Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Tuesday 29 June 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Justice

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Paul Blomfield (Sheffield Central)

What recent assessment he has made of the effectiveness of legislation in protecting victims from image-based abuse.

Lab

Virtual

Minister Chalk

2 + 3

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

What steps his Department is taking to increase court capacity.

Lab

Physical

Minister Philp

3

Navendu Mishra (Stockport)

What steps his Department is taking to increase court capacity.

Lab

Virtual

Minister Philp

4

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Supplementary

Con

Physical

Minister Philp

5

Alex Cunningham (Stockton North)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Philp

6

Hannah Bardell (Livingston)

What plans he has to bring forward legislative proposals to amend the Human Rights Act 1998.

SNP

Virtual

Secretary Buckland

7

Mr David Lammy (Tottenham)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Buckland

8 + 9

Darren Henry (Broxtowe)

What steps his Department is taking to tackle violence against women and girls.

Con

Virtual

Minister Malthouse

9

Florence Eshalomi (Vauxhall)

What steps his Department is taking to improve support in the justice system for the victims of violence against women and girls.

Lab

Virtual

Minister Malthouse

10

Anna McMorrin (Cardiff North)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Malthouse

11

Robert Halfon (Harlow)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on supporting victims of domestic violence.

Con

Virtual

Minister Malthouse

12 + 13 + 14 + 15 + 16 + 17

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

What steps his Department is taking to tackle pet theft.

Con

Physical

Secretary Buckland

13

Alexander Stafford (Rother Valley)

What steps his Department is taking to tackle pet theft.

Con

Physical

Secretary Buckland

14

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

What steps his Department is taking to tackle pet theft.

Con

Physical

Secretary Buckland

15

Jane Stevenson (Wolverhampton North East)

What steps his Department is taking to tackle pet theft.

Con

Physical

Secretary Buckland

16

Mark Fletcher (Bolsover)

What steps his Department is taking to tackle pet theft.

Con

Physical

Secretary Buckland

17

Matt Vickers (Stockton South)

What steps his Department is taking to tackle pet theft.

Con

Virtual

Secretary Buckland

18

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

What steps he has taken to ensure the UK upholds its legal obligations under international treaties on human rights.

SNP

Physical

Secretary Buckland

19, 20

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Buckland

21 + 22

Laura Trott (Sevenoaks)

What steps his Department is taking to improve outcomes for rape victims.

Con

Virtual

Minister Malthouse

22

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

What steps his Department is taking with Cabinet colleagues to improve (a) prosecution and (b) conviction rates for rape.

Lab

Virtual

Minister Malthouse

23

Ellie Reeves (Lewisham West and Penge)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Malthouse

24 + 25

Bob Blackman (Harrow East)

What steps his Department is taking to rehabilitate offenders.

Con

Virtual

Minister Chalk

25

Sarah Atherton (Wrexham)

What steps his Department is taking to rehabilitate offenders.

Con

Physical

Minister Chalk

26

John Nicolson (Ochil and South Perthshire)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on plans to review the relationship between Government and the courts.

SNP

Virtual

Secretary Buckland

27

Stephanie Peacock (Barnsley East)

What recent assessment he has made of the effect of legal advice deserts on the ability of victims of domestic abuse to access justice.

Lab

Physical

Minister Chalk

28

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

What recent progress has been made on the Independent Human Rights Act Review.

LD

Physical

Secretary Buckland

29

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

What steps he is taking to tackle public naming of victims of sexual assault.

Lab

Physical

Minister Malthouse

30

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

What steps his Department is taking to help ensure that appropriate compensation is disbursed to Medomsley Detention Centre victims.

Con

Physical

Minister Chalk

31

Simon Jupp (East Devon)

What steps his Department is taking to support the recovery of the justice system after the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Secretary Buckland

32

Christian Wakeford (Bury South)

What steps his Department is taking to reduce the number of fraudulent whiplash claims.

Con

Physical

Minister Philp

33

Matt Rodda (Reading East)

What progress he has made on a review into the Reading terror attack in June 2020.

Lab

Physical

Minister Chalk

34

Sarah Olney (Richmond Park)

What steps he is taking to reduce the number of women in prisons.

LD

Physical

Minister Chalk

35

Kate Osamor (Edmonton)

What steps his Department is taking to tackle the over-representation of Black, Asian, and minority ethnic children in youth custody.

Lab

Virtual

Minister Chalk

36

Dr Julian Lewis (New Forest East)

If he will take steps to invite all magistrates under the age of 75 who were automatically retired at the age of 70 to state whether or not they wish to rejoin the Bench.

