Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Wednesday 30 June 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Wales

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Richard Thomson (Gordon)

What recent discussions he has had with (a) the Welsh Government and (b) other devolved Administrations on the UK Government’s international trade policy.

SNP

Physical

Secretary Hart

2, 3

Nia Griffith (Llanelli)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Hart

4

Ben Lake (Ceredigion)

Supplementary

PC

Physical

Secretary Hart

5

Jessica Morden (Newport East)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Hart

6 + 7

Bob Blackman (Harrow East)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on co-ordinating a UK-wide response to the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Secretary Hart

7

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on co-ordinating a UK-wide response to the covid-19 outbreak.

Con

Virtual

Secretary Hart

8, 9

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meirionnydd)

Supplementary

PC

Virtual

Secretary Hart

10

Suzanne Webb (Stourbridge)

What recent assessment he has made of the role of the Union in the effectiveness of the covid-19 vaccine programme in Wales.

Con

Physical

Secretary Hart

11

Carolyn Harris (Swansea East)

What recent discussions he has had with the Secretary of State for Transport on the safety of staff at the Driver and Vehicle Licensing Agency's offices in Swansea during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Davies

12 + 13

Caroline Ansell (Eastbourne)

What steps the Government is taking to create jobs and encourage investment in Wales.

Con

Virtual

Minister Davies

13

Stephen Crabb (Preseli Pembrokeshire)

What steps the Government is taking to create jobs and encourage investment in Wales.

Con

Physical

Minister Davies

14

Gerald Jones (Merthyr Tydfil and Rhymney)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Davies

15

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Davies

16

Simon Baynes (Clwyd South)

Supplementary

Con

Virtual

Minister Davies

17

Wendy Chamberlain (North East Fife)

What discussions he has had with the (a) Welsh Government and (b) Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy on the potential effect of the Professional Qualifications Bill [HL] on professionals affected by that legislation in Wales.

LD

Physical

Minister Davies

18

Ruth Jones (Newport West)

What plans the Government has to provide funding for renewable energy infrastructure in Wales.

Lab

Virtual

Minister Davies

19

Scott Benton (Blackpool South)

What discussions he has had with representatives of the Church in Wales on political neutrality in positions of faith.

Con

Physical

Secretary Hart

20

Chris Elmore (Ogmore)

What plans the Government has to provide funding for rail infrastructure in Wales.

Lab

Physical

Secretary Hart

21

Craig Williams (Montgomeryshire)

Supplementary

Con

Physical

Secretary Hart

22

Beth Winter (Cynon Valley)

What recent discussions he has had with the Chancellor of the Exchequer on financial support for people in Wales affected by the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Secretary Hart

23

Rosie Cooper (West Lancashire)

What recent discussions he has had with the First Minister of Wales on the Levelling Up Fund.

Lab

Virtual

Minister Davies

24

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

What steps he is taking with Cabinet colleagues to help businesses in Wales recover from the effects of the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Davies

Oral Questions to the Prime Minister

At 12 noon

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister Replying

1

Katherine Fletcher (South Ribble)

Engagements

Con

Physical

Prime Minister

2, 3, 4, 5, 6, 7

Keir Starmer (Holborn and St Pancras)

Lab

Physical

Prime Minister

8

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Prime Minister

9, 10

Ian Blackford (Ross, Skye and Lochaber)

SNP

Physical

Prime Minister

11

Henry Smith (Crawley)

Con

Physical

Prime Minister

12

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Green

Virtual

Prime Minister

13

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Con

Physical

Prime Minister

14

Catherine McKinnell (Newcastle upon Tyne North)

Lab

Physical

Prime Minister

15

Kelly Tolhurst (Rochester and Strood)

Con

Physical

Prime Minister

16

David Linden (Glasgow East)

SNP

Physical

Prime Minister

17

Sir Gary Streeter (South West Devon)

Con

Virtual

Prime Minister

18

Christina Rees (Neath)

Lab

Virtual

Prime Minister

19

Tom Randall (Gedling)

Con

Physical

Prime Minister

20

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Prime Minister

21

Peter Gibson (Darlington)

Con

Virtual

Prime Minister

22

Stephen Farry (North Down)

Alliance

Physical

Prime Minister

23

Anthony Mangnall (Totnes)

Con

Physical

Prime Minister

24

Bell Ribeiro-Addy (Streatham)

Lab

Virtual

Prime Minister

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Education if he will make a statement on the impact of coronavirus on children and young people’s attendance in education settings

About 12.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Kate Green (Stretford and Urmston)

Lab

Physical

Secretary Williamson

2

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

Secretary Williamson

3

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

4

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Secretary Williamson

5

Daisy Cooper (St Albans)

LD

Virtual

Secretary Williamson

6

Greg Smith (Buckingham)

Con

Physical

Secretary Williamson

7

Tahir Ali (Birmingham, Hall Green)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

8

Dr Neil Hudson (Penrith and The Border)

