Skip to main content

Call List

Call lists for the Chamber Thursday 15 July 2021

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members both physically and virtually present selected to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to-date information see the parliament website: https://commonsbusiness.parliament.uk/

Oral Questions to the Secretary of State for the Department of International Trade

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

What assessment she has made of the potential effect on the UK steel sector of removing tariffs on steel imports.

SNP

Physical

Minister Hands

2

Kenny MacAskill (East Lothian)

What assessment her Department has made of the opportunities for businesses to export abroad.

Alba

Physical

Minister Stuart

3

Alyn Smith (Stirling)

What recent assessment she has made of trends in the level of UK exports to the EU.

SNP

Virtual

Minister Hands

4

Gareth Thomas (Harrow West)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Hands

5, 6

Drew Hendry (Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Hands

7

Matt Western (Warwick and Leamington)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Hands

8 + 9

Karl McCartney (Lincoln)

What recent progress she has made on negotiating new free trade agreements.

Con

Virtual

Minister Jayawardena

9

Sir David Amess (Southend West)

What recent progress she has made on negotiating new free trade agreements.

Con

Virtual

Minister Jayawardena

10

Angus Brendan MacNeil (Na h-Eileanan an Iar)

Supplementary

SNP

Virtual

Minister Jayawardena

11 + 12 + 13

Julian Sturdy (York Outer)

What recent progress she has made on negotiations to join the Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership.

Con

Virtual

Minister Hands

12

Paul Bristow (Peterborough)

What recent progress she has made on negotiations to join the Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership.

Con

Virtual

Minister Hands

13

Martin Vickers (Cleethorpes)

What recent progress she has made on negotiations to join the Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership.

Con

Physical

Minister Hands

14, 15

Bill Esterson (Sefton Central)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Hands

16 + 17 + 18

Tom Randall (Gedling)

What recent progress she has made with her G7 counterparts on advocating for free and fair trade throughout world.

Con

Physical

Secretary Truss

17

Ms Nusrat Ghani (Wealden)

What recent progress she has made with her G7 counterparts on advocating for free and fair trade throughout world.

Con

Virtual

Secretary Truss

18

Henry Smith (Crawley)

What recent progress she has made with her G7 counterparts on advocating for free and fair trade throughout world.

Con

Virtual

Secretary Truss

19, 20

Emily Thornberry (Islington South and Finsbury)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Truss

21

Geraint Davies (Swansea West)

Supplementary

Lab

Virtual

Secretary Truss

22 + 23

Kate Osborne (Jarrow)

What recent discussions she has had with UK trade partners on inserting clauses on workers' rights into future trade deals.

Lab

Physical

Minister Jayawardena

23

Sir Mark Hendrick (Preston)

What recent steps she has taken to ensure that the rights of workers are protected in future trade deals.

Lab

Virtual

Minister Jayawardena

24 + 25

Michael Fabricant (Lichfield)

What plans she has to enhance the UK’s trade deal with Israel following her recent visit to that country; and if she will make a statement.

Con

Virtual

Secretary Truss

25

Scott Benton (Blackpool South)

What plans she has to enhance the UK’s trade deal with Israel.

Con

Physical

Secretary Truss

26

Emily Thornberry (Islington South and Finsbury)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Truss

27

Andy Carter (Warrington South)

What recent progress her Department has made on negotiating a free trade agreement with India.

Con

Physical

Minister Jayawardena

28

Stephen Morgan (Portsmouth South)

What recent discussions she has had with UK trade partners on inserting clauses on human rights into future trade deals.

Lab

Physical

Minister Jayawardena

29

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

What assessment she has made of the potential effect of tariff free trade of agricultural goods between the UK and Australia on UK farmers and crofters.

LD

Physical

Minister Hands

30 + 31

Rachael Maskell (York Central)

What recent discussions she has had with UK trade partners on inserting clauses on environmental standards into future trade deals.

Lab

Physical

Minister Hands

31

Kerry McCarthy (Bristol East)

What recent discussions she has had with UK trade partners on inserting clauses on environmental standards into future trade deals.

Lab

Physical

Minister Hands

32

Edward Timpson (Eddisbury)

What recent steps her Department has taken to support British farmers and food producers to increase their global sales.

Con

Virtual

Minister Stuart

33 + 34 + 35

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

What recent assessment she has made of the potential effect of her Department’s trade policies on growth for British businesses.