Con

Physical

Secretary Buckland

37

Paul Maynard (Blackpool North and Cleveleys)

What recent progress his Department has made on the implementation of the Legal Support Action Plan.

Con

Virtual

Minister Chalk

T1

Fleur Anderson (Putney)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Lab

Physical

Secretary Buckland

T2

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

T3, T4

Mr David Lammy (Tottenham)

Lab

Physical

T5

Laura Trott (Sevenoaks)

Con

Virtual

T6

Stephanie Peacock (Barnsley East)

Lab

Physical

T7

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Physical

T8

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Lab

Virtual

T9

Mr Philip Hollobone (Kettering)

Con

Physical

T10

Peter Kyle (Hove)

Lab

Physical

T11

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

T12

Ruth Jones (Newport West)

Lab

Virtual

T13

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Physical

T14

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

SNP

Virtual

Urgent Question: To ask the Minister for the Cabinet Office if he will make a statement on the Government’s use of emergency COVID contracts

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Ian Blackford (Ross, Skye and Lochaber)

SNP

Physical

Minister Lopez

2

Mr Richard Holden (North West Durham)

Con

Physical

Minister Lopez

3

Angela Rayner (Ashton-under-Lyne)

Lab

Physical

Minister Lopez

4

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Con

Physical

Minister Lopez

5

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Physical

Minister Lopez

6

Peter Gibson (Darlington)

Con

Virtual

Minister Lopez

7

Meg Hillier (Hackney South and Shoreditch)

Lab

Physical

Minister Lopez

8

Jerome Mayhew (Broadland)

Con

Physical

Minister Lopez

9

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meirionnydd)

PC

Virtual

Minister Lopez

10

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Physical

Minister Lopez

11

Peter Grant (Glenrothes)

SNP

Virtual

Minister Lopez

12

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Minister Lopez

13

Rachael Maskell (York Central)

Lab

Virtual

Minister Lopez

14

Mark Fletcher (Bolsover)

Con

Physical

Minister Lopez

15

Amy Callaghan (East Dunbartonshire)

SNP

Virtual

Minister Lopez

16

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Minister Lopez

17

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Physical

Minister Lopez

18

Paul Bristow (Peterborough)

Con

Virtual

Minister Lopez

19

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Lab

Physical

Minister Lopez

20

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Minister Lopez

21

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

Minister Lopez

22

Danny Kruger (Devizes)

Con

Physical

Minister Lopez

23

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

SNP

Physical

Minister Lopez

24

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Physical

Minister Lopez

25

Charlotte Nichols (Warrington North)

Lab

Virtual

Minister Lopez

26

Nigel Mills (Amber Valley)

Con

Virtual

Minister Lopez

27

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

Alba

Virtual

Minister Lopez

28

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Lopez

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Transport if he will make a statement on the Government’s plans for international travel

About 1.20pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jim McMahon (Oldham West and Royton)

Lab

Physical

Minister TBC

2

Huw Merriman (Bexhill and Battle)

Con

Physical

Minister TBC

3

Gavin Newlands (Paisley and Renfrewshire North)

SNP

Physical

Minister TBC

4

Henry Smith (Crawley)

Con

Virtual

Minister TBC

5

Sarah Olney (Richmond Park)

LD

Virtual

Minister TBC

6

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Physical

Minister TBC

7

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

Ind

Virtual

Minister TBC

8

Julian Sturdy (York Outer)

Con

Virtual

Minister TBC

9

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

Lab

Physical

Minister TBC

10

David Johnston (Wantage)

Con

Physical

Minister TBC

11

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

Minister TBC

12

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Minister TBC

13

Alison Thewliss (Glasgow Central)

SNP

Virtual

Minister TBC

14

Suzanne Webb (Stourbridge)

Con

Physical

Minister TBC

15

Mr Toby Perkins (Chesterfield)

Lab

Physical

Minister TBC

16

Mr Laurence Robertson (Tewkesbury)

Con

Physical

Minister TBC

17

Mr Kevan Jones (North Durham)

Lab

Physical

Minister TBC

18

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Con

Physical

Minister TBC

19

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

SNP

Physical

Minister TBC

20

Mark Pawsey (Rugby)

Con

Virtual

Minister TBC

21

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Lab

Physical

Minister TBC

22

James Cartlidge (South Suffolk)

Con

Physical

Minister TBC

23

Yasmin Qureshi (Bolton South East)

Lab

Virtual

Minister TBC

24

Alun Cairns (Vale of Glamorgan)

Con

Virtual

Minister TBC

25

Ruth Cadbury (Brentford and Isleworth)

Lab

Physical

Minister TBC

26

Stephen Hammond (Wimbledon)