Con

Virtual

Secretary Williamson

9

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

Secretary Williamson

10

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Con

Physical

Secretary Williamson

11

Stephen Timms (East Ham)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

12

Greg Clark (Tunbridge Wells)

Con

Physical

Secretary Williamson

13

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Williamson

14

James Daly (Bury North)

Con

Physical

Secretary Williamson

15

Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

16

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Virtual

Secretary Williamson

17

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Green

Virtual

Secretary Williamson

18

Richard Graham (Gloucester)

Con

Physical

Secretary Williamson

19

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

20

Stephen Hammond (Wimbledon)

Con

Virtual

Secretary Williamson

21

Sam Tarry (Ilford South)

Lab

Physical

Secretary Williamson

22

Simon Fell (Barrow and Furness)

Con

Physical

Secretary Williamson

23

Rushanara Ali (Bethnal Green and Bow)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

24

Esther McVey (Tatton)

Con

Physical

Secretary Williamson

25

Christian Matheson (City of Chester)

Lab

Physical

Secretary Williamson

26

Suzanne Webb (Stourbridge)

Con

Physical

Secretary Williamson

27

Janet Daby (Lewisham East)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

28

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

Con

Physical

Secretary Williamson

29

Liz Twist (Blaydon)

Lab

Physical

Secretary Williamson

30

Mrs Flick Drummond (Meon Valley)

Con

Physical

Secretary Williamson

31

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Physical

Secretary Williamson

32

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Con

Physical

Secretary Williamson

33

Charlotte Nichols (Warrington North)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

34

Antony Higginbotham (Burnley)

Con

Physical

Secretary Williamson

35

Jeff Smith (Manchester, Withington)

Lab

Virtual

Secretary Williamson

36

Robbie Moore (Keighley)

Con

Physical

Secretary Williamson

37

Clive Efford (Eltham)

Lab

Physical

Secretary Williamson

38

Mr Steve Baker (Wycombe)

Con

Physical

Secretary Williamson

39

Zarah Sultana (Coventry South)

Lab

Physical

Secretary Williamson

40

Jacob Young (Redcar)

Con

Physical

Secretary Williamson

Estimates: spending of the Foreign, Commonwealth and Development Office on Official Development Assistance and the British Council

Debate is expected to begin about 1.40pm, after the Urgent Question and the ten-minute-rule motion.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Sarah Champion (Rotherham)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Physical

2

Mrs Theresa May (Maidenhead)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

3

Hywel Williams (Arfon)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

PC

Virtual

4

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

5

Rushanara Ali (Bethnal Green and Bow)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Virtual

6

Mr Andrew Mitchell (Sutton Coldfield)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

7

Patrick Grady (Glasgow North)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

SNP

Physical

8

Mr John Baron (Basildon and Billericay)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Virtual

9

Liam Byrne (Birmingham, Hodge Hill)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Virtual

10

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

11

Layla Moran (Oxford West and Abingdon)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

LD

Physical

12

Harriett Baldwin (West Worcestershire)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

13

Alyn Smith (Stirling)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

SNP

Physical

14

Mrs Pauline Latham (Mid Derbyshire)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Virtual

15

Kerry McCarthy (Bristol East)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Physical

16

Dr Andrew Murrison (South West Wiltshire)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Virtual

17

Sarah Owen (Luton North)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Physical

18

David Warburton (Somerton and Frome)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

19

Kenny MacAskill (East Lothian)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Alba

Physical

20

David Mundell (Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Virtual

21

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Virtual

22

Neil Parish (Tiverton and Honiton)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

23

Wendy Chamberlain (North East Fife)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

LD

Physical

24

Simon Fell (Barrow and Furness)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

25

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Ind

Physical

26

Alexander Stafford (Rother Valley)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

27

Brendan O'Hara (Argyll and Bute)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

SNP

Virtual

28

Marco Longhi (Dudley North)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

29

Christine Jardine (Edinburgh West)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

LD

Physical

30

Sir Roger Gale (North Thanet)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Virtual

31

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Alba

Virtual

32

Bob Seely (Isle of Wight)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

33

Navendu Mishra (Stockport)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Physical

34

Mark Fletcher (Bolsover)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

35

Anthony Mangnall (Totnes)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

36

Lee Rowley (North East Derbyshire)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

37

Sir David Amess (Southend West)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

38

Karen Bradley (Staffordshire Moorlands)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

39

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

40

John Redwood (Wokingham)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Virtual

41

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

42

Mr Richard Holden (North West Durham)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

43

Christian Wakeford (Bury South)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

44

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

45

Chris Law (Dundee West)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

SNP

Virtual

46

Shadow Minister Stephen Doughty (Cardiff South and Penarth)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Physical

47

Minister James Duddridge (Rochford and Southend East)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Con

Physical

48

Sarah Champion (Rotherham)

Spending of the FCDO on Official Development Assistance and the British Council: Estimates Day

Lab

Physical