Lab

Virtual

Minister Stuart

34

Gerald Jones (Merthyr Tydfil and Rhymney)

What recent assessment she has made of the potential effect of her Department’s trade policies on growth for British businesses.

Lab

Virtual

Minister Stuart

35

Nick Smith (Blaenau Gwent)

What recent assessment she has made of the potential effect of her Department’s trade policies on growth for British businesses.

Lab

Physical

Minister Stuart

36

Alun Cairns (Vale of Glamorgan)

What assessment she has made of the potential merits of the UK-Australia free trade deal for food producers.

Con

Virtual

Minister Hands

37

Mr Philip Hollobone (Kettering)

What assessment she has made of how international trade benefits (a) Kettering constituency, (b) North Northamptonshire and (c) England.

Con

Physical

Minister Stuart

38

Dean Russell (Watford)

What recent assessment she has made of the potential benefits of the free trade deal with Australia for the East of England.

Con

Physical

Minister Hands

39

Sam Tarry (Ilford South)

What recent discussions she has had with her Sri Lankan counterpart on inserting human rights monitoring frameworks in future bilateral trade deals or tariff concessions agreed with that country.

Lab

Physical

Minister Jayawardena

40

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)

What plans she has to enhance the UK’s trade deal with Mexico.

Con

Physical

Minister Hands

41

Jonathan Edwards (Carmarthen East and Dinefwr)

What recent discussions she has had with the Welsh Government on the UK Government's international trade policy.

Ind

Physical

Minister Hands

T1

Brendan O'Hara (Argyll and Bute)

If she will make a statement on her departmental responsibilities.

SNP

Physical

Secretary Truss

T2

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

Con

Physical

T3

Mr Virendra Sharma (Ealing, Southall)

Lab

Virtual

T4

Tom Randall (Gedling)

Con

Physical

T5

Helen Hayes (Dulwich and West Norwood)

Lab

Virtual

T6

Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)

Con

Physical

T7

Kerry McCarthy (Bristol East)

Lab

Physical

T8

Ian Levy (Blyth Valley)

Con

Physical

T9

Rob Roberts (Delyn)

Ind

Virtual

T10

Christian Wakeford (Bury South)

Con

Physical

T11

Mary Kelly Foy (City of Durham)

Lab

Virtual

T12

Henry Smith (Crawley)

Con

Virtual

T13

Dr James Davies (Vale of Clwyd)

Con

Virtual

Urgent Question: To ask the Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy if he will make a statement on the sale of the Newport Wafer Fab semiconductor plant in Duffryn, Newport, to the Chinese-owned firm Nexperia

About 10.30am

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Sir Geoffrey Clifton-Brown (The Cotswolds)

Con

Virtual

Minister Solloway

2

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Physical

Minister Solloway

3

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Con

Physical

Minister Solloway

4

Stephen Flynn (Aberdeen South)

SNP

Physical

Minister Solloway

5

Angela Richardson (Guildford)

Con

Virtual

Minister Solloway

6

Ruth Jones (Newport West)

Lab

Virtual

Minister Solloway

7

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Con

Physical

Minister Solloway

8

Mr Barry Sheerman (Huddersfield)

Lab

Virtual

Minister Solloway

9

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Minister Solloway

10

Janet Daby (Lewisham East)

Lab

Virtual

Minister Solloway

11

John Howell (Henley)

Con

Physical

Minister Solloway

12

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Physical

Minister Solloway

Business Question (Leader of the House)

About 11.20am

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Thangam Debbonaire (Bristol West)

Lab

Physical

Leader of the House

2

Joy Morrissey (Beaconsfield)

Con

Physical

Leader of the House

3

Pete Wishart (Perth and North Perthshire)

SNP

Physical

Leader of the House

4

Dehenna Davison (Bishop Auckland)

Con

Physical

Leader of the House

5

Ian Mearns (Gateshead)

Lab

Physical

Leader of the House

6

Mr Ian Liddell-Grainger (Bridgwater and West Somerset)

Con

Virtual

Leader of the House

7

Lilian Greenwood (Nottingham South)

Lab

Physical

Leader of the House

8

Sir David Amess (Southend West)

Con

Virtual

Leader of the House

9

Sarah Owen (Luton North)

Lab

Physical

Leader of the House

10

Mr Peter Bone (Wellingborough)