Con

Virtual

Minister TBC

27

Mr Ben Bradshaw (Exeter)

Lab

Virtual

Minister TBC

28

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Physical

Minister TBC

29

Catherine McKinnell (Newcastle upon Tyne North)

Lab

Virtual

Minister TBC

30

Simon Jupp (East Devon)

Con

Physical

Minister TBC

31

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

SNP

Physical

Minister TBC

32

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Con

Physical

Minister TBC

33

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Physical

Minister TBC

34

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Con

Physical

Minister TBC

35

Carla Lockhart (Upper Bann)

DUP

Virtual

Minister TBC

36

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

Con

Virtual

Minister TBC

37

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

Lab

Physical

Minister TBC

38

Paul Howell (Sedgefield)

Con

Physical

Minister TBC

39

Stephen Flynn (Aberdeen South)

SNP

Physical

Minister TBC

40

John Howell (Henley)

Con

Physical

Minister TBC

Urgent Question: To ask the Secretary of State for the Home Department to provide an update on the EU Settlement Scheme

About 2.20pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Lab

Virtual

Minister Foster

2

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

Con

Physical

Minister Foster

3

Nick Thomas-Symonds (Torfaen)

Lab

Physical

Minister Foster

4

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Minister Foster

5

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

SNP

Virtual

Minister Foster

6

Andrew Griffith (Arundel and South Downs)

Con

Virtual

Minister Foster

7

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Lab

Physical

Minister Foster

8

Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)

Con

Physical

Minister Foster

9

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Physical

Minister Foster

10

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Physical

Minister Foster

11

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Lab

Virtual

Minister Foster

12

Steve Double (St Austell and Newquay)

Con

Physical

Minister Foster

13

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Virtual

Minister Foster

14

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

Minister Foster

15

Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)

SNP

Physical

Minister Foster

16

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Minister Foster

17

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

Alba

Virtual

Minister Foster

18

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Con

Virtual

Minister Foster

19

Ian Paisley (North Antrim)

DUP

Virtual

Minister Foster

20

Mark Pawsey (Rugby)

Con

Virtual

Minister Foster

Measures to support education recovery: Motion to approve Estimate For Department For Education

Debate is expected to begin at about 3.15pm, after the urgent questions and the ten-minute-rule motion, and to continue until about 5.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Robert Halfon (Harlow)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Physical

2

Fleur Anderson (Putney)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Lab

Physical

3

Sir David Evennett (Bexleyheath and Crayford)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Virtual

4

Daisy Cooper (St Albans)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

LD

Virtual

5

Damian Hinds (East Hampshire)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Physical

6

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

7

Andrea Leadsom (South Northamptonshire)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Physical

8

Mick Whitley (Birkenhead)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

9

Edward Timpson (Eddisbury)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Virtual

10

Taiwo Owatemi (Coventry North West)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Lab

Virtual

11

Ben Bradley (Mansfield)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Virtual

12

Wera Hobhouse (Bath)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

LD

Physical

13

Mr Richard Holden (North West Durham)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Physical

14

Richard Graham (Gloucester)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Physical

15

Christian Wakeford (Bury South)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Physical

16

Peter Gibson (Darlington)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Virtual

17

Shadow Minister Peter Kyle (Hove)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Lab

Physical

18

Minister Nick Gibb (Bognor Regis and Littlehampton)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Physical

19

Robert Halfon (Harlow)

Spending of the Department for Education on Measures to Support Education Recovery: Estimates Day

Con

Physical

Building safety: Motion to approve Estimate for Ministry for Housing, Communities and Local Government

Debate is expected to begin at about 5.00pm, after the debate on the Estimate for the Department for Education, and may not continue after 7.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Physical

2

Felicity Buchan (Kensington)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Con

Physical

3

Stephen Doughty (Cardiff South and Penarth)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Physical

4

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Con

Physical

5

Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

SNP

Physical

6

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Con

Physical

7

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Green

Virtual

8

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Con

Physical

9

Stephen Timms (East Ham)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Virtual

10

Mr Richard Holden (North West Durham)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Con

Physical

11

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

LD

Virtual

12

Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Virtual

13

Ian Byrne (Liverpool, West Derby)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Virtual

14

Andy Slaughter (Hammersmith)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Virtual

15

Florence Eshalomi (Vauxhall)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Virtual

16

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Virtual

17

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Virtual

18

Jim Shannon (Strangford)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

DUP

Physical

19

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

SNP

Physical

20

Shadow Minister Lucy Powell (Manchester Central)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Physical

21

Minister Christopher Pincher (Tamworth)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Con

Physical

22

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Spending of the Ministry of Housing, Communities and Local Government on Building Safety: Estimates Day

Lab

Physical