Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Monday 5 July 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for Defence

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2 + 3 + 4

Mark Menzies (Fylde)

What steps his Department is taking to support employment in the defence industry throughout the UK.

Con

Virtual

Secretary Wallace

2

Karl McCartney (Lincoln)

What steps his Department is taking to support employment in the defence industry throughout the UK.

Con

Virtual

Secretary Wallace

3

Scott Benton (Blackpool South)

What steps his Department is taking to support employment in the defence industry throughout the UK.

Con

Physical

Secretary Wallace

4

Jacob Young (Redcar)

What steps his Department is taking to support employment in the defence industry throughout the UK.

Con

Physical

Secretary Wallace

5, 6

John Healey (Wentworth and Dearne)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Wallace

7 + 8

Andrew Lewer (Northampton South)

What steps his Department is taking to support the families of UK armed forces personnel.

Con

Virtual

Secretary Wallace

8

Steve Brine (Winchester)

What steps his Department is taking to support the families of UK armed forces personnel.

Con

Physical

Secretary Wallace

9, 10

Stewart Malcolm McDonald (Glasgow South)

Supplementary

SNP

Virtual

Secretary Wallace

11 + 12

Mary Glindon (North Tyneside)

What steps he has taken to help improve transition from the armed forces into employment.

Lab

Physical

Minister Docherty

12

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak)

What steps he has taken to help improve transition from the armed forces into employment.

Lab

Virtual

Minister Docherty

13 + 14

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

What steps he is taking to help improve provision of mental health services for members of the armed forces.

Lab

Virtual

Minister Docherty

14

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

What steps he is taking to help improve provision of mental health services for members of the armed forces.

Lab

Physical

Minister Docherty

15

Stephen Morgan (Portsmouth South)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Docherty

16

Mr Richard Holden (North West Durham)

What steps the Government is taking to support regimental museums.

Con

Physical

Minister Quin

17

Dave Doogan (Angus)

What recent assessment he has made of the adequacy of funding allocated to his Department.

SNP

Physical

Secretary Wallace

18

Dan Carden (Liverpool, Walton)

What steps he is taking to consult on and deliver reparations for service personnel adversely impacted by the historic ban on homosexuality enforced by the armed forces.

Lab

Physical

Minister Docherty

19 + 20

Mr Marcus Fysh (Yeovil)

What contribution UK armed forces are making to counter-Daesh operations in Syria and Iraq.

Con

Virtual

Minister Heappey

20

Royston Smith (Southampton, Itchen)

What contribution UK armed forces are making to counter-Daesh operations in Syria and Iraq.

Con

Virtual

Minister Heappey

21

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Supplementary

Con

Physical

Minister Heappey

22

Mr Kevan Jones (North Durham)

Whether the procurement costs for the proposed national flagship will be drawn from his Department's existing budget allocation.

Lab

Physical

Minister Quin

23

Chris Evans (Islwyn)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Quin

24

Gill Furniss (Sheffield, Brightside and Hillsborough)

If he will make it his policy to use British steel in future defence projects.

Lab

Physical

Minister Quin

25

Kate Osborne (Jarrow)

What steps he is taking to strengthen the Armed Forces Covenant; and if he will make a statement.

Lab

Physical

Minister Docherty

26

Stephanie Peacock (Barnsley East)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Docherty

27

Nick Fletcher (Don Valley)

What steps his Department is taking to help ensure that all members of the armed forces are equipped with financial literacy skills.

Con

Physical

Minister Docherty

28

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

What steps he is taking to (a) raise awareness of and (b) regularly report on implementation of the recommendations of the June 2020 review commissioned by his Department, Living in our shoes, Understanding the needs of UK Armed Forces families.

Con

Virtual

Minister Docherty

29

Jonathan Edwards (Carmarthen East and Dinefwr)

What recent discussions he has had with the Welsh Government on the Armed Forces Bill.

Ind

Physical

Minister Docherty

30

Claudia Webbe (Leicester East)

What recent discussions he had had with the Foreign Secretary on the involvement of British armed forces in the conflict in Yemen.

