader of the House Thangam Debbonaire (Bristol West)

Committee on Standards: Motion

Lab

Physical

3

Allan Dorans (Ayr, Carrick and Cumnock)

Committee on Standards: Motion

SNP

Physical

4

Chris Bryant (Rhondda)

Committee on Standards: Motion

Lab

Physical

5

Leader of the House Mr Jacob Rees-Mogg (North East Somerset)

Committee on Standards: Motion

Con

Physical

Parliamentary Works Sponsor Body: Appointment of Members

Debate will take place after the end of the debate on the appointment of a lay member to the Committee of Standards and may last for up to 90 minutes.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Leader of the House Mr Jacob Rees-Mogg (North East Somerset)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

Con

Physical

2

Shadow Leader of the House Thangam Debbonaire (Bristol West)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

Lab

Physical

3

Kirsty Blackman (Aberdeen North)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

SNP

Virtual

4

Leader of the House Mr Jacob Rees-Mogg (North East Somerset)

Parliamentary Works Sponsor Body: Motion

Con

Physical