Con

Physical

Leader of the House

11

Wera Hobhouse (Bath)

LD

Physical

Leader of the House

12

Sir Greg Knight (East Yorkshire)

Con

Virtual

Leader of the House

13

Anum Qaisar-Javed (Airdrie and Shotts)

SNP

Virtual

Leader of the House

14

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Physical

Leader of the House

15

Rebecca Long Bailey (Salford and Eccles)

Lab

Virtual

Leader of the House

16

Andy Carter (Warrington South)

Con

Physical

Leader of the House

17

Ian Lavery (Wansbeck)

Lab

Virtual

Leader of the House

18

Elliot Colburn (Carshalton and Wallington)

Con

Virtual

Leader of the House

19

Carla Lockhart (Upper Bann)

DUP

Physical

Leader of the House

20

Martin Vickers (Cleethorpes)

Con

Virtual

Leader of the House

21

Chris Elmore (Ogmore)

Lab

Physical

Leader of the House

22

Matt Vickers (Stockton South)

Con

Physical

Leader of the House

23

James Murray (Ealing North)

Lab

Virtual

Leader of the House

24

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough)

Con

Physical

Leader of the House

25

Patrick Grady (Glasgow North)

SNP

Physical

Leader of the House

26

Mr Richard Holden (North West Durham)

Con

Physical

Leader of the House

27

Judith Cummins (Bradford South)

Lab

Physical

Leader of the House

28

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Leader of the House

29

Kim Johnson (Liverpool, Riverside)

Lab

Virtual

Leader of the House

30

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Leader of the House

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

The debate will begin at around 12.25pm after the conclusion of proceedings on the urgent question, business question and the presentation bills.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

2

Sir Jeffrey M Donaldson (Lagan Valley)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

DUP

Physical

3

Simon Hoare (North Dorset)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Virtual

4

Tony Lloyd (Rochdale)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Lab

Virtual

5

Mr Owen Paterson (North Shropshire)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Virtual

6

Ian Paisley (North Antrim)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

DUP

Virtual

7

Conor Burns (Bournemouth West)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

8

Stephen Farry (North Down)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Alliance

Virtual

9

Sir William Cash (Stone)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Virtual

10

Carla Lockhart (Upper Bann)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

DUP

Physical

11

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

12

Bell Ribeiro-Addy (Streatham)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Lab

Virtual

13

Mr Mark Francois (Rayleigh and Wickford)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

14

Claire Hanna (Belfast South)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

SDLP

Physical

15

Mr David Jones (Clwyd West)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Virtual

16

Sammy Wilson (East Antrim)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

DUP

Virtual

17

John Redwood (Wokingham)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Virtual

18

Christine Jardine (Edinburgh West)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

LD

Physical

19

Mr Marcus Fysh (Yeovil)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Virtual

20

Jim Shannon (Strangford)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

DUP

Physical

21

Robin Millar (Aberconwy)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

22

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

23

Gareth Bacon (Orpington)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

24

Duncan Baker (North Norfolk)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Virtual

25

Richard Thomson (Gordon)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

SNP

Physical

26

Louise Haigh (Sheffield, Heeley)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Lab

Physical

27

Minister TBC

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

28

Sir Bernard Jenkin (Harwich and North Essex)

Debate on a motion relating to the Northern Ireland Protocol

Con

Physical

Debate on a motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese government sanctions

The debate will begin at around 2.45pm after the conclusion of proceedings on the motion on the Northern Ireland Protocol. It may continue until 5.00pm.

Order

Member

Debate

Party

Virtual/ Physical

1

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Con

Physical

2

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Lab

Virtual

3

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Con

Physical

4

Wera Hobhouse (Bath)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

LD

Physical

5

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Con

Physical

6

Navendu Mishra (Stockport)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Lab

Virtual

7

Mark Logan (Bolton North East)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Con

Virtual

8

Christine Jardine (Edinburgh West)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

LD

Physical

9

Alexander Stafford (Rother Valley)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Con

Physical

10

Gavin Newlands (Paisley and Renfrewshire North)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

SNP

Physical

11

Stephen Kinnock (Aberavon)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Lab

Physical

12

Nigel Adams (Selby and Ainsty)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Con

Physical

13

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

Debate on a Motion relating to the Beijing Winter Olympics and Chinese Government Sanctions

Con

Physical