Ind

Virtual

Minister Heappey

31 + 32

Felicity Buchan (Kensington)

What steps he is taking to modernise and strengthen the NATO alliance.

Con

Physical

Secretary Wallace

32

Mary Robinson (Cheadle)

What steps he is taking to modernise and strengthen the NATO alliance.

Con

Physical

Secretary Wallace

33

Alexander Stafford (Rother Valley)

What steps he is taking to strengthen defence capabilities against cyber attacks.

Con

Physical

Secretary Wallace

34

Simon Jupp (East Devon)

What steps his Department is taking to support veterans.

Con

Physical

Minister Docherty

35 + 36

Carol Monaghan (Glasgow North West)

What steps his Department is taking to support women in the armed forces.

SNP

Virtual

Secretary Wallace

36

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

What steps his Department is taking to support women in the armed forces.

SNP

Physical

Secretary Wallace

37

Christine Jardine (Edinburgh West)

What recent discussions he has had with the Foreign Secretary on the role of the UK armed forces in supporting UK diplomatic objectives in Crimea.

LD

Physical

Secretary Wallace

T1

Peter Gibson (Darlington)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Con

Virtual

Secretary Wallace

T2

John Healey (Wentworth and Dearne)

Lab

Physical

T3

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Con

Physical

T4

Sarah Olney (Richmond Park)

LD

Physical

T5

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

T6

Catherine McKinnell (Newcastle upon Tyne North)

Lab

Virtual

T7

Chris Loder (West Dorset)

Con

Physical

T8

Mary Glindon (North Tyneside)

Lab

Physical

T9

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

T10

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak)

Lab

Virtual

T11

Paul Howell (Sedgefield)

Con

Virtual

T12

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

T13

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Physical

T14

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

T15

Harriett Baldwin (West Worcestershire)

Con

Physical

T16

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Lab

Virtual

T17

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

Police, Crime, Sentencing and Courts Bill: Report (Consideration) Stage (1) Home Office Matters

Debate is expected to begin at about 3.30 pm and to be interrupted at 5.00 pm for the Statement on Covid-19 Update. The debate will be resumed at about 6.00 pm and may continue until 6.30pm, if the programme motion is agreed to.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Ms Harriet Harman (Camberwell and Peckham)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

2

Mr Robert Goodwill (Scarborough and Whitby)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

3

Sarah Jones (Croydon Central)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

4

Mr David Davis (Haltemprice and Howden)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

5

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

SNP

Physical

6

Mr Jonathan Djanogly (Huntingdon)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Virtual

7

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

8

Philip Davies (Shipley)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

9

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

10

Fiona Bruce (Congleton)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Virtual

11

Sarah Champion (Rotherham)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

12

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

13

Bell Ribeiro-Addy (Streatham)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

14

Danny Kruger (Devizes)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physcial

15

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

LD

Virtual

16

Miss Sarah Dines (Derbyshire Dales)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

17

Mary Kelly Foy (City of Durham)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

18

Bob Blackman (Harrow East)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Virtual

19

Geraint Davies (Swansea West)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

20

Mrs Maria Miller (Basingstoke)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

21

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meirionnydd)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

PC

Virtual

22

Steve Brine (Winchester)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physcial

23

Andy Slaughter (Hammersmith)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physcial

24

Antony Higginbotham (Burnley)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

25

Dr Rupa Huq (Ealing Central and Acton)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

26

Scott Benton (Blackpool South)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

27

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

28

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

29

Carla Lockhart (Upper Bann)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

DUP

Virtual

30

James Daly (Bury North)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

31

Beth Winter (Cynon Valley)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

32

Matt Vickers (Stockton South)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

33

Angela Crawley (Lanark and Hamilton East)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

SNP

Virtual

34

Mr Steve Baker (Wycombe)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

35

Martin Docherty-Hughes (West Dunbartonshire)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

SNP

Virtual

36

Chris Loder (West Dorset)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

37

Karin Smyth (Bristol South)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

38

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

39

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

SNP

Physical

40

Chris Green (Bolton West)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

41

Wendy Chamberlain (North East Fife)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

LD

Physical

42

Laura Trott (Sevenoaks)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Virtual

43

Rachael Maskell (York Central)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

44

Laura Farris (Newbury)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

45

Kate Osborne (Jarrow)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

46

Siobhan Baillie (Stroud)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

47

Allan Dorans (Ayr, Carrick and Cumnock)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

SNP

Physical

48

Miriam Cates (Penistone and Stocksbridge)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

49

Ian Byrne (Liverpool, West Derby)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

50

James Sunderland (Bracknell)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

51

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Physical

52

Nick Fletcher (Don Valley)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Virtual

53

Claudia Webbe (Leicester East)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Ind

Physical

54

Peter Gibson (Darlington)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

55

Christine Jardine (Edinburgh West)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

LD

Virtual

56

Huw Merriman (Bexhill and Battle)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

57

Richard Burgon (Leeds East)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

58

Christian Wakeford (Bury South)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Physical

59

John McDonnell (Hayes and Harlington)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

60

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Con

Virtual

61

Jim Shannon (Strangford)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

DUP

Physical

62

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

63

Dawn Butler (Brent Central)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

64

Ian Paisley (North Antrim)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

DUP

Physical

65

Victoria Atkins (Louth and Horncastle)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Cons

Physical

66

Ms Harriet Harman (Camberwell and Peckham)

Police, Crime, Sentencing & Crime Bill: Report stage: (Home Office Matters)

Lab

Virtual

Police, Crime, Sentencing and Courts Bill: Report (Consideration) Stage (2) Justice Matters

Debate will follow any votes at 6.30pm and may continue until 9.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

SNP

Physical

2

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Virtual

3

Mr David Lammy (Tottenham)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Physical

4

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

5

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

SNP

Physical

6

Sir John Hayes (South Holland and The Deepings)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Virtual

7

Ms Harriet Harman (Camberwell and Peckham)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Virtual

8

Philip Davies (Shipley)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

9

Stella Creasy (Walthamstow)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Physical

10

Gareth Johnson (Dartford)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

11

Sarah Champion (Rotherham)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Virtual

12

Ruth Edwards (Rushcliffe)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Virtual

13

Mr Ben Bradshaw (Exeter)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Physical

14

Selaine Saxby (North Devon)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

15

Wera Hobhouse (Bath)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

LD

Virtual

16

Tom Randall (Gedling)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

17

Hywel Williams (Arfon)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

PC

Physical

18

Bob Blackman (Harrow East)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Virtual

19

Claudia Webbe (Leicester East)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Ind

Physical

20

Jackie Doyle-Price (Thurrock)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

21

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Physical

22

Antony Higginbotham (Burnley)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

PHysical

23

Liz Twist (Blaydon)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Physical

24

James Daly (Bury North)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

25

Allan Dorans (Ayr, Carrick and Cumnock)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

SNP

Physical

26

Siobhan Baillie (Stroud)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

27

Mike Amesbury (Weaver Vale)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Physical

28

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

29

Jeff Smith (Manchester, Withington)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Physical

30

Mr Steve Baker (Wycombe)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

31

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Lab

Physical

32

Jane Stevenson (Wolverhampton North East)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

33

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

34

Laura Trott (Sevenoaks)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Virtual

35

Suzanne Webb (Stourbridge)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

36

Miriam Cates (Penistone and Stocksbridge)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

37

Duncan Baker (North Norfolk)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

virtual

38

Richard Graham (Gloucester)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

39

Robert Buckland (South Swindon)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

Con

Physical

40

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

Police, Crime,Sentencing & Crime Bill: Report stage (Ministry of Justice)

SNP

Physical

Police, Crime, Sentencing And Courts Bill: Third Reading

Debate will take place, if there is any time left, after the conclusion of the report (consideration) stage and may not continue after 10.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Secretary of State Priti Patel (Witham)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

2

Shadow Secretary of State Nick Thomas-Symonds (Torfaen)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Physical

3

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

4

Anne McLaughlin (Glasgow North East)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

SNP

Physical

5

Mr Jonathan Djanogly (Huntingdon)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

6

Ms Harriet Harman (Camberwell and Peckham)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Virtual

7

Fiona Bruce (Congleton)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

8

Rebecca Long Bailey (Salford and Eccles)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Virtual

9

Mrs Maria Miller (Basingstoke)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

10

Gavin Robinson (Belfast East)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

DUP

Virtual

11

Richard Graham (Gloucester)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

12

Karin Smyth (Bristol South)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Physical

13

Bob Blackman (Harrow East)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

14

Kate Osborne (Jarrow)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Physical

15

Ian Levy (Blyth Valley)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

16

Carla Lockhart (Upper Bann)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

DUP

Virtual

17

Gareth Johnson (Dartford)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

18

Paula Barker (Liverpool, Wavertree)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Virtual

19

James Daly (Bury North)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

20

Ian Byrne (Liverpool, West Derby)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Virtual

21

Tom Randall (Gedling)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

22

Richard Burgon (Leeds East)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Virtual

23

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

24

Andy Slaughter (Hammersmith)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Virtual

25

Dr Caroline Johnson (Sleaford and North Hykeham)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

26

Andy Slaughter (Hammersmith)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Lab

Virtual

27

Laura Trott (Sevenoaks)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

28

Angela Richardson (Guildford)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

29

Jane Stevenson (Wolverhampton North East)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

30

Chris Green (Bolton West)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

31

Chris Loder (West Dorset)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

32

Nick Fletcher (Don Valley)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

33

Mr Steve Baker (Wycombe)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

34

James Sunderland (Bracknell)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Physical

35

Peter Gibson (Darlington)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

36

Duncan Baker (North Norfolk)

Police, Crime, Sentencing & Courts Bill: Third Reading

Con

Virtual

Ministerial Statement: Secretary of State for Health and Social Care on covid-19 update

The statement will begin at 5.00 pm, interrupting the debate on the report (consideration) stage of the Police, Crime, Sentencing and Courts Bill. It is expected to last for one hour, after which the debate on the Bill will be resumed.

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Jonathan Ashworth (Leicester South)

Lab

Physical

Secretary Javid

2

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Physical

Secretary Javid

3

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Secretary Javid

4

Sir Peter Bottomley (Worthing West)

Con

Physical

Secretary Javid

5

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Virtual

Secretary Javid

6

Martin Vickers (Cleethorpes)

Con

Physical

Secretary Javid

7

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Javid

8

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

Con

Physical

Secretary Javid

9

Ben Lake (Ceredigion)

PC

Physical

Secretary Javid

10

Julie Marson (Hertford and Stortford)

Con

Virtual

Secretary Javid

11

Neale Hanvey (Kirkcaldy and Cowdenbeath)

Alba

Physical

Secretary Javid

12

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Con

Virtual

Secretary Javid

13

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion)

Green

Virtual

Secretary Javid

14

Sir Desmond Swayne (New Forest West)

Con

Physical

Secretary Javid

15

Clive Efford (Eltham)

Lab

Physical

Secretary Javid

16

David Simmonds (Ruislip, Northwood and Pinner)

Con

Virtual

Secretary Javid

17

Patrick Grady (Glasgow North)

SNP

Physical

Secretary Javid

18

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Virtual

Secretary Javid

19

Paul Blomfield (Sheffield Central)

Lab

Virtual

Secretary Javid

20

Mary Robinson (Cheadle)

Con

Physical

Secretary Javid

21

Richard Burgon (Leeds East)

Lab

Virtual

Secretary Javid

22

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Physical

Secretary Javid

23

Mr Ben Bradshaw (Exeter)

Lab

Virtual

Secretary Javid

24

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

Secretary Javid

25

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth)

Lab

Virtual

Secretary Javid

26

Huw Merriman (Bexhill and Battle)

Con

Physical

Secretary